Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη εχω κανει παρα πολλα σου λεω υπευθυνα οτι τετοιες καταναλωσεις παιζουν μονο σε ΠΕΑ που εχεις μεγαλο ογκο, μεγαλη επιφανεια κελυφους (εννοειται πληρως αμονωτο), ξυλινα κουφωματα και για θερμανση π.χ θερμοπομπους.

 

Αν δεν συντρεχει κατι απ αυτα, ξανακοιταξε το ΠΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

Η εν λόγω περίπτωση ήταν ρετιρέ 130,00 τ.μ. χωρίς θερμομόνωση, κουφώματα αλουμινίου με μονά κρύσταλλα... να μη τα γράφω όλα, ήταν λογικό κατά τη γνώμη μου.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

.................

 

jimis9497 υπάρχει υποχρέωση;

Εγώ τρία έκανα μέχρι τώρα...

 

nzerman για το εξ οικονομώ και μόνο κάνεις ένα σενάριο (μας το είχαν πει και στα σεμινάρια που πήγα).

Βάζεις στο 1ο ΠΕΑ όλες τις επεμβάσεις που πρόκειται να γίνουν για να δεις σε τι κατάσταση θα βρεθεί το σπίτι μετά τις

επεμβάσεις και αν πληρείς τα κριτήρια αναβάθμισης του προγράμματος (εξοικονόμηση 30% του κτιρίου αναφοράς).

Στο 2ο ΠΕΑ δεν χρειάζονται καν σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει γενικά πως υπάγονται επεμβάσεις στη στέγη όπως αντικατάσταση κεραμιδιών http://exoikonomisi....&language=el-GR

 

Άρα, όχι κατασκευή στέγης από την αρχή...

Λάθος κάνω;

Link to comment
Share on other sites

έχω μια περίπτωση για το εξοικονομώ.Κτήριο όπου στο ισόγειο υπάρχει κλιμακοστάσιο για τον όροφο-κατοικία, κατάστημα και κατοικία. Στον όροφο υπάρχει κλιμακοστάσιο και κατοικία. Ο ενδιαφερόμενος έχει την πλήρη κυριότητα στον όροφο και τη ψιλή κυριότητα στην κατοικία και κατάστημα στο ισόγειο. Ο ενδιαφερόμενος θέλει να βάλει εξωτερική μόνωση στον εξωτερικό τοίχο του κλιμακοστασίου του ισογείου και στον όροφο σε όλους τους τοίχους του κτηρίου περιμετρικά.

Θεώρησα το κλιμακοστάσιο του ισογείου ενιαίο θερμαινόμενο χώρο με την κατοικία του ορόφου και το κλιμακοστάσιο του ορόφου.

Το πρόβλημά μου είναι αν θα χρειαστώ την υπεύθυνη δήλωση του συγκύριου γα το κλιμακοστάσιο του ισογείου??ελπίζω να μην σας μπέρδεψα..

Link to comment
Share on other sites

Άρα, όχι κατασκευή στέγης από την αρχή...

Λάθος κάνω;

Όχι δεν κάνεις λάθος, απλά είχε εκθέσει πως συμπεριλαμβάνεται μόνο η μόνωση. Το θέμα είναι αν κατεδαφιστεί όλη η στέγη ή νέα εμπίπτει εξ ολοκλήρου;

nzerman για το εξ οικονομώ και μόνο κάνεις ένα σενάριο (μας το είχαν πει και στα σεμινάρια που πήγα).

Βάζεις στο 1ο ΠΕΑ όλες τις επεμβάσεις που πρόκειται να γίνουν για να δεις σε τι κατάσταση θα βρεθεί το σπίτι μετά τις

επεμβάσεις και αν πληρείς τα κριτήρια αναβάθμισης του προγράμματος (εξοικονόμηση 30% του κτιρίου αναφοράς).

Στο 2ο ΠΕΑ δεν χρειάζονται καν σενάρια.

2ο ΠΕΑ δεν έχω κάνει ακόμη, ήρθε η ώρα όμως και θα κάνω κάποια αυτές τις μέρες.

Πάντως αυτά δεν προκύπτουν από κάποια διάταξη σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί ο ίδιος μηχανικός να εκδώσει το 2ο ΠΕΑ, επίσης μπορεί να είναι ταυτόχρονα και σύμβουλος έργου. Για τις μελέτες αυτές κόβεται ξεχωριστή απόδειξη στον πελάτη. Όσον αφορά τώρα την πώληση ενός καυστήρα, θα πρέπει να φαίνεται στο τιμολόγιο, για την τελική εκταμίευση του δανείου, η αγορά αυτού. Άρα ο μηχανικός θα πάρει τον καυστήρα και θα τον μεταπουλήσει στον πελάτη, εκτός αν ο ίδιος μηχανικός είναι και προμηθευτής, μιας και στο έντυπο παρεμβάσεων παρουσιάζονται αναλυτικά οι εργασίες και τα υλικά. Για παράδειγμα το ανώτερο ποσό για την εγκατάσταση ενός ατομικού (επιτοίχιου) καυστήρα - λέβητα είναι 5000 € και συμπεριλαμβάνει υλικά και εγκατάσταση, επομένως το/τα τιμολόγιο/α στο τέλος πρέπει να είναι έως 5000 € από τον/τους προμηθευτή/τές και τον/τους τεχνικό/κούς.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα παίρνεις την προέγκριση από την τράπεζα και μετά ξεκινάς τη διαδικασία...Μέχρι να τον ειδοποιήσουν ότι πέρασε την προέγκριση ήρθε το καινούργιο εκαθαριστικό... Κατευθείαν που λές δεν γίνεται

Τα παντα γινονται!

Ειδικα η φαση της προεγκρισης, και με την βοηθεια καποιων "γνωριμιων", ειναι σαν να μην υπαρχει χρονικα!

Τα παντα αλλαζουν στην α' φαση που αναλαμβανουν οι "αδιαφθοροι"!!! Αποτι εχω καταλαβει ειναι υπεργολαβοι των τραπεζων.

 

Για την γνωση ολων μας παντως, να ξερετε τα εξης οσον αφορα την ικανοτητα καποιου να μπει στο προγραμμα (ή και για οποιαδηποτε δανειοδοτηση):

Οι ετησιες υποχρεωσεις σε δανεια και καρτες δεν πρεπει να ξεπερνα το 30% του εισοδηματος! (για τις καρτες να υπολογιζετε το max πιστωτικο οριο και οχι μονο αυτο που "τρεχει"!!!). Αυτο πριν λιγα χρονια εφτανε 120% για μισθωτους και 200% για ελευθερους επαγγελματιες!!!!!

Ηλικια δανειοδοτουμενου συν ετη αποπληρωμης να μην ξεπερνα τα 70 ετη. (αυτο καποτε ηταν 73-75)

Ειδικα για το εξοικονομω οι τραπεζες δεν δεχονται cash collateral εγγυηση αλλα ζηταν συγγενικο προσωπο εγγυητη

Link to comment
Share on other sites

520kw/m2 ????

 

Σαν πολλα δεν καιει το σπιτι? :)

 

Έχω δει Π.Ε.Α συνάδελφου με 3000+ kw/m2. H συγκεκριμένη διαφημιζόταν κι από γνωστή κουπονοσελίδα με εκπτώσεις της τάξεως του 50% και βάλε...

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.