Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εάν κάνεις αίτηση για το σύνολο της πολυκατοικία, είναι προφανές ότι θα σου επιτρέψουν να θερμομονώσεις και τους τοίχους του κλιμακοστασίου, έστω και αν είναι ΜΘΧ χώρου. Διαφορετικά θα προκύψει μία κωμωδία :smile:

 

Κανείς εκτός του Εν.Επιθεωρητή δεν θα γνωρίζει που βρίσκονται τα τμ που θα μονωθούν. Οι επιφάνειες ΘΧ και ΜΘΧ δεν ξεχωρίζουν στο ΠΕΑ και στα παραρτήματα.

Εξάλου, πουθενά δεν λέει το πρόγραμμα ότι οι μονώσεις πρέπει να γίνουν μόνο σε ΘΧ.

 

Σε πολλές περιπτώσεις πέρασα συνολική εξ μόνωση σε μονοκατοικία. Είναι σίγουρο ότι σε κάποιες από αυτές, κάποια τετραγωνικά ήταν ΜΘ Χώρου

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ γιατ τις απαντήσεις σας.

Θα το περάσω στην αίτηση και θα δούμε τι θα εγκρίνουν.

 

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί νωρίτερα (σε κάποιο από τα 2121 post) , αλλά τι γίνεται με την αμοιβή συμβούλου έργου και του επιθεωρητή;

 

Σε ποια έντυπα καταχωρούνται;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιατ τις απαντήσεις σας.

Θα το περάσω στην αίτηση και θα δούμε τι θα εγκρίνουν.

 

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί νωρίτερα (σε κάποιο από τα 2121 post) , αλλά τι γίνεται με την αμοιβή συμβούλου έργου και του επιθεωρητή;

 

Σε ποια έντυπα καταχωρούνται;

 

αν περιμενεις η τραπεζα να σαφησει να παρεις του συμβουλου γελαστικες

ΚΑΝΕ ΑΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΣΗ

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ

ΣΠΑΣΤΟΥΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....και τα δικα μας χαχχαχαχχαχ :mrgreen: πλακα κανω

 

ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΣΥ........

 

ηκαμπ δε φωναζω τονιζω λολ :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω όλη την διαδικασία, γι'αυτό με ενδιαφέρει και η αμοιβή του συμβούλου.

Μαζεύω τις προσφορές, φτιάχνω τον φάκελο, τις αιτήσεις, όλα. Να μην πληρωθώ;

Link to comment
Share on other sites

κανειςςςςς.....!!!!

Θελω να κανω θερμομονωση σε πλευρα σπιτιου η οποια απεχει 50εκατοστα απο την διπλανη ιδιοκτησια (σε καποιο χωριο της θεσσαλιας). Δηλαδη τα δυο σπιτια απεχουν μισο μετρο μεταξυ τους και στην μεση ειναι το οριο. Η δικια μου πλευρα δεν εχει καν σοβατιστει. Πιστευω οτι δεν μπορει καποιος να δουλευσει θερμοπροσοψη εκει λογου της στενοτητας του χωρου. Γνωριζεται αν μπορει με καποιο αλλο τροπο?

 

Επισης στα post #2102 μεχρι και #2109 αναφερεται οτι μπορει καποιος να ειναι και συμβουλος και κατασκευαστης.

Επειδη θελω να ειμαι ο κατασκευαστης εξωτ.θερμομονωσης (με δικο μου συνεργειο) αλλα και της μονωσης στεγης (με αλλο συνεργειο) ηθελα να ρωτησω οσους γνωριζουν.

1. Στην κεκλιμενη στεγη θελω να βγαλω τα παλια κεραμιδια να περασω μονωση, μεμβρανη να αντικαταστησω καποια παλια ξυλα και ξαναβαλω τα κεραμιδια. Σας εχουν εγκριθει ολες μα ολες αυτες οι εργασίες στην κεκλιμενη στεγη?

2. Πως θα κοψω τα τιμολογια και τι τιμολογια θα πάρω. Δηλαδη το συνεργειο εξ.θερμ. να κοψει στο ονομα μου Τιμ.Παρ.Υπ για την εργασια και θα εχω και αποδειξεις αγορας υλικων ?(και για την στεγη το ιδιο)?

Link to comment
Share on other sites

Για τη στέγη μπορείς να περάσεις μόνο τη μόνωση και την εργασία που αντιστοιχεί στην τοποθέτηση της, άντε και τη μεμβράνη. ΟΧΙ κεραμίδια, ΟΧΙ ξυλεία. Έχω έγραφη απάντηση απο ΕΥΕΠΕΝ για αυτό το θέμα. Για το θέμα της στενότητας που ρωτάς, νομίζω μόνο με εσωτερική θερμομόνωση με όλα τα μειονεκτήματα της.

Link to comment
Share on other sites

Για τη στέγη μπορείς να περάσεις μόνο τη μόνωση και την εργασία που αντιστοιχεί στην τοποθέτηση της, άντε και τη μεμβράνη.

 

Δηλαδή αυτά :

 

1. Στην κεκλιμενη στεγη θελω να βγαλω τα παλια κεραμιδια να περασω μονωση, μεμβρανη να αντικαταστησω καποια παλια ξυλα και ξαναβαλω τα κεραμιδια. Σας εχουν εγκριθει ολες μα ολες αυτες οι εργασίες στην κεκλιμενη στεγη?

 

Το σημαντικότερο για το τιμολόγιο είναι το όριο (και αυτό που θα εγκριθεί τελικά για τη στέγη) 40 ευρώ/ τμ κεκλιμένης στέγης.

 

Και μία είδηση :

 

Απλούστευση των διαδικασιών για το Εξοικονομώ κατ’ Οίκον

Σε ό,τι αφορά στο πρόγραμμα Εξοικονομώ κατ' Οίκον σε συνάντηση μεταξύ στελεχών του υπουργείου Ανάπτυξης και του υπουργείου Περιβάλλοντος, αποφασίστηκε να γίνει απλούστευση των διαδικασιών και να καλυφθούν οι 2.000 αιτήσεις που είναι «παγωμένες» από τις περιοχές της Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας.

«Οι άνθρωποι που έχουν επενδύσει θα ησυχάσουν, θα πάρουν τα χρήματά τους, έτσι όπως προβλέπει το πρόγραμμα. Και ελήφθη επίσης μια σημαντική απόφαση, μήπως όλα αυτά τα κεφάλαια διατεθούν με νέα μορφή στην αγορά, προκειμένου να είναι πιο φιλικά προς το νοικοκυριό», διαβεβαίωσε ο πρόεδρος του ΕΤΕΑΝ.

Υπενθύμισε ακόμη ότι στο πρόγραμμα έχουν ήδη υπαχθεί περισσότερες από 24.000 κατοικίες με επιλέξιμους προϋπολογισμούς 236 εκατ. ευρώ, ενώ έχουν ήδη εξοφληθεί επιλέξιμες δαπάνες 76 εκατ. ευρώ σε δάνεια και 47 εκατ. ευρώ σε επιχορηγήσεις.

 

Πηγή : http://www.naftemporiki.gr/finance/story/647101

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως εχει να κανει με ποιες αιτησεις?

Με αυτες των οποιων οι φακελοι κατατεθηκαν αλλα δεν βγηκαν ποτε στη λιστα με τις εγκεκριμενες?

Η υπαρχουν και εγκεκριμενες που παγωσανε για καποιο λογο?

 

Γιατι στην 1η περιπτωση εχω 2 που κατατεθηκε φακελος το δεκεμβριο και ουδεποτε ανακοινωθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Με τις πρώτες. Δε νομίζω να υπάρχουν οι δεύτερες.

 

Το άρθρο όμως λέει ότι σκέφτονται να απαιτούνται λιγότερα πιστοποιητικά. Τώρα απαιτουνται 26!!! αυτό το λάθος (προφανώς το 6 μπήκε από λάθος) το έχουν όλες οι αναδημοσιεύσεις του άρθρου. Μα κανείς δεν το τσέκαρε πριν το ανεβάσει;

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.