Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω παλι...

θελει ο ιδιοκτητης να κανει εξωτερικη θερμομονωση.

1. Μπορω να ειμαι κ Εν.Επιθ. κ Συμβ.Εργου κ κατασκευαστης της θερμον.?

2. Αν οχι τοτε μπορω να ειμαι μονο κατασκευαστης της θερμομονωσης? και τι κοβω? ΑΠΥ για υλικα και εργασια? και δινω πιστοποιηση μονο για υλικα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να είσαι Α' επιθεωρητής, σύμβουλος έργου και ένα εκ των "Β' επιθεωρητής" & κατασκευαστής.

Τα δύο τελευταία είναι ασυμβίβαστα και δεν μπορείς να είσαι και τα δύο.

 

Σαν κατασκευαστής πρέπει να κόψεις ένα τουλάχιστον παραστατικό και να δώσεις τα πιστοποιητικά των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα ευχαριστω. Αρα μπορω να κανω 1ο ΠΕΑ - Συμβουλος & Κατασκευη θερμομονωσης (δινοντας Α.Π.Υ) και το 2οΠΕΑ να το βγαλει αλλος. Επισημα που μπορω να τα βρω αυτα. Ειναι στον οδηγο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λες πως υπάρχει ασυμβίβαστο μόνο για το Β' ΠΕΑ . θεωρώ πως και για τα δύο ΠΕΑ υπάρχει ασυμβίβαστο με κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λες πως υπάρχει ασυμβίβαστο μόνο για το Β' ΠΕΑ . θεωρώ πως και για τα δύο ΠΕΑ υπάρχει ασυμβίβαστο με κατασκευαστή.

 

Διαβασα αυτο....

Μπορείς να είσαι Α' επιθεωρητής, σύμβουλος έργου και ένα εκ των "Β' επιθεωρητής" & κατασκευαστής.

Τα δύο τελευταία είναι ασυμβίβαστα και δεν μπορείς να είσαι και τα δύο.

 

Σαν κατασκευαστής πρέπει να κόψεις ένα τουλάχιστον παραστατικό και να δώσεις τα πιστοποιητικά των υλικών.

..

...και καταλαβα την τυφλα μου....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λες πως υπάρχει ασυμβίβαστο μόνο για το Β' ΠΕΑ . θεωρώ πως και για τα δύο ΠΕΑ υπάρχει ασυμβίβαστο με κατασκευαστή.

Επειδή η κατασκευή- αναβάθμιση έπεται του Α΄ΠΕΑ, δεν υπάρχει ασυμβίβαστο για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο επειδή γράφει συμμετείχε ....

ΠΔ100/2010

4. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:

α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

γ) είναι μέλος της Γ.ΕΠ.Ε.Ε. του άρθρου 11 και για το χρονικό διάστημα της θητείας του.

Link to comment
Share on other sites

μ******* προμηθευτης μου περασε καινουριο λεβητοστασιο και ηλιακο συλλεκτη και μου εκοψε

α. Μια ΑΠΥ για τα περαστικα και των δυο

β. Ενα τιμολογιο για υλικα (δεν ξερω τι και που)

γ. Ενα τιμολογιο για λοιπα υλικα, το λεβητα ΚΑΙ τον ηλιακο.

 

Κοινως μου εδωσε τιμολογια αχταρμα

 

Πως θα τα περασω σε κατηγοριες αυτα?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.