Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν αυτό που πουλάς είναι το έργο "Θερμομόνωση δώματος", τότε θα τιμολογήσεις το έργο και θα δείξεις όλα τα υλικά που θα τοποθετήσεις μέσω δελτίων αποστολής.

Εάν πουλάς ένα ένα τα υλικά που τοποθέτησες, τότε αυτά πρέπει να φαίνονται και στο τιμολόγιο και στο δελτίο αποστολής

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

πάντως αφού ο οδηγός λέει θα περιλαμβάνονται όλες οι εργασίες , τότε και ενα ένα να κοπούν όλα τα υλικά και στο τέλος να βγαίνει το 40Ε/μ2 δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αφού τα κεραμύδια θα υπόκεινται στίς λοιπές εργασίες για την σωστή εφαρμογή τής μόνωσης. Αν κάποιος δεν έχει κεραμύδια και έχει μιά απλή αμόνωτη ταράτσα μπορεί να κάνει θερμομόνωση δώματος και να βάλει και κεραμύδια? θέλει κάποια άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω καταθεσει ποτε μου χωρια δελτια αποστολης και χωρια τιμολογια

Μονο ΤΔΑ προσκομιζω

Σε αυτα αναφερονται τα σχετικα παραστατικα αλλα δε μου τα δινουν οι προμηθευτες, δεν τα ζηταω εξτρα κι εγω και απλα προσκομιζω τα ΤΔΑ (η τις αντιστοιχες ΑΠΥ) και καθαριζω

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω καταθεσει ποτε μου χωρια δελτια αποστολης και χωρια τιμολογια

Μονο ΤΔΑ προσκομιζω

Σε αυτα αναφερονται τα σχετικα παραστατικα αλλα δε μου τα δινουν οι προμηθευτες, δεν τα ζηταω εξτρα κι εγω και απλα προσκομιζω τα ΤΔΑ (η τις αντιστοιχες ΑΠΥ) και καθαριζω

μα αν καταθέτεις ΤΔΑ δεν υπάρχουν σχετικά παραστατικα, αφού είναι κατευθείαν το τελικό παραστατικό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη

1. ΑΠΥ ή ΤΠΥ (για την δουλεια κατασκευης-τοποθετησης μονωσης)

2. Τιμ.Υλικων (που να εχει μεσα μονωση τοσα τμ, πεταυρα τοσα τμ, μεβρανη τοσα τμ, κεραμιδια τοσα τμ)

και αυτα ειναι που δίνουμαι και μας εγκρινουν????

 

Δηλαδη αν θελω να κανω ολη την στεγη με 40 ευρω /τμ μπορω? το εχετε κάνει? ή λετε οτι μπορει να γινει υποθετικα?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο υπουργείο ποιες εργασίες μπορούν να ενταχθούν σε περίπτωση θερμομόνωσης στέγης, αλλά και σε περίπτωση που υπάρχει απλό δώμα και ο ιδιοκτήτης θέλει να προσθέσει στέγη. Η απάντηση είναι αρκετά κατατοπιστική, στο κλίμα αυτών που είχαν συζητηθεί πιο πάνω και τελείως διαφορετική από αυτήν που είχα λάβει τηλεφωνικά (τα κεραμίδια μπαίνουν κανονικότατα). Ιδού:

 

 

1) Σε υφιστάμενη στέγη, είναι επιλέξιμη η αντικατάσταση των κεραμιδιών και η τοποθέτηση του υλικού της θερμομόνωσης – υγρομόνωσης (δεν επιδοτείται όμως ο σκελετός). Στις ανωτέρω δαπάνες ανά ειδικότερη παρέμβαση συμπεριλαμβάνονται τυχόν:

 

Ø       Πρόσθετες αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της παρέμβασης όπως σκαλωσιές, επιχρίσματα, μικροεργασίες αποκατάστασης της εμφάνισης του στοιχείου στο οποίο έγινε η παρέμβαση, αποξηλώσεις/ καθαιρέσεις και αποκομιδή, σήτες, διαμόρφωση κλίσεων απορροής στο δώμα, υγρομόνωση, απαραίτητες εργασίες και επεμβάσεις για την ορθή λειτουργία/συμπεριφορά της θερμομόνωσης, απαραίτητες επεμβάσεις στη στέγη (π.χ. αντικατάσταση κεραμιδιών) κ.λπ.

Ø       Το κόστος εργασίας, συμπεριλαμβανομένων τυχόν απαιτούμενων ασφαλιστικών εισφορών ΙΚΑ για τις οικοδομικές εργασίες, που, με βάση την κείμενη νομοθεσία (μη στεγασμένα επαγγέλματα), βαρύνουν τον Ωφελούμενο του Προγράμματος ως «κύριο του έργου».

 

Φυσικά τα παραπάνω επιδοτούνται εφ’ όσον ικανοποιείται ο ενεργειακός στόχος του Προγράμματος (αναβάθμιση κατά μια τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία ή εναλλακτικά η ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας να είναι μεγαλύτερη από το 30% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2).

 

2) Σε περίπτωση μη ύπαρξης στέγης, το Πρόγραμμα δεν επιδοτεί την κατασκευή της (δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση δεν επιδοτεί ούτε καν αυτά που αναφέρθηκαν στην περίπτωση (1). Επιδοτεί, όμως την μόνωση του υφιστάμενου αμόνωτου δώματος (υλικά και εργασία θερμομόνωσης και υγρομόνωσης επί της υφιστάμενης πλάκας).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το xml του 2ου ΠΕΑ έχει καιρό που άλλαξε? Θυμάμαι παλιά οταν έκανες 2ο ΠΕΑ σου έβγαζε το xml του 1ου και απλά κρατούσες το σενάριο που πραγματοποιηθηκε.

Τώρα μου έβγαλε ένα άδειο...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιους μήνες. Πλέον από την αρχή και το δεύτερο. 

 

EDIT: ξέχασα να συμπληρώσω ότι δεν στο δίνει όταν ΔΕΝ έχεις κάνει εσύ το πρώτο ΠΕΑ.

Εάν είναι δικό σου και το πρώτο, στο δίνει, αλλά φαντάζομαι πως δεν το χρειάζεσαι.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.