Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι αν οι μειώσεις δε γίνουν αναδρομικά δε βλέπω το λόγο να ασχοληθούμε με αυτη τη ρύθμιση (οι περισσότεροι τουλάχιστον). Μου κόβεις πχ  2000€ για τα επόμενα 2 χρόνια και μου προσθέτεις 3000€ για τα προηγούμενα 3 άρα σκέτη ΚΟΡΟΙΔΙΑ... Αν ισχύει αναδρομικά η δυνατότητα να κατέβουμε κατηγορία τότε κάτι μπορεί να δουν στα ταμεία τους διαφορετικά χλωμό το βλέπω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... εγώ καταλαβαίνω ότι ψάχνουμε αν υπάρχει δωμάτιο  ... χωρίς να ξέρουμε τι έχει να πεί ο ξενοδόχος ... 

 

και για να λογαριάσω κι ε΄γω χωρίς τον ξενοδόχο ... μήπως ... λέω μήπως το νομοσχέδιο γραφει .... να υπαχθούν μέχρι και το τέλος του 2016 σε μια εκ των δυο κατώτερων κατηγοριών, από αυτήν στην οποία υπάγονται ως σήμερα υποχρεωτικά ???

 

Που υπάρχει αυτό το νομοσχέδιο ???

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να διαβάσει το σχέδιο νόμου είναι εδω http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/9277899.pdf το άρθρο 38 στη σελίδα 23 του pdf. Αν έχουμε κανέναν υποψήφιο συνταξιούχο στο forum ας δει το άρθρο 37... Όπως ξαναείπα μου μοιάζει υπερβολικά αστεία η ρύθμιση... Αν υπήρχε και η δυνατότητα αναδρομικής μείωσης κάτι θα γινόταν τώρα ότι γλυτώσεις το 2015-2016 θα το δώσεις στα αναδρομικά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως....

Μια τρυπα στο νερο.

Δεν ξερω αν μπορει να πιεσει καποιος, εστω και τελευταια στιγμη.

Αλλα ποιος θα το κανει?

Ακουνε "μειωση των εισφορων στους ασφαλισμενους του ΕΤΑΑ" και λενε "αντε παλι, μεγαλη χαρη τους καναμε", που να ηξεραν.

Link to comment
Share on other sites

Αρα όπως το είπα όχι τρει κατηγορίες κάτω αλλα σε μια εκ των δυο κατώτερων κατηγοριών και να παραμένουν μέχρι το τέλος του 2016 και μετά επιστροφή όχι στην αρχική (αυτή που θα είμαστε τώρα με τα 500€ το μήνα).... γιατί θα έχει περάσει και η τριετία αλλά σε αυτή με τα 577 αν θυμάμαι !!!

Link to comment
Share on other sites

***όπου ΤΕΒΕ, βάλτε ΤΣΜΕΔΕ

 

Το είδα και μας θυμήθηκα!

Μη μασάτε, έτσι & αλλιώς τίποτα δεν είναι υπό έλεγχο!

post-100281-0-45203500-1434792999_thumb.jpg

Edited by Ghostrider
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω ότι έρχονται αναδρομικά για μέχρι 31/12/14. Για την κατηγορία πιστεύω θα αποφασίσει καμιά δημιουργικά ασαφής εγκύκλιος. Αναδρομικά + ενημερότητα (για να παραμένουμε στη χαμηλή κατηγορία) = απόλυτη κοροιδία

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

 

Το επίμαχο Σ/Ν πήγε στη νομοπαρασκευαστική επιτροπή της βουλής

Όπως θα δείτε παραμένουν εκκρεμή όλα τα ζητήματα που αναδείξαμε, με πιο βασικά τη μη αναδρομικότητα της αναστολής των αυξήσεων και την εξαίρεση της μεγάλης πλειοψηφίας των συναδέλφων (άνω του 50%) η οποία έχει οφειλές. Με τον τρόπο αυτό οφελούνται μόνο όσοι δεν αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα, ενώ εξοντώνονται οι πιο αδύναμοι, αυτοί που πραγματικά χρειάζονται ανακούφιση, οι νεότεροι, αυτοί που χρωστάνε, αυτοί που δεν έχουν εργασία. Η εξαίρεση τους από τη ρύθμιση είναι βαθιά αντικοινωνική μια και οδηγεί στο μόνιμο αποκλεισμό χιλιάδων συναδέλφων τόσο από την ασφάλιση όσο και από το επάγγελμα.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.