Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γνωρίζω κάποιος συνάδελφος που ασχολείται εκ των πολύ...έσω, τι θα γίνει με μερικούς μακάκες σαν και του λόγου μου, που ειμαστε στο μεταίχμιο (νομιζω 2-3000 αιτήσεις) της εξάντλησης των πόρων της Κεντρικής Μακεδονίας;

 

Εχει γίνει η αιτηση/προέγκριση/καταθεση φακέλου πρίν την καταληκτική ημ/νια που είχε βγεί και ντεμεκ (που λέμε στη Θεσ/νικη) εμείς θα εξυπηρετούμασταν με απορρόφηση πόρων απο άλλους νομούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη ειναι πολλες οι εργασιες και θα μου δωσουν...οσοι εχουν δικαιωμα...τιμολογια υλικων (αλλος υλικα στεγης-αλλος για σοβατισμα-αλλος για μονωση) και τιμολογια παροχης υπηρεσιων (οχι ο στεγας κα ο σοβατζης) ειπα να κανω κατι για διευκολυνση....γιατι αλλιως το βλεπω μπλεξιμο!!!

 

gio

Να σου διευκρινήσω πριν κάνεις κάποια άλλη κίνηση, ότι εάν γίνεις ανάδοχος, δεν θα μπορείς να εκδόσεις το 2ο ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω παλι....

στο προγραμμα θα γινουν

1.αλλαγη κουφωματων(γνωστος ιδιοκτητη),

2.μονωση στεγης 100τμ(στεγας για καποιες αλλαγες),

3.καθετη εξωτ.θερμομονωση σε μια (1)πλευρα 35τμ (αλλο συνεργειο θερμοπροψοψης),

4. σοβατισμα στο χερι με εργατη (σοι ιδιοκτητη) με θερμομονωτικο σοβα μια τυφλης πλευρας.

 

Επειδη ειναι πολλες οι εργασιες και θα μου δωσουν...οσοι εχουν δικαιωμα...τιμολογια υλικων (αλλος υλικα στεγης-αλλος για σοβατισμα-αλλος για μονωση) και τιμολογια παροχης υπηρεσιων (οχι ο στεγας κα ο σοβατζης) ειπα να κανω κατι για διευκολυνση....γιατι αλλιως το βλεπω μπλεξιμο!!!

Εκτος απο τα κουφωματα, να γινω εγω ο αναδοχος του εργου για τα υπόλοιπα (στεγη-εξ.θερμομονωση πλευρας-σοβατισμα).

Εστω χροντικα για τα κουφωματα με την εγκατασταση 7.000ευρω με φπα...τα υπολοιπα, απο τις προσφορες που εδωσαν, ειναι

για στεγη 100τμ 4000 ( υλικα με φπα+ εργασια χωρις φπα)

θερμοπροσοψη 35τμ 1500 (υλικα με φπα+εργασιαμε φπα)

σοβατισμα 50τμ 1500 (υλικα με φπα +εργασια χωρις φπα).

Συνολο 7000 + 7000 = 14000 ευρω. (προεγκριμενο για το προγραμμα 15000)

Τι πρεπει να κόψω εγω ωστε να μην βγω ζημιωμενος?

Συγγνωμη για την ασχετοσυνη μου αλλα ηθελα να κοψω τιμολογιο παροχης υπηρεσιων για τια ανω εργασιες στο ποσο τον 7000 μαζι με φπα...και πιστευω οτι θα κανω μλκ!!!

 

 

gio

Να σου διευκρινήσω πριν κάνεις κάποια άλλη κίνηση, ότι εάν γίνεις ανάδοχος, δεν θα μπορείς να εκδόσεις το 2ο ΠΕΑ.

το γνωρίζω για το ασυμβιβαστο στο 2ο ΠΕΑ, ευχαριστω.

Τι κανω ομως με τα υπολοιπα? αξιζει ή θα φορολογηθω χωρις να εχω τελικα καποιο κερδος?

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο προ το 55 έχει βγει άδεια προσθήκης που προβλέπει και ενεργειακή αναβάθμιση του προ του 55 (θερμομόνωση αλλαγή κουφωμάτων κτλ) αλλά τώρα θέλει να μπει στο "εξοικονόμηση...". Εγώ καλούμαι να κάνω επιθεώρηση τώρα μόνο στο παλιό αφού δεν έχει κατασκευαστεί η προσθήκη αλλά μέχρι να εγκριθεί το πρόγραμμα κτλ θα κληθώ να κάνω επιθεώρηση στο κτίριο με την προσθήκη. Θεωρείται ότι μπορεί να προκύψει πρόβλημα για την ένταξη στο πρόγραμμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βάλω στο πρόγραμμα ότι το κτίριο που έκανα την πρώτη επιθεώρηση είναι προ του 55 και να μην αναφέρω την άδεια αφού δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα (στο κάτω κάτω μπορεί μην κατασκευαστεί και ποτέ)

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εάν μπορώ να δηλώσω ως σενάριο θερμομόνωσης ένα μόνο κομμάτι της εξωτερικής μου τοιχοποιίας ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς Αριστείδη και μπορείς. Αρκεί προφανώς να πιάνεις το 30% του ΚΑ ή την αλλαγή κατηγορίας

 

EDIT: Στη στροφή με "έφαγες" tzeno :smile:

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για την άμεση βοήθεια, μια τελευταία ερώτηση (1ο μου εξοικονομώ)

εάν επιλέξω ως σενάρια διαφορετικού τύπου παρεμβάσεις, οι οποίες έστω ότι και αυτόνομα μου πιάνουν τα κριτήρια, δικαιούμαι να της επιλέξω όλες μαζί σαν ένα σενάριο ;

 

έστω π.χ. ότι έχω κτίριο Ε και προτείνω:

α) θερμοπρόσοψη (πάω Δ)

β) κουφώματα (πάλι πάω Δ)

γ) αντλία θερμότητος (πάλι πάω Δ)

δ) μόνωση δώματος (πάλι πάω Δ)

ε) ηλιακός θερμοσίφωνας (πάλι πάω Δ)

 

εάν θεωρητικά με το budget του εξοικονομώ μπορούσα να τα κάνω όλα αυτά μαζί, έχω δικαίωμα να βγάλω ένα σενάριο με τις ως άνω παρεμβάσεις ; (ή αν όχι όλες, συνδυαστικά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.