Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το 1ο το ΠΕΑ εγω το εκανα λεμε...

Απλως παρατηρηθηκε εκ των υστερων ενα λαθος, το οποιο θεωρω οτι οφειλει να διορθωθει τωρα...

 

Ναι το κατάλαβα αυτό. Συμφωνώ ότι πρέπει να διορθωθεί τώρα, το ίδιο πράγμα λέμε. Η προηγούμενη απάντηση πήγαινε στον tzeno

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα τα κτιρια αναφορας θα ειναι εντελως διαφορετικα! Σα να συγκρινω μηλα με αχλαδια θα ειναι! Θα προκυψει εξοικονομηση ενεργειας 2% αντι για 14%. Ανεβαινει βεβαια κατηγορια....

Εκει που καταληγω ειναι να κανω ενα κρυφο ΠΕΑ με τα σωστα μεγεθη αλλα χωρις την επεμβαση και να συγκρινω με αυτο το 2ο ΠΕΑ

 

Μα αυτός θα μπορούσε για παράδειγμα να έχει αλλάξει κάτι στην ιδιοκτησία του που να καλυτερέψει την κατάσταση και αυτό να το χει κάνει με δικά του έξοδα και να είναι μεταγενέστερο του 1ου ΠΕΑ. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάτι τέτοιο αυτό ρωτάω. Τώρα να συγκρίνεις με δικό σου κρυφό ΠΕΑ δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να το αιτιολογήσεις επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτός θα μπορούσε για παράδειγμα να έχει αλλάξει κάτι στην ιδιοκτησία του που να καλυτερέψει την κατάσταση και αυτό να το χει κάνει με δικά του έξοδα και να είναι μεταγενέστερο του 1ου ΠΕΑ. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάτι τέτοιο αυτό ρωτάω. Τώρα να συγκρίνεις με δικό σου κρυφό ΠΕΑ δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να το αιτιολογήσεις επίσημα.

Μονο εναν ηλιακο επιλεκτικο 2μ2 εβαλε, τιποτα αλλο. Ο προηγουμενος επιθεωρητης ουτε καν πατησε το ποδι του εκει κατα δηλωση του ιδιοκτητη........

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Το λάθος δεν είναι δικό σου όμως. Δεν έχω φτάσει μέχρι 2ο πιστοποιητικό να ξέρω τί ακριβώς σημειώνεις στα απαιτούμενα έγγραφα για να πάρει ο ιδιοκτήτης την επιδότηση, αλλά νομίζω ότι πρέπει να συγκρίνεις με υπάρχοντα καταγεγραμμένα στοιχεία που στην παρούσα περίπτωση αυτά είναι λάθος δεν αντιλέγω, αλλά τα δικά σου στοιχεία του κρυφού ΠΕΑ πώς θα τα δικαιολογήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Για την εξωτερικη θερμομονωση βαζετε συνεργειο να την περασει και κοβει ΑΠΥ & τιμολογιο υλικων?

Δεν μπορει να την φτιαξει ενας μηχανικος και να κοψει δικο του ενα τιμολογιο παροχής? (για υλικα και εργασια)?

Ομως πιστοποιηση πως μπορει να δωθει για τα υλικα αλλα και περισσοτερο για την εργασία?

Εσεις τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστής μπορεί να είναι οποιοσδήποτε, αρκεί να διαθέτει ΤΠΥ (καλό είναι όμως να είναι ο ίδιος με αυτόν της προσφοράς, ώστε να υπάρχει ταύτιση πρότασης & εφαρμογής).

Πιστοποίηση υλικών δίνει ή ο προμηθευτής ή ο κατασκευαστής. Πάντως εσύ από τον κατασκευαστή τη ζητάς, κι ας κόψει το λαιμό του να τη βρεί.

Πιστοποίηση εργασιών δεν απαιτείται (δυστυχώς), διότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται (δυστυχέστερα) από τους κανονισμούς. Συνεπώς δεν μπορεί να δοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς υπόψην του την ακριβή διαδικασία που επιστρέφονται τα χρήματα των ενεργειακών επιθεωρήσεων στον ωφελούμενο (αφού προσκομισθούν στην τελική φάση τα 2 παραστατικα του ενεργειακού επιθεωρητή). Θέλω να πώ μπαίνουν σε κάποιο λογαριασμό που έχει δώσει ο ωφελούμενος;

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλοι υπαρχει κανενα φεκ που να λεει για τον ενεργειακο συμβουλο?

να το δειξω στους γκαγκες στη τραπεζα?

οτι να ναι μιλαμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για ενεργειακό σύμβουλο δεν γνωρίζω αν υπάρχει

 

Αν εννοείς σύμβουλο έργου στο εξοικονομώ, είναι η ΚΥΑ 5332/2012 (ΦΕΚ 675Β/2012)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.