Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

2) Αν σκοπεύεις να κάνεις τη μελετη φ. αερίου δεν μπορείς να κάνεις τον ενεργ. επιθεωρητή, αλλα μόνο το σύμβουλο στο πρόγραμμα

Αν κάνεις το 1ο ΠΕΑ και μαζί σύμβουλος του έργου, δεν μπορείς να κάνεις τη μελέτη φ. αερίου

 

Η μελέτες φ. αερίου και νέας κατανομής δαπανών δεν μπαίνου στους επιλέξιμους πρυπολογισμούς

 

1) Για τη δαπάνη του Συμβολαίου με την ΕΠΑΑ (Φυσικό Αέριο Αττικής), δεν μου έχει τύχει, αλλα νομίζω δεν μπορεί να ενταχθεί

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο πρόγραμμα εξοικονομώ για αλλαγή εξωφύλλων (πατζούρια) αναφέρει ότι επιδοτείται μέχρι του ποσού των 2.500 ευρώ ανά ιδιοκτησία στην υποκατηγορία 1.Δ. Εξωτερικά συστήματα σκίασης και εξώφυλλα.

Σε μια περίπτωση αλλαγής 8 (οκτώ) εξωφύλλων (πατζούρια) το ποσό που εγκρίθηκε ήταν μικρότερο από 2.500 ευρώ. 

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η κοστολόγηση για εξώφυλλα (πατζούρια), υπάρχει κάτι ανάλογο όπως στα κουφώματα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1961 Ότι δηλώνεις (μέχρι 2.500) παίρνεις.

 

dib το ασυμβίβαστο της μελέτης φ.α. (αν υπάρχει τέτοιο ασυμβίβαστο) είναι με το δεύτερο ΠΕΑ και όχι με το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

dib το ασυμβίβαστο της μελέτης φ.α. (αν υπάρχει τέτοιο ασυμβίβαστο) είναι με το δεύτερο ΠΕΑ και όχι με το πρώτο.

 

Τι εννοείς οτι μπορεί να κάνει το 1ο ΠΕΑ και μαζί μελετη φ. αερίου ?

κάπως περίεργο μου ακούγεται ...

 

Εντάξει στην ελλάδα όλα γίνονται, αλλα αμα κάτσουν να το ψάξουν (?) και δουν οτι πρώτα έγινε το 1ο ΠΕΑ και έχει βάλει σαν σύστημα επιτοίχιο φ. αερίου (ενω στη ουσία δεν έχει μπεί --> συνεπώς ΜΑΙΜΟΥ αυτοψια) και στη συνέχεια ζητήσουν να δουν τα έγγραφα της ΔΕΦΑ με αριθ. πρωτ. προγενέστερα της ημερομηνίας έκδοσης του 1ου ΠΕΑ, τότε νομίζω θα έχει πρόβλημα (κυρώσεις)

 

Αντίθετα, αν ξεκινήσει πρώτα να κάνει τη μελέτη φ. αερίου, τότε (κατά συνέπεια) δεν έχει δικαίωμα να κάνει κανένα ΠΕΑ αλλα να είναι μόνο σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αν η εξ. μόνωση στο τοίχο με στενό δρόμο, βγαίνει εκτός περιγράμματος κτηρίου, αναγκαστικά θα κάνεις εσωτερική μόνωση

Για τους άλλους τοίχους (ακάλυπτο οικοπέδου) δεν έχει πρόβλημα

 

Λέγοντας ''... επιφάνεια θερμαινόμενου χώρου'' εννοείς οτι μεγαλώνει σαν κάτοψη τ.μ απο το πάχος της μόνωσης (στους άλλους 3 τοίχους) ή κατι άλλο ?

Αν ναι, δεν αλλάζει κάτι στο 2 ΠΕΑ, απλά θα αναφέρεις οτι έγινε εξ. μόνωση στους 3 τοίχους και αυξήθηκε η επιφάνεια του εξεταζόμενου κτηρίου κατά περίπου 2-3 (?) τμ, σε σχέση με τα αρχικά τ.μ.

 

Να ρωτήσω λίγο για να το σιγουρέψω. Έστω συνολική επιφάνεια κατοικίας 100τ.μ. για το 1ο ΠΕΑ εντάσσεται στο εξοικονομώ. Ως παρέμβαση επιλέγεται η εξ. μόνωση, η οποία αυξάνει το εμβαδόν της κάτοψης κατά 3τ.μ. (λόγω του πάχους της μόνωσης). Στο 2ο ΠΕΑ ως συνολική επιφάνεια θα διατηρήσω τα 100τ.μ. (και θα αναφέρω κάπου ?, όπως λέει ο dib την αύξηση της επιφάνειας λόγω εξ. μόνωσης) ή θα έχω 103τ.μ.;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι βάσει ΝΟΚ εξάλλου η θερμοπρόσοψη δε προσμετράται στη δόμηση...

εξάλλου αφού έχεις το κέλυφος έτοιμο από το 1ο ΠΕΑ, εγώ προσωπικά θα άλλαζα μόνο το U στον τοίχο και τίποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για μένα (στο 2ο ΠΕΑ) ναι, θα πρέπει να γραφτεί 103 τμ, αλλα απο άλλους συναδέλφους αυτό θεωρειται αμελητέο ...

 

Μπορείς να το γράψεις στα έντυπα των παρεμβάσεων που θα συμπληρώσεις για το 1ο ΠΕΑ, ... οτι με την εξωτερική μόνωση του κτηρίου αυξάνεται κατά 3 τμ η επιφανεια του κτηρίου ... αμα θέλεις δεν το αναφέρεις

 

Διαλέγεις και παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αφήσω το ίδιο. Γιατί αλλιώς μόνο μπλέξιμο θα προκύψει. Θα το αναφέρω στα έντυπα για να υπάρχει μια πλήρης εικόνα. Ευχαριστώ.

 

υ.γ. Όποιος θέλει περνάει μια βόλτα κ από το topic: ''Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ''. Έχω θέσει ένα πρόβλημα με δάπεδα μέσα στο έδαφος, για U, περίμετρο, κ.βάθος. 

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.