Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιά στοιχεία είναι επαρκή για το χαρακτηρισμό αυθαίρετου κτιρίου σαν "προ '55";


Recommended Posts

Μου ειπαν προσφατα σε πολεοδομια πως και συμβολαια του '60 που να φαινεται πως υπαρχει κτισμα το δεχονται για αποδειξη του προ '55

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετική ερώτηση: Για να μεταβιβαστεί οικόπεδο που πάνω έχει κτίσμα προ 1955 (έστω ότι έχουμε ισχυρά στοιχεία που το αποδεικνύουν) θα το περάσουμε κι αυτό από το σύστημα του ΤΕΕ; Γιατί η συμβολαιογράφος αυτό εννόησε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικά καταχώρηση ως δήλωση και έκδοση βεβαίωσης. Εκτός εάν αναφέρεσαι στις αμοιβές που δεν περνάνε.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως και για τα προ του 55, εκδίδουμε την βεβαίωση του Ν.4014. Είναι ο δεύτερος τύπος βεβαίωσης.

 

Μπάμπη, μόνο αν ο υπάλληλος της Πολεοδομίας δεν σε ¨πάει¨ θα σου αρνηθεί την βεβαίωση. Η διαφορά 1955 με 1959 είναι ...μηδέν χρόνια.

Μην πας εκεί, αγχωμένος......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...


Γεια σας συνάδελφοι

 

Έχω μια απορία για μία διώροφη κατοικία.

 

Η οικοδομική άδεια δεν υπάρχει, παρά μόνο μία βεβαίωση του Δημάρχου οτι το διώροφο κτίριο

προυφίσταται του έτους 1955 και είναι συνδεδεμένο με τα δίκτυα ύδρευσης

και αποχέτευσης του Δήμου πριν από το έτος αυτό.

Το συμβόλαιο που κρατώ στα χέρια μου συντάχθηκε το '68 όπου και το κτίριο πέρασε από τον πατέρα

στον υιο(ψιλή κυριότητα) και στη σύζυγο(επικαρπία) .

Επιπροσθέτως υπάρχει μια άδεια έγκρισης μικρής κλίμακας που αφορά εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

 

Εγώ θέλω να δηλώσω τη διαμερισμάτωση των ορόφων.

 

Σε ποια κατηγορία πρέπει να το εντάξω.

Θεωρείται οτι έχει άδεια;

Χρειάζεται βεβαίωση νομιμότητας;

Θα πρέπει να αποδείξω παλαιότητα μέσω αεροφωτογραφιών, ΔΕΗ, κλπ...

 

Είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα την άποψή σας επί του θέματος.

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες διαμεριμάτωση μήπως εννοείς (ως νέα συν/φος) τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις (που δεν θεωρείται παράβαση) 

ή

πράγματι 

1. έχεις σύσταση οριζοντίων και

2. περισσότερα τους ενός διαμερίσματα σε κάθε όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως από διώροφη κατοικία χρησιμοποιούν το ισόγειο ως ενα διαμέρισμα και τον όροφο ως άλλο.

Δεν υπάρχει σύσταση ιδιοκτησιών.

Γνωρίζω πως οι εσωτερικες διαρρυθμίσεις δεν αποτελούν παράβαση απλά αναφέρω την έγκριση μικρής κλίμακας γιατί είναι το μόνο στοιχείο που έχω (έχει χαθεί η οικοδομική άδεια)

Link to comment
Share on other sites

       Έχω μια απορία για μία διώροφη κατοικία.     Η οικοδομική άδεια δεν υπάρχει, παρά μόνο μία βεβαίωση του Δημάρχου οτι το  διώροφο κτίριο προυφίσταται του έτους 1955 και είναι συνδεδεμένο με τα δίκτυα ύδρευσης      και αποχέτευσης του Δήμου πριν από το έτος αυτό.       Το συμβόλαιο που κρατώ στα χέρια μου συντάχθηκε το '68 όπου και το κτίριο πέρασε από τον πατέρα στον υιο(ψιλή κυριότητα) και στη σύζυγο(επικαρπία) .     Επιπροσθέτως υπάρχει μια άδεια έγκρισης μικρής κλίμακας που αφορά  εσωτερικές διαρρυθμίσεις.     Εγώ θέλω να δηλώσω τη διαμερισμάτωση των ορόφων.    Σε ποια κατηγορία πρέπει να το εντάξω.    Θεωρείται οτι έχει άδεια;    Χρειάζεται βεβαίωση νομιμότητας;    Θα πρέπει να αποδείξω παλαιότητα μέσω αεροφωτογραφιών, ΔΕΗ, κλπ... 

Αφού δεν υπάρχει σύσταση Ο.Ι ευκαιρία να γίνει. Μέχρι σήμερα το κτίριο σου αντιμετωπίζεται ως ενιαίο, παρά το ότι λειτουργικά ο ένας μένει στο ισόγειο και ο άλλος στον όροφο.

Είναι μαθηματικά βέβαιο ότι ένα κτίριο προυφιστάμενο του 1955 θα έχει μεταγενέστερες εργασίες οι οποίες θα πρέπει να δηλωθούν.

Το πως αποδεικνύεται η παλαιότητα του κτιρίου είναι ένα συνδυαστικό θέμα. 

Αποδείξεις μπορεί να έχεις από βεβαίωση παλαιότητας ΔΕΗ σε συνδυασμό με λογαριασμό ρεύματος που να δείχνει τα ίδια τετραγωνικά (απίθανο όσο και το τζοκερ).

Αεροφωτογραφίες (πολύ ψάξιμο σε ΓΥΣ , ΟΚΧΕ κλπ), 

Ε9 με τη σωστή καταγραφή επιφάνειας μετά από νεότερη καταμέτρηση. (προσοχή το Ε9 δεν "ξεπλένει" όλες τις αμαρτίες του ακινήτου, αλλά μας χρειάζεται).

Τέλος, με βάση την εγκ. 4 παίρνεις το βάρος της υπόθεσης πάνω σου και με τα στοιχεία που έχεις (ειδικότερα μορφολογικά στοιχεία κτιρίου) βεβαιώνεις ότι το υφιστάμενο είναι προ 55 και δηλώνεις τις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες.

Βεβαιώσεις δημάρχων τις πετάς στο κουβά, όπως επίσης και η άδεια μικρής κλίμακας δεν αποτελεί άδεια για τις ανάγκες υπολογισμού προστίμου.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

υ.γ τώρα είδα ότι μεσολάβησε και ο φίλος μου Παύλος

 

Προς δήλωση "διαμερισμάτωση" θα είχες αν στην οικ άδεια (που εν προκειμένω δεν υπάρχει) απεικονίζονταν σε κάθε όροφο πάνω από 1 διαμέρισμα 

Επομένως δεν χρειάζεται κάτι

όσο για το αν είναι προ του 1955

πέρα από τη βεβαίωση και το χρόνο ανέγερσης του Ε9 λάβε υπόψη σου  και το παρακάτω  

Εγκ 4

Παρ. 2.α : Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ημερομηνίας ισχύος του από 9.8.1955 βασιλικού διατάγματος είναι νομίμως υφιστάμενο κατά τα οριζόμενα στην παρ. 1δ του άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής του και δεν απαιτείται η υποβολή σχετικών αποδεικτικών στοιχείων, προκειμένου να υπαχθούν στο ν. 4178/13 μεταγενέστερες αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εμπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.