Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορούν τα σχέδια των δηλώσεων 4014 ν' αποκτήσουν "εγκεκριμένη χρήση";


Recommended Posts

Στις δηλώσεις 4014 καλούμαστε ν' ανεβάσουμε διάφορα σχέδια (κατόψεις, τομές, διαγράμματα κάλυψης, τοπογραφικά).

Διαφόρων περιπτώσεων ακινήτων που ρυθμίζονται αυθαιρεσίες μέσω του συγκεκριμένου νόμου.

Σχέδια νέα εξ ολοκλήρου για ακίνητα χωρίς οικοδομική άδεια, αλλά και σχέδια εγκεκριμένα πάνω στα οποία έχουμε σημειώσει κ.λπ. τις αυθαιρεσίες των ακινήτων.

Προφανώς αυτά τα σχέδια δεν μπορούν να έχουν τη χρήση των "εγκεκριμένων σχεδίων" (με σφραγίδα δηλαδή, της οικείας πολεοδομίας του ακινήτου).

Ερωτήματα που προβληματίζουν:

1. Μπορούν αυτά τα σχέδια να χρησιμοποιηθούν έτσι όπως "ανεβάζονται" στο σύστημα. Σε ποιές περιπτώσεις;

2. Πρέπει να συνοδεύονται και με υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι, τα ίδια "ανέβηκαν" στο σύστημα δηλώσεων 4014; Σε ποιές περιπτώσεις;

3. Μπορούν να υποβληθούν στην οικεία πολεοδομία και να σφραγιστούν; Σε ποιές περιπτώσεις;

4. Συμβόλαια μπορούν να γίνουν με αυτά; Προφανώς ναι, διότι εκεί δεν ζητούνται εγκεκριμένα. Είναι έτσι;

5. Για άλλες υπηρεσίες π.χ. πυροσβεστική κ.λπ. τι κάνουμε;

6. Για άλλες "εργασίες" π.χ. άδεια λειτουργίας κ.λπ. τι κάνουμε;

κ.λπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστοί οι προβληματισμοί σου Ιάσονα, ομως αμφιβάλλω αν υπάρχουν "τουλάχιστον ακόμη" απαντήσεις. Θεωρώ από την εμπειρία μου, ότι για άλλη μια φορά όλα αυτά γίνονται, για "να είχαμε να λέγαμε". Η ταλαιπωρία αμφιβάλλω αν θα περιοριστεί!

 

Στο 2 και σε περίπτωση διαγραφής προστίμου από Πολεοδομία και Εφορία χρειάστηκε να προσκομίσω σχέδια στην Πολεοδομία με δήλωση μηχανικού ότι τα ίδια ΘΑ ανεβούν και στο διαδύκτιο. Επίσης για την 3η αυτοψία και ηλεκτροδότηση νέας κατοικίας με αυθαιρεσίες, ζητήθηκε το ίδιο πράμα.

 

Στο 4 μέχρι πρότεινος δεν χρειαζόταν αντίγραφα θεωρημένα από Πολεοδομία. Χρειαζόταν όμως αντίγραφο οικοδομικής αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι η επικύρωση των σχεδίων με τη στρογγυλή της πολεοδομίας έχει αντικατασταθεί από τον ηλεκτρονικό κωδικό της δήλωσης τουλάχιστον σε ότι αφορά τον 4014.

Προσωπικά πάντα τον αναγράφω σε κάποια μεριά του σχεδίου ή στο υπόμνημα.

Βέβαια εάν υπάρχει τρόπος να μπει και η κλασσική μελανένια σφραγίδα της ΥΔΟΜ θα ήταν η απόλυτη κάλυψη και για εμάς και για τον ιδιοκτήτη.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κι από εμένα στον Ιάσονα, έχω μια ελπίδα ότι ορισμένα θέματα ίσως ξεκαθαρίσουν με τις νέες ρυθμίσεις που αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα 1:

Μεζονέτα (ισόγειο - α' όροφος) με πρόσβαση στο "κοινό" κλιμακοστάσιο (και οι δύο χώροι), με άδεια, που έγινε δύο διαμερίσματα, χωρίς άλλες αυθαιρεσίες, παρά μόνο αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση, πως θ' αποκτήσει εγκεκριμένα σχέδια;;;

 

Παράδειγμα 2:

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών σε ισόγειο ακινήτου με άδεια. Στα εγκεκριμένα σχέδια φαίνεται ως δύο καταστήματα (ενιαίοι χώροι με ένα WC ο καθένας. Στα σχέδια της σύστασης ένας ενιαίος χώρος με ένα μόνο WC. Στην πραγματικότητα ένα "κατάστημα" χωρισμένο σε 4 αίθουσες, διάδρομος, τουαλέτες, γραφείο. Πως θ' αποκτήσει εγκεκριμένα σχέδια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι η επικύρωση των σχεδίων με τη στρογγυλή της πολεοδομίας έχει αντικατασταθεί από τον ηλεκτρονικό κωδικό της δήλωσης τουλάχιστον σε ότι αφορά τον 4014.

.

 

Μπράβο κι από εμένα στον Ιάσονα, έχω μια ελπίδα ότι ορισμένα θέματα ίσως ξεκαθαρίσουν με τις νέες ρυθμίσεις που αναμένουμε.(μετά το πέρας του 4014)

συμφωνώ με τους φίλους και θα ισχύουν πλέον για οτιδήποτε και οπουδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι η επικύρωση των σχεδίων με τη στρογγυλή της πολεοδομίας έχει αντικατασταθεί από τον ηλεκτρονικό κωδικό της δήλωσης τουλάχιστον σε ότι αφορά τον 4014.

 

Το λογικό αυτό είναι! Έλα όμως που δεν "προβλέπεται" πουθενά και εξαιτίας αυτού δεν μπορείς ΤΩΡΑ να κάνεις κάτι.....

 

 

......................έχω μια ελπίδα ότι ορισμένα θέματα ίσως ξεκαθαρίσουν με τις νέες ρυθμίσεις που αναμένουμε.

 

συμφωνώ με τους φίλους και θα ισχύουν πλέον για οτιδήποτε και οπουδήποτε

 

Ελπίδα είναι!!!! Όχι γεγονός! Κι αν δεν το αντιμετωπίσουν στις αναμενόμενες εξαγγελίες (το πιθανότερο) τι κάνουμε;;;;

Προσωπικά έχω τις εξής προαναφερόμενες περιπτώσεις, προφανώς όμως θα υπάρχουν ...άπειρες...

 

Παράδειγμα 1:

Μεζονέτα (ισόγειο - α' όροφος) με πρόσβαση στο "κοινό" κλιμακοστάσιο (και οι δύο χώροι), με άδεια, που έγινε δύο διαμερίσματα, χωρίς άλλες αυθαιρεσίες, παρά μόνο αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση, πως θ' αποκτήσει εγκεκριμένα σχέδια;;;

 

Παράδειγμα 2:

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών σε ισόγειο ακινήτου με άδεια. Στα εγκεκριμένα σχέδια φαίνεται ως δύο καταστήματα (ενιαίοι χώροι με ένα WC ο καθένας. Στα σχέδια της σύστασης ένας ενιαίος χώρος με ένα μόνο WC. Στην πραγματικότητα ένα "κατάστημα" χωρισμένο σε 4 αίθουσες, διάδρομος, τουαλέτες, γραφείο. Πως θ' αποκτήσει εγκεκριμένα σχέδια;;;;

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

ο 4014 είναι ελλιπής σε αρκετά σημεία

ένα απ' αυτά είναι και οι φωτογραφίες, για τις οποίες σήμερα απαιτεί φωτ/φίες όλων των όψεων του αυθαιρέτου

Δεν διευκρινίζεται ή και δεν απαιτεί και φωτ/φίες εσωτερικών όψεων στις περιπτώσεις αλλαγών χρήσεως ή διαρρυθμίσεων (όπως των δικών σου)

 

Αν το απαιτούσε, δεν βρίσκω για πιο λόγο τα συνημμένα αρχεία, να μη μπορούν να αποτελούν νόμιμη και παντοτινή απόδειξη της αλήθειας της δήλωσης σου

Τι παραπάνω και τι πιο διαυγές, από εσένα, θα έκανε μια δημόσια αρχή!!!

Φυσικά θα πρέπει επί του θέματος να περιμένουμε την κρίση του ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αγαπητέ μου φίλε, ...."φέξε μου και γλίστρησα"!!!

Link to comment
Share on other sites

μη βιάζεσαι... ΙΑΣΟΝΑ

όλα θα γίνουν και θα γίνονται ηλεκτρονικά πλέον -καλό είναι το σύστημα

(φαντάζομαι τι θα τράβηξες εκεί στην Αθήνα.. να βρεις φάκελο της ρύθμισης με το 1337/83....

βρήκες φωτογραφίες που βγάζαμε τότε; βρήκες σχέδια;-ε! λοιπόν τώρα όλα θα γίνονται από το γραφείο σου-

μέχρι και με κάμερα θα παρακολουθείς τί γίνεται στο εργοτάξιο σου)

 

Υ.γ εξ' άλλου έρχεται η "ταυτότητα κτιρίων" και εκεί θα μπούν όλα αυτά μαζί

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.