Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

θα τα μοιράσεις κατά βούληση, ώστε το άθροισμα να είναι ίδιο.

Δεν έχεις άλλη επιλογή.

Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαλλον εναποκειται στην καλη θεληση αυτου που θα ελεγξει το παραρτημα με τα παραστατικα. Βαλε αστερισκο στον πινακα του παραρτηματος και εξηγησε την κατασταση οσο πιο ξεκαθαρα μπορεις και να ελπιζεις να μην στα επιστρεψουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα παω απο τον προμηθευτη να μου εξηγησει καθε υλικο σε ποια κατηγορια ανηκει...

Και θα τα μαρκαρω στο τιμολογιο με φωσφοριζε μαρκαδορο με την επισημανση που αντιστοιχει το καθε χρωμα.

 

Ετερη ερωτηση

Στο 1ο ΠΕΑ ειχα ξεχασει, εκ παραδρομης, να κλικαρω το κουτακι της θερμομονωσης κατακορυφων δομικων στοιχειων, με αποτελεσμα να μη μου βγαλει το +0,1 για καθε U αδιαφανους.

Στο 2ο ΠΕΑ να διορθωσω (μαζι με καποιες αλλες μικρολεπτομερειες των δομικων) η να τα αφησω ως εχουν?]

 

Οι αλλαγες ειναι μικρες (10-20 kWh/m2 σε συνολο καταναλωσης 400kWh/m2)

Link to comment
Share on other sites

αστο

 

 

φοβασαι μη σε πανε μεσα????

 

τι μαρκα καπνιζεις? λολ

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω θερμομονωση σε πλευρα σπιτιου η οποια απεχει 50εκατοστα απο την διπλανη ιδιοκτησια (σε καποιο χωριο της θεσσαλιας). Δηλαδη τα δυο σπιτια απεχουν μισο μετρο μεταξυ τους και στην μεση ειναι το οριο. Η δικια μου πλευρα δεν εχει καν σοβατιστει. Πιστευω οτι δεν μπορει καποιος να δουλευσει θερμοπροσοψη εκει λογου της στενοτητας του χωρου. Γνωριζεται αν μπορει με καποιο αλλο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικία η οποία βρίσκεται σε επικλινές οικόπεδο, το υπόγειο στην πάνω πλευρά γίνεται ισόγειο στην κάτω πλευρά.

Ο πάνω όροφος κατοικείται, ο κάτω χρησιμοποιείται ως αποθήκη και έχει όλα τα παράθυρα.

Το εξοικονομώ καλύπτει και την εξωτερική θερμομόνωση των εμφανών τμημάτων του υπογείου; Θα φαίνεται σαν ανάθεμα αν βάλει εξωτερική θερμομόνωση μόνο σε ένα τμήμα του κτηρίου και από εκεί και κάτω θα κάνει "δόντι" 6 εκ. (μόνωση).

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το πως θα φαίνεται, θα χρειαστεί πολύ προσοχή και στην κατασκευή, λόγω τριχοειδούς.

Μήπως είναι μία από τις περιπτώσεις που επιτρέπεται να τοποθετηθεί εσωτερική?

 

EDIT : Πολύ σωστά σημείωσε ο kostas K από κάτω, μου διεφυγε ότι είναι αποθήκη!

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Eφόσον δεν χρησιμοποιείται σαν κατοικήσιμος χώρος, πιστεύω δεν καλύπτεται η θερμομόνωση του, ούτε και πιστεύω ότι έχει και νόημα. Θα μπορούσε να καλυφθεί μόνο το δάπεδο του ισογείου προς το υπόγειο-ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι μονοκατοικία, θα δηλωθούν όλα τα μέτρα στο ΠΕΑ και θα σου δώσουν το ΟΚ να τα θερμομονώσεις όλα.

Το θέμα είναι γιατί να πληρώσει για να θερμομονώσει την αποθήκη του; Μήπως έχει σκοπό να την μετατρέψει σε κατοικία αύριο - μεθαύριο;

Όπως και να έχει, γνώμη μου είναι ότι δεν θα έχεις πρόβλημα να την θερμομονώσεις ολόκληρη.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Tα μέτρα θα δηλωθούν, αλλά όχι σαν θερμαινόμενος χώρος, αλλά σαν ΜΘΧ. Είσαι σίγουρος ότι εγκρίνεται δαπάνη για επεμβάσεις σε ΜΘΧ; Δηλαδή σε μία πολυκατοικία θα μπορούσε κανείς να θερμομονώσει το κλιμακοστάσιο και να περαστεί στο πρόγραμμα; Δεν είμαι τόσο σίγουρος. Βέβαια τα κουφώματα του κλιμακοστασίου είναι εντάξιμα, οπότε μπορεί και να έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.