Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Από το manual του buildingcert:

"Σημ.: Αν στην Εικόνα 2, επιλεγεί Εξοικονόμηση κατ’ οίκον – δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση, εμφανίζεται η παρακάτω οθόνη (Εικόνα 5), στην οποία ο επιθεωρητής πρέπει να καταχωρίσει τον Αρ. Πρωτοκόλλου του ΠΕΑ που είχε εκδοθεί για την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση (πριν τις παρεμβάσεις του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον»).

Αν το πρώτο ΠΕΑ είχε εκδοθεί απο διαφορετικό Ενεργειακό Επιθεωρητή, είναι απαραίτητη η καταχώριση του πεδίου Αρ. Ασφαλείας[1] του ΠΕΑ.

 

[1] Ο Αριθμός Ασφαλείας του ΠΕΑ είναι ένας δεκαεξψήφιος αριθμός που εμφανίζεται στην επάνω δεξιά γωνία του ΠΕΑ".

 

Και λίγο παρακάτω:

"Σημ.: Αν ο λόγος έκδοσης του ΠΕΑ (βλ. Εικόνα 2) είναι η Εξοικονόμηση κατ’ οίκον – δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση, τότε το αρχείο XML που δημιουργείται, περιέχει το σύνολο των δεδομένων που έχουν ήδη καταχωρηθεί από την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο που εννοει "συνολο δεδομενων" ειναι μονο τα στοιχεια του ιδιοκτητη και του κτιριου, οχι ομως και τα δεδομενα του κελυφους και των συστηματων! Σε αυτα δεν μπορουμε να εχουμε προσβαση?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το κατεβάσεις και στη συνέχεια να το ανοίξεις (όχι να το κάνεις εισαγωγή) με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και είδες ότι δεν περιέχει άλλα δεδομένα εκτός από τα βασικά στοιχεία (κτιρίου και ιδιοκτήτη);

Link to comment
Share on other sites

Κανω δημιουργια xml απο buildingcert και ανοιγω απο ΤΕΕΚΕΝΑΚ και εχει περασμενα στοιχεια μονο κτιριου και ιδιοκτητη. Οπως σαν να κανεις ενα οποιοδηποτε ΠΕΑ. Εγω περιμενα πως θα ειχε και τα δεδομενα κελυφους και συστηματων

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ενεργειακά τζάκια δεν το βρήκα κάπου ξεκάθαρα και ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Αν ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει ενεργειακό τζάκι αλλά σε συνδυασμό με το υπάρχον σύστημα θέρμανσης του λέβητα πετρελαίου, το οποίο σημαίνει ότι δε μιλάει για τζάκι-λέβητα, μπορεί να χρηματοδοτηθεί; Η γνώμη μου είναι όχι, αλλά επειδή επιμένει ήθελα τη συμβουλή σας

Link to comment
Share on other sites

Οπως και χθες σας ειπα, ανελαβα το 2ο ΠΕΑ μιας παρεμβασης ενω δεν ειχα κανει εγω το 1ο ΠΕΑ.

 

Βρισκω λοιπον μεγαλες διαφορες τοσο στην ετησια καταναλωση πρωτογενους ενεργειας κτιριου αναφορας οσο και στην υπολογιζομενη ετησια καταναλωση πρωτογενους ενεργειας του υπαρχον κτιριου.

Στο παραρτημα Χ ολοκληρωσης εργου ποια τιμη να βαλω στην "υπολογιζομενη ετησια καταναλωση πρωτογενους ενεργειας" και βασει ποιων μεγεθων να υπολογισω το ποσοστο εξοικονομησης. Να χρησιμοποιησω του 1ου ΠΕΑ ή τα δικα μου του 2ου ΠΕΑ? Πελαγωσα.....

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση

Το καλοκαιρι εβαλα εξοικονομω σε ενα σπιτι σσυνεργατη μου που ηταν στον 1ο οροφο πανω απο καταστημα με ψευδοροφη.

Επειδη τοτε δε γνωριζα καλα, εβαλα το δαπεδο ΟΛΟ σε επαφη με ΜΘΧ, θεωρωντας οτι η ψευδοροφη αποκοπτει το κατω απο το πανω

Λαθος ηταν, οκ.

 

Τωρα στο 2ο ΠΕΑ να συνεχισω το ιδιο λαθος θεωρωντας παλι οτι κατω απο την ψευδοροφη υπαρχει ΜΘΧ η να τη βγαλω τελειως?

Θα υπαρξει προβλημα αν τα 2 ΚΑ του 1ου και του 2ου ΠΕΑ δεν ειναι ακριβως τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Οπως και χθες σας ειπα, ανελαβα το 2ο ΠΕΑ μιας παρεμβασης ενω δεν ειχα κανει εγω το 1ο ΠΕΑ......

tzeno τι αλλαγές έχεις κάνει στο πρώτο xml και σου βγάζει τόσες διαφορές;

Τσέκαρες φαντάζομαι εάν και το πρώτο έγινε με την έκδοση 1.29 του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ;

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ πάντα το ΚΑ του πρώτου ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.