Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τζάκι σε μονοκατοικία που (δήθεν) καπνίζει


ducatista

Recommended Posts

κατασκευασα ενα τζακι σε μονοκατοικια. τα στοιχεια εχουν ως εξης.

 

η καμιναδα εχει μηκος 5 μετρα και ολη μονωμενη με πετροβαμβακα μεχρι το καπελο

η εισοδος του αερα της εστιας ειναι 12cm

το μεγεθος της εστιας ειναι 80cm

 

επειδη εκτος απο τζακι εφτιαξα και κατι πλακακια απο κουζινα και τα βαψιματα το δεκεμβρη-γεναρη το τζακι το δουλευαμε (με την αδεια του ιδιοκτητη) για να ζεσταθουμε καπως. το τζακι το αναψαμε πανω απο 20 φορες και δουλευε αψογα χωρις καπνισμα

 

 

παρεδωσα τη μονοκατοικια πριν 2 μερες και σημερα ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι καπνιζει? τον ρωτησα αν εχει τον απορροφητηρα ανοιχτο και μου ειπε οχι. τι λετε να πεχτηκε εδω ρε παιδες? θα παω τη δευτερα απο κει να δω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αποδίδω στο ότι δεν πρόβλεψες να κάνεις θυριδα αερισμού (πχ 15Χ10 cm) σε κάποιο σημείο στο χώρο που βρίσκεται το τζάκι, ώστε να γίνεται κυκλοφορά του αέρα

Το ότι όταν κάνατε τις εργασίες και δούλευε κανονικά, εγω το αποδίδω στο ότι είχατε ανοικτά τα κουφώματα οπότε υπήρχε φυσική ροή αέρα και τα καπναέρια κατευθυνόντουσαν απο το τζάκι στη καμινάδα.

 

'Αλλη αιτία μπορεί να είναι η απότομη αλλαγή της διαμέτρου στην καπνοδόχο απο Φ12 σε Φ24 cm (άν καταλαβαίνω σωστά αυτό που λες εισοδος του αερα της εστιας ειναι 12cm) με αποτέλεσμα να γίνεται στροβιλιμός των καπναερίων στο τμήμα της Φ24 και να μην ανεβαίνουν.

Κανονικά (στη περίπτωση φυσικού ελκυσμού) θα έπρεπε η έξοδος των καναερίων να έχει σταθερή διάμετρο.

 

Άλλη περίπτωση, ειναι η καμινάδα να μην εξέχει αρκετά (περίπου 1,5 m) πάνω απο το δώμα ή το τοιχείο του δώματος(?) ή τον κορφιά (?) αν έχει στέγη με κεραμίδια.

 

Άλλη περίπτωση, πιθανόν να είναι η αιτία απουσίας ταυτοχρόνως και των 3 που ανεφερα παραπάνω .....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οταν λες θυριδα αερισμου εννοεις τρυπα?

οταν καναμε τις εργασιες ειχαμε κλειστα τα κουφωματα και ολες τις πορτες επιτηδες για να δουμε αν δουλευει σωστα το τζακι

εχω στεγη και η καμιναδα ειναι 70cm πανω απο τη κορυφη της στεγης

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσουμε ότι οι αρχικές συνθήκες είναι ίδιες (κλειστά κουφώματα, κλειστή πόρτα τζακιού κλπ), πραγματικά δεν βγάζει νόημα. Οποιαδήποτε κατασκαυατική παράλειψη / λάθος θα έπρεπε να είναι εμφανής από τις πρώτες φορές (20!!!) που το άναψες.

 

Κάποια παραπάνω πράγματα που μπορεί να τσεκάρεις:

 

1. Άνεμος και διεύθυνση

2. Τι έχεις τοποθετήσει στην κορυφή της καμινάδας? Έχω υπόψη περίπτωση που το πρόβλημα είχε δημιουργηθεί από πουλί που τρύπωσε μέσα στην καμινάδα

 

(απλά ιδέες ρίχνω - το σίγουρο είναι ότι πρέπει να πας και να δεις το υποτιθέμενο πρόβλημα απο κοντά)

Link to comment
Share on other sites

οταν λες θυριδα αερισμου εννοεις τρυπα?

 

Ναί ένα άνοιγμα όπως γράφω πχ 15Χ10 (καλύτερα 20Χ10)

 

οταν καναμε τις εργασιες ειχαμε κλειστα τα κουφωματα και ολες τις πορτες επιτηδες για να δουμε αν δουλευει σωστα το τζακι

 

Αν το τζάκι λειτουργούσε με όλα τα ανοίγματα κλειστά, τότε αποκλείεται αυτή τη περίπτωση και εξετάζεις τη 2) (απότομη αλλαγή διαμέτρου της καμινάδας) & 3) (ανεπαρκές ενεργό ύψος της καμινάδας) περίπτωση

 

εχω στεγη και η καμιναδα ειναι 70cm πανω απο τη κορυφη της στεγης

 

Μάλλον δεν επαρκεί το ύψος και ισως απαιτείται το 2πλάσιο απο το υπάρχον

Link to comment
Share on other sites

Ένα πιθανό πρόβλημα ίσως να είναι το ύψος της καμινάδας. Αν μπορείς να κοιτάξεις την συμπεριφορά του τζακιού με σκασμένο λίγο ένα παράθυρο, σε περιπτώσεις έλλειψης θυρίδας εξαερισμού συνήθως ανοίγουμε λίγο ένα παράθυρο. Σημαντικός παράγοντας είναι και η διεύθυνση και ένταση του ανέμου.

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρώς offtopic, αλλά αυτή η θυρίδα εξαερισμού πού προτείνετε να τοποθετείται?

Ας υποθέσουμε πως ο χώρος μας είναι ορθογωνικός εμβαδού 30 τμ. Πρέπει να τοποθετηθεί κοντά στην εστία ή μακρία ή απέναντι?

Υπάρχει κάποιος εμπειρικός κανόνας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.