Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμιά εξέλιξη με τις εισφορες για το εφαπαξ κ την επικουρικη. Περιπτωση να γίνουν προραιρετικες??

Επίσης επειδή λόγω των αλλαγών θα μου κάνουν νέα σύμβαση (δουλέυω σε εναν εργοδότη με μπλοκακι) μιας και δε χρειάζομαι στην ιδιοτητα του μηχανικού (προς το παρον τουλαχιστον) αν διαγραφω για να παω στον ΟΑΕΕ ποσο περιπου χρόνο θέλω (δεν έχω καμια οφειλή έχω ξοφλήσει κ το Β 2016).

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι ασφαλιστικές εισφορές ......... καταβάλλονται σε μηνιαία βάση, με καταληκτική ημερομηνία πληρωμής την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα (πχ Εισφορά Ιανουαρίου 2017 έως 28.2.2017).

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 2._ΔΙΕΙΣΦΜΜ_44_112232_ 2017.doc

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα σας, 

 

Καθώς δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα εξαρχής και δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα posts (με συγχωρείτε) θα ήθελα μια παραπομπή ή μια απάντηση στα ερώτηματα μου 

 

1. Εργάζομαι ως μισθωτός με μπλοκάκι σε εταιρεία. 

2. Φορολογούμαι ως μισθωτός με μπλοκάκι 

3. Οι νέες μου εισφορές θα υπολογιστούν βάση του εισοδήματος του 2015 ή με βάση τα τωρινά μου εισοδήματα (παρακράτηση υπέρ ασφαλιστικού, όπως γίνεται παρακράτηση φόρου)? 

4. Τελικά το ποσοστό που αναλογεί είναι 27% ή 38% (επικουρικό+εφάπαξ) ? 

5. Τι ισχύει με τα 2/3 και 1/3? θα υπολογίζω το 38% της αξίας τιμολογίου και θα παρακρατά ή εταιρεία τα 2/3 του 38% (αν το αποδεχθεί ?) ? 

6. Σε περίπτωση που η εταιρεία δεν το κάνει αποδεκτό αλλά μου καλύπτει τις εισφορές, θα έχω κάποιες επιπτώσεις (χάνω τη φορολόγηση ως μισθωτός?) 

7. εν τελει αν είναι 38% το ποσοστό που αναλογεί, οι υπολογισμένες εισφορές δεν γίνονται οι ίδιες που έχεις ένας και τυπικά μισθωτός (κρατήσεις δικές του + εργοδότη) ? (μου φαίνεται το ίδιο αν δεν υπολογίσεις το 5% του ΙΚΑ 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας . Καλή δύναμη 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα σας, 

 

Καθώς δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα εξαρχής και δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα posts (με συγχωρείτε) θα ήθελα μια παραπομπή ή μια απάντηση στα ερώτηματα μου 

 

1. Εργάζομαι ως μισθωτός με μπλοκάκι σε εταιρεία. 

2. Φορολογούμαι ως μισθωτός με μπλοκάκι 

3. Οι νέες μου εισφορές θα υπολογιστούν βάση του εισοδήματος του 2015 ή με βάση τα τωρινά μου εισοδήματα (παρακράτηση υπέρ ασφαλιστικού, όπως γίνεται παρακράτηση φόρου)? 

4. Τελικά το ποσοστό που αναλογεί είναι 27% ή 38% (επικουρικό+εφάπαξ) ? 

5. Τι ισχύει με τα 2/3 και 1/3? θα υπολογίζω το 38% της αξίας τιμολογίου και θα παρακρατά ή εταιρεία τα 2/3 του 38% (αν το αποδεχθεί ?) ? 

6. Σε περίπτωση που η εταιρεία δεν το κάνει αποδεκτό αλλά μου καλύπτει τις εισφορές, θα έχω κάποιες επιπτώσεις (χάνω τη φορολόγηση ως μισθωτός?) 

7. εν τελει αν είναι 38% το ποσοστό που αναλογεί, οι υπολογισμένες εισφορές δεν γίνονται οι ίδιες που έχεις ένας και τυπικά μισθωτός (κρατήσεις δικές του + εργοδότη) ? (μου φαίνεται το ίδιο αν δεν υπολογίσεις το 5% του ΙΚΑ 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας . Καλή δύναμη 

 

3. Οι εισφορές θα υπολογιστούν επί του ποσού που κόβεις τώρα στην ΑΠΥ. Στην ΑΠΥ θα αναγράφείς ότι υπάγεσαι  στην διάταξη της παραγράφου 9 του άρθρου 39. Δεν αναγράφεται ούτε γίνεται παρακράτηση υπέρ ασφαλιστικού.

4-5. Επί του παραπάνω ποσού το 16,72% (+10€ / μήνα υπέρ ΟΑΕΔ) το πληρώνεις εσύ και το 21,38% ο εργοδότης. Σε εσένα έρχεται ειδοποιητήριο από τον ΕΦΚΑ με τις εισφορές. Ο εργοδότης δηλώνει στη Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (ΑΠΔ) το ποσό της αμοιβή σου και πληρώνει μαζί με τις εισφορές των μισθωτών τις εισφορές που του αναλογούν για εσένα.

6. Δεν έχει ξεκαθαριστεί αν ο εργοδότης δεν σε δηλώσει στην  ΑΠΔ (και δεν το καταγγείλεις στον ΕΦΚΑ) αν συνδέεται με το φορολογικό, όπου δηλώνεις ότι έχεις ένα εργοδότη, και χάσεις την φορολόγηση ως μισθωτός. Λογικά όμως έτσι θα συμβαίνει.

7. Νομίζω πως περίπου το ίδιο είναι.

 

Yπάρχει βέβαια το εξής θέμα:

Αν κατάλαβα καλά τα νέα ειδοποιητήρια θα εκδοθούν από μέσα Φεβρουαρίου. Όμως οι εργοδότες (αν φυσικά δεχτούν να πληρώσουν εισφορές χωρίς να σου κάνουν μείωση μιας και θα τους κοστίζεις + 21,38%,) στέλνουν την ΑΠΔ στο τέλος του επόμενου μήνα. Δηλαδή τέλος Φεβρουαρίου για τον Ιανουάριο. Πως θα ξέρει ο ΕΦΚΑ ποιοι υπάγονται σε αυτή την ρύθμιση για να στείλει τα πρώτα ειδοποιητήρια με τις εισφορές που προκύπτουν για όσους υπάγονται στην εν λόγω ρύθμιση; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, κάθε ασφαλισμένος στο τέως ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ θα δέχεται δύο διαφορετικά ειδοποιητήρια κάθε μήνα:

 

(i) Το πρώτο ειδοποιητήριο θα εκδίδεται από τον ΕΦΚΑ και θα περιλαμβάνει τις εξής εισφορές:

- Εισφορά κλάδου ασφάλισης λόγω κύριας σύνταξης

- Εισφορά κλάδου υγείας

- Εισφορά υπέρ ΟΑΕΔ

 

(ii) Το δεύτερο ειδοποιητήριο θα εκδίδεται από το ΕΤΕΑΕΠ και θα περιλαμβάνει τις εξής εισφορές:

- Εισφορά κλάδου επικουρικής ασφάλισης

- Εισφορά κλάδου εφάπαξ παροχών

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αναφορικά στο δεύτερο τμήμα της τοποθέτησής σου στο site του ΕΤΕΑΕΠ στον κλάδο επικουρικής ασφάλισης και αντίστοιχα στον κλάδο εφάπαξ δεν φαίνεται κάτι αναφορικά στο ΕΤΑΑ ή στο ΤΣΜΕΔΕ.

Ομώς ο καιρός γαρ εγγύς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αναφορικά στο δεύτερο τμήμα της τοποθέτησής σου στο site του ΕΤΕΑΕΠ στον κλάδο επικουρικής ασφάλισης και αντίστοιχα στον κλάδο εφάπαξ δεν φαίνεται κάτι αναφορικά στο ΕΤΑΑ ή στο ΤΣΜΕΔΕ.

Ομώς ο καιρός γαρ εγγύς.

 

Έχει εκδοθεί εγκύκλιος για την ένταξη του Τομέα Επικουρικής Ασφάλισης Μηχανικών & Εργοληπτών Δημοσίων Έργων στο ΕΤΕΑ (στοιχείο ε) στις 28/05/2015, μετά την ψήφιση του ν. 4336/2015.

 

Έχει εκδοθεί εγκύκλιος για την ένταξη του Τομέα Πρόνοιας Μηχανικών & Εργοληπτών Δημοσίων Έργων στο ΕΤΕΑΕΠ (στοιχεία 2.Ε.α.) στις 07/11/2016, μετά την ψήφιση του ν. 4387/2016. Στην ίδια εγκύκλιο αναφέρεται και η ένταξη του ΕΤΑΑ-ΤΠΕΔΕ (στοιχεία 2.Ε.στ) στο ΕΤΕΑΕΠ.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Οπότε με τα όσα γνωρίζουμε ως τώρα, για κάποιον που είναι με μπλοκάκι σε μία μόνο εταιρεία και κόβει μεικτά 1.500 € / μηνιαίως, δηλαδή 18.000 € το χρόνο, από τα οποία παρακρατείται μηνιαίως 300€ (3.600€ / χρόνο), οι μηνιαίες εισφορές θα είναι οι παρακάτω?:

16,72% * 1.500 (+10€ / μήνα υπέρ ΟΑΕΔ) για τον εργαζόμενο = 260,8 €

21,38% * 1.500 για τον εργοδότη = 320,7 €

 

Δηλαδή σύνολο 581,5 € μηνιαίως = 6978 / έτος?

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

Οσα γραφεις (δεν μπηκα στη διαδικασια ελεγχου των ποσων, κλπ) ισχυουν αν ειναι υποχρέωση και οχι επιλογη του ασφαλισμενου να κινησει τη διαδικασια ασφαλισης ως μισθωτού μπλοκάκι σε μεχρι 2 εργοδότες.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο την Πεμπτη 2/2/17 οι εισφορές συμφωνα με το παρακατω δημοσιευμα.

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1513514/feygoyn-ta-prota-ravasakia-gia-tis-eisfores.html

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.