Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ρε παιδια ελεος....

 

σε  γιαπι ,τι ΠΕΑ να γινει;;;........τι θερμανση θα βαλεις,τι κουφωματα,τι ΖΝΧ, ακομα και τι χρηση θα  βαλεις;;;;; ........αυτο ουτε ρευμα δεν εχει..........

 

μην κανετε τετοια πραγματα ,γιατι τετοια βλεπουν εργολαβοι,ιδιοκτητες και μας την λενε...........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι ομως, σε οικοδομη νεοκτιστη που δεν ειχαν εγκατασταθει ακομα κουζινα και συστηματα θερμανσης και ΖΝΧ, πουληθηκε διαμερισμα και επρεπε να βγει ΠΕΑ...

Δε θα βγει?

Κουφωματα ειχε, ολα τα αλλα ΚΑ

 

Τωρα για εξοικονομω συμφωνω πως αυτα νομοτυπα δε μπαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα γινει η πωληση κανονικα, καλε μου ανθρωπε?

Η συμφωνια προεβλεπε το διαμερισμα να πουληθει σε αυτην την τιμη, ετσι, γυμνο, διχως συστηματα Η/Μ τα οποια και θα επιλεξει ο νεος ιδιοκτητης τι θα ειναι.

Μια χαρα λειτουργικοτατος ηταν ο χωρος κι ετσι (για την κουζινα επιφυλασσομαι αν ειχε τοποθετηθει)

 

Ποσα σπιτια ειναι λειτουργικοτατα χωρις καν συστημα θερμανσης?

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπεται από το νόμο, τώρα όμως δεν έχω προσβαση στα χαρτιά μου για να σου πω πού και πώς (ίσως στο πεί κάποιος συνάδελφος).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μια περίπτωση για αλλαγή κουφωμάτων, όπου στο 1ο πεα στις συστάσεις αναγράφω αντικατάσταση κουφωμάτων και στο έντυπο παρεμβάσεων αναγράφω 1. αντικατάσταση κουφωμάτων και 2. τα νέα κουφώματα θα περιλαμβάνουν και παντζούρια. Από το πρόγραμμα εγκρίθηκαν και τα δύο ποσά π.χ 3.600€ για κουφώματα και 2.500€ για συστήματα σκίασης (τα μέγιστα των ποσών). Στην συνέχεια τοποθετήθηκαν τα κουφώματα κόπηκαν τα δελτία αποστολής-αποδείξεις.

Το θέμα είναι ότι στα παραστατικά στο ποσό των 2.500€ εκτός των παντζουριών περιλαμβάνονται και σίτες, για τις οποίες δεν είχα κάνει καμία αναφορά στο έντυπο των παρεμβάσεων του 1ο ΠΕΑ.

1. Νομίζετε ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Π.χ στο έντυπο των υλοποιούμενων παρεμβάσεων τι να γράψω; (να συμπεριλάβω και τις σίτες, όπως θα φαίνονται στα παραστατικά ή απλά να γράψω στην περιγραφή δαπάνης σκέτο συστήματα σκίασης και στην ποσότητα 1, θεωρώντας το 1 ως ένα διαμέρισμα στο οποίο αντιστοιχούν συστήματα σκίασης και εξωφύλλων)

2. Επίσης, τα τοποθετούμενα μ² κουφωμάτων είναι 14,00μ², ενώ εγώ τα είχα βάλει στο πρώτο πεα 13,96μ². Με ποια από τις δύο τιμές προχωρώ (και για το πεα και για το έντυπο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπεται από το νόμο, τώρα όμως δεν έχω προσβαση στα χαρτιά μου για να σου πω πού και πώς (ίσως στο πεί κάποιος συνάδελφος).

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 10η, Αθήνα, 26 Ιανουαρίου 2011, Αριθμ. πρωτ. 22, στην παράγραφο "4. Λοιπές διευκρινίσεις".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε παλιά μονοκατοικία προ του 55 η θέρμανση καλύπτεται από μια ξυλόσομπα. Εντάσσεται στο πρόγραμμα αλλαγή στο είδος θέρμανσης βάζοντας λέβητα βιομάζας;

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά tsx

 

Κ κάτι ακόμα. Μπορεί να μπει εξωτερική μομόνωση; Ή οπωσδήποτε εσωτερική; Το κτίσμα στη μια πλευρά του είναι σε επαφή με στενό δρόμο, ενώ οι υπόλοιπες πλευρές του βλέπουν στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου.

Κ αν γίνεται να μπει εξ. μόνωση, η επιφάνεια του θερμαινόμενου χώρου στο 2ο ΠΕΑ θα μεγαλώσει κατά το πάχος της μόνωσης;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.