Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Βρισκω λοιπον μεγαλες διαφορες τοσο στην ετησια καταναλωση πρωτογενους ενεργειας κτιριου αναφορας οσο και στην υπολογιζομενη ετησια καταναλωση πρωτογενους ενεργειας του υπαρχον κτιριου.

 

Όταν λες μεγάλες διαφορές τί εννοείς;

 

Μια γρηγορη ερωτηση

Το καλοκαιρι εβαλα εξοικονομω σε ενα σπιτι σσυνεργατη μου που ηταν στον 1ο οροφο πανω απο καταστημα με ψευδοροφη.

Επειδη τοτε δε γνωριζα καλα, εβαλα το δαπεδο ΟΛΟ σε επαφη με ΜΘΧ, θεωρωντας οτι η ψευδοροφη αποκοπτει το κατω απο το πανω

Λαθος ηταν, οκ.

 

Τωρα στο 2ο ΠΕΑ να συνεχισω το ιδιο λαθος θεωρωντας παλι οτι κατω απο την ψευδοροφη υπαρχει ΜΘΧ η να τη βγαλω τελειως?

Θα υπαρξει προβλημα αν τα 2 ΚΑ του 1ου και του 2ου ΠΕΑ δεν ειναι ακριβως τα ιδια?

 

Πόσο διαφέρει στο 1ο ΠΕΑ η μία κατάσταση με την άλλη; Μιλάμε για ουσιαστική διαφορά ή μικροπράγματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι σημαντικες οι διαφορες

Αφαιρωντας την ψευδοροφη στο 1ο ΠΕΑ, πεφτει η καταναλωση του ΚΑ, πεφτει του κτηριου μου σημαντικα, παραμενει ιδια κατηγορια.

 

Στο 2ο ΠΕΑ αν την αφαιρεσω, εξοικονομω μεγαλυτερα ποσα ενεργειας, συγκριτικα παντα με τις καταναλωσεις του 1ου ΠΕΑ αλλα αυτο δεν οφειλεται αποκλειστικα και μονο στις παρεμβασεις μου.

 

Επι της ουσιας, με ενεργειακα κουφωματα, λεβητα συμπυκνωσεως και ηλιακο συλλεκτη στο δωμα, πετυχαινω τους στοχους μου και με το παραπανω, το ανεβαζω και 2 κατηγοριες και πετυχαινω την εξοικονομηση ενεργειας που θελω χωρις προβληματα, ειτε την αφησω την ψευδοροφη ειτε την αφαιρεσω

Απλως, συγκρινοντας τα 2 ΠΕΑ μεταξυ τους για να προκυψει η εξοικονομηση ενεργειας, εξοικονομω περαιτερω ενεργεια αν αφαιρεθει η ψευδοροφη και το μονο που φοβαμαι ειναι να μην κατηγορηθω για ενδεχομενο δολο...

 

Τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

liv25k

Προχειρα (θα το ψαξω να το βρω αργοτερα) μιλαει για ενα (1) συστημα θερμανσης και οχι 2 ή συνδυασμο.

Edited by gio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σημαντικες οι διαφορες

Αφαιρωντας την ψευδοροφη στο 1ο ΠΕΑ, πεφτει η καταναλωση του ΚΑ, πεφτει του κτηριου μου σημαντικα, παραμενει ιδια κατηγορια.

 

Στο 2ο ΠΕΑ αν την αφαιρεσω, εξοικονομω μεγαλυτερα ποσα ενεργειας, συγκριτικα παντα με τις καταναλωσεις του 1ου ΠΕΑ αλλα αυτο δεν οφειλεται αποκλειστικα και μονο στις παρεμβασεις μου.

 

Επι της ουσιας, με ενεργειακα κουφωματα, λεβητα συμπυκνωσεως και ηλιακο συλλεκτη στο δωμα, πετυχαινω τους στοχους μου και με το παραπανω, το ανεβαζω και 2 κατηγοριες και πετυχαινω την εξοικονομηση ενεργειας που θελω χωρις προβληματα, ειτε την αφησω την ψευδοροφη ειτε την αφαιρεσω

Απλως, συγκρινοντας τα 2 ΠΕΑ μεταξυ τους για να προκυψει η εξοικονομηση ενεργειας, εξοικονομω περαιτερω ενεργεια αν αφαιρεθει η ψευδοροφη και το μονο που φοβαμαι ειναι να μην κατηγορηθω για ενδεχομενο δολο...

 

Τιποτα αλλο.

 

Σε ενδεχόμενο επιτόπιο έλεγχο; Χλωμό το κόβω... Τώρα εφόσον η κατηγορία δεν αλλάζει, λάθη γίνονται και θα γίνονται και θα προκύπτουν από κει που δεν τα περιμένεις. Το μόνο που μπορώ να κρίνω είναι πώς θα το αντιμετώπιζα εγώ σε πιθανό έλεγχο και νομίζω ότι αν μου λεγες στα ίσια ναι οκ έκανα λάθος και μου ξέφυγε δε νομίζω να σε κατηγορούσα για δόλο. Για μένα επειδή στο 2ο πιστοποιητικό το πήρες χαμπάρι, βάλτο για να είναι σωστό τουλάχιστον αυτό και σε περίπτωση ελέγχου απλά θα παραδεχτείς ένα λάθος. Δεν είσαι ο μόνος πίστεψέ με...

Link to comment
Share on other sites

Προχειρα (θα το ψαξω να το βρω αργοτερα) μιλαει για ενα (1) συστημα θερμανσης και οχι 2 ή συνδυασμο.

 

Αυτό νομίζω και γω απλά για επιβεβαίωση ρωτάω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μεγάλες διαφορές τί εννοείς;

 

 

 

Πόσο διαφέρει στο 1ο ΠΕΑ η μία κατάσταση με την άλλη; Μιλάμε για ουσιαστική διαφορά ή μικροπράγματα;

40 με 50% πιο αυξημενες τιμες απο τις δικες μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις διαφορές τις βρίσκεις χωρίς να έχει αλλάξει μεταγενέστερα κάτι από το αρχικό ΠΕΑ; Έχει κάνει δηλαδή ουσιαστικά λάθη ο πρώτος επιθεωρητής; Νομίζω ότι εσύ δεν υποχρεούσαι να ελέγξεις το πρώτο ΠΕΑ. Καλώς ή κακώς βγήκε κάπως και την ευθύνη έχει αυτός που το υπέγραψε. Τώρα στο δεύτερο πιστοποιητικό εσύ καταγράφεις την κατάσταση ως έχει και αναγκαστικά τη συγκρίνεις με το Α' πιστοποιητικό γιατί οι τιμές οι δικές σου δε φαίνονται πουθενά. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη η δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα κτιρια αναφορας θα ειναι εντελως διαφορετικα! Σα να συγκρινω μηλα με αχλαδια θα ειναι! Θα προκυψει εξοικονομηση ενεργειας 2% αντι για 14%. Ανεβαινει βεβαια κατηγορια....

Εκει που καταληγω ειναι να κανω ενα κρυφο ΠΕΑ με τα σωστα μεγεθη αλλα χωρις την επεμβαση και να συγκρινω με αυτο το 2ο ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο το ΠΕΑ εγω το εκανα λεμε...

Απλως παρατηρηθηκε εκ των υστερων ενα λαθος, το οποιο θεωρω οτι οφειλει να διορθωθει τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.