Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε ένα από τα σενάρια πρέπει να συμπεριλάβεις ΟΛΕΣ τις παρεμβάσεις που θέλεις να υλοποιήσεις.

Στα σενάρια δεν είσαι υποχρεωμένος να βάζεις μόνο 1 παρέμβαση στο κάθε ένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Στην περίπτωση μεμονομένου διαμερίσματος και για την 2η φάση του προγράμματος συμπληρώνετε το παράρτημα ΧΙΙ? Εχω την εντύπωση οτι το είχα συμπληρώσει παλιά και μου είχαν πεί οτι δεν χρειάζεται...

'Ενα μυαλο καλοκαίρι-χειμώνα τι να σου κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια απορία. Σε πολυκατοικία με 4 διαμερίσματα κατοικούνται τα 3.(δύο στο υπόγειο κι ένα στον όροφο). Το ισόγειο είναι σοβατισμένο και έχει κουφώματα, χωρίς πατώματα κλπ. Η παρέμβαση που θα γίνει θα είναι θερμομόνωση κελύφους η οποία θα καλύψει και μέρος του ισογείου εξωτερικά. Η ερώτησή μου είναι σε πόσα απ'τα διαμερίσματα μπορεί να μπει ο σύμβουλος έργου; Ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος σε όλα τα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πολυκατοικια μπορει να μπει ο ιδιος συμβουλος.

Η αμοιβή του συμβούλου έργου καλύπτεται από το Πρόγραμμα, και ανέρχεται σε 250€ πλέον ΦΠΑ (ή έως 800€ πλέον ΦΠΑ, εάν το αίτημα αφορά πολυκατοικία).

Καταβολή αμοιβής συμβούλου έργου : Ο σύμβουλος έργου εκδίδει παραστατικό επί πιστώσει και λαμβάνει τα χρήματα κατά την τελική εκταμίευση του δανείου, σε λογαριασμό που διατηρεί (ή έχει ανοίξει για το σκοπό αυτό) στην Τράπεζα - δηλ. ο σύμβουλος έργου λαμβάνει την αμοιβή του όπως οι λοιποί προμηθευτές / εργολάβοι που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα.

 

 

 

Στην περιπτωση που εχω μονοκατοικια υπερυψωμενη 1,5μ απο το εδαφος θα βαλω/υπολογισω στο εξοικονομω απο το εδαφος μεχρι την στεγη εξωτερικη θερμομονωση (τετραγωνικα) ή μονο την επιφανεια του τοιχου του σπιτιου. Θα ειναι επιλεξιμο αν το βαλω ολο?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VΙΙ-Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων πάχος εξωτερική μόνωσης 6 εκ. fibran αλλά τελικά θα γίνει εφαρμογή πάχους 5 εκ. λόγω που δεν βρέθηκε το πάχος.

Οι ενεργειακοί στόχοι ικανοποιούνται και με το πάχος των 5 εκ.

Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην πληρωμή αφού στο  ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ X - Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων θα γράφω πάχος 5 εκ. και έτσι θα είναι και το δελτίο αποστολής;

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που εχω μονοκατοικια υπερυψωμενη 1,5μ απο το εδαφος θα βαλω/υπολογισω στο εξοικονομω απο το εδαφος μεχρι την στεγη εξωτερικη θερμομονωση (τετραγωνικα) ή μονο την επιφανεια του τοιχου του σπιτιου. Θα ειναι επιλεξιμο αν το βαλω ολο?

Επιλέξιμο είναι ότι αφορά στη θερμική ζώνη. Βέβαια, στην πρόταση παρεμβάσεων μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις αρκεί να μην ελεγθεί το ΠΕΑ (xml) διότι εκεί φαίνονται οι επιφάνειες στις οποίες κάνεις επέμβαση, ή να πέσεις στην περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου εκ των υστέρων.

 

 

Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην πληρωμή αφού στο  ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ X - Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων θα γράφω πάχος 5 εκ. και έτσι θα είναι και το δελτίο αποστολής;

 

Περίπτωση 1: Επικοινωνείς με τους αρμόδιους του προγράμματος για πληροφορίες 

Περίπτωση 2 : Το δ.α. αναγράφει 6 εκ.  

Link to comment
Share on other sites

 

 

Περίπτωση 2 : Το δ.α. αναγράφει 6 εκ.  

Υπάρχει περίπτωση σε πιθανό έλεγχο να έρθουν να σκάψουν για να δούνε πόσο είναι;

 

Περίπτωση 3: Παράρτημα Χ και δ.α. να μην γράφουν καθόλου πάχος αλλά μόνο το λ του υλικού

 

Τι είναι καλύτερο από τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VΙΙ-Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων πάχος εξωτερική μόνωσης 6 εκ. fibran αλλά τελικά θα γίνει εφαρμογή πάχους 5 εκ. λόγω που δεν βρέθηκε το πάχος.

Οι ενεργειακοί στόχοι ικανοποιούνται και με το πάχος των 5 εκ.

Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην πληρωμή αφού στο  ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ X - Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων θα γράφω πάχος 5 εκ. και έτσι θα είναι και το δελτίο αποστολής;

Κανένα πρόβλημα απολύτως δεν θα έχεις εφόσον ικανοποιούνται οι ενεργειακοί στόχοι του προγράμματος. Θα γράψεις παντού τα cm που τοποθετήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που εχω μονοκατοικια υπερυψωμενη 1,5μ απο το εδαφος θα βαλω/υπολογισω στο εξοικονομω απο το εδαφος μεχρι την στεγη εξωτερικη θερμομονωση (τετραγωνικα) ή μονο την επιφανεια του τοιχου του σπιτιου. Θα ειναι επιλεξιμο αν το βαλω ολο?

Θα τα βάλεις όλα τα μέτρα και θα είσαι και κύριος. Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.