Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

στην ισχύ του λέβητα που θα τοποθετήσουμε στο προτεινόμενο σενάριο βάζουμε την Qωφ ή Qn???μου φέρανε πιστοποίηση απο λέβητα όπου δίνει το Qωφ= 46.50 kw και Qn= 50.53kw...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακουσα οτι το ανωτατο ποσο επιδοτησης στο προγραμμα εγινε 20000 ευρω.αλλα δεν βρισκω κατι τετοιο στην ιστοσελιδα του υπουργειου.ξερετε κατι?

Δε νομίζω Μάρθα να έγινε κάτι τέτοιο. Ούτε εγώ το άκουσα και δεν μου φαίνεται και λογικό. Καλύτερα πολλοί και από λίγα, παρά λίγοι και πολλά.
Link to comment
Share on other sites

στην ισχύ του λέβητα που θα τοποθετήσουμε στο προτεινόμενο σενάριο βάζουμε την Qωφ ή Qn???μου φέρανε πιστοποίηση απο λέβητα όπου δίνει το Qωφ= 46.50 kw και Qn= 50.53kw...

 

εγω βάζω το Qn

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Υγρομόμνωση/στεγάνωση δώματος ΧΩΡΙΣ επιπλέον θερμομονωτικό υλικό πχ εξιλασμένη πολυστερίνη), μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα ή πρέπει οπωσδήποτε να γίνει σε συνδυασμό θερμο-υγρο-μόνωσης;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα καλύπτει την θερμομόνωση και όχι υγρομόνωση/στεγάνωση. Εάν κάνεις και θερμομόνωση μπορείς να "κρύψεις" την υγρομόνωση/στεγάνωση μέσα στην θερμομόνωση. Χωρίς θερμομόνωση όμως δεν πας πουθενά.... Νόμιμα

Link to comment
Share on other sites

Αν το υλικό της υγρομόνωσης/στεγάνωσης, αναφέρει και χαμηλές θερμομονωτικές ιδιότητες (λ=0,136), μπορώ να το περάσω ή να μην το διακινδυνέψω, μήπως δε μου το εγκρίνουν από το πρόγραμμα; Ή είναι καθαρά στο χέρι του ενεργειακού επιθεωρητή, δηλαδή αν το εγκρίνει αυτός, τότε θα πάρει ο πελάτης το ποσοστό της επιδότησης σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις και άλλες παρεμβάσεις για να πιάσεις το όριο του 30% της εξοικονόμησης, γιατί με το υλικό που περιγράφεις, δε νομίζω να το πιάσεις, καθώς το κόβω και για μονωμένο.

Προσωπική εμπειρία δεν έχω για την περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω περιμετρική εξωτερική θερμοπρόσοψη, αλλαγή κουφωμάτων και ηλιακό συλλέκτη. Αλλαγή ενεργειακής κλάσης την πιάνω. Απλώς φοβάμαι μήπως περνώντας το συγκεκριμένο υλικό (που είναι κατά βάση υγρομονωτικό), δεν μου το επιλέξει η τράπεζα σαν επιλέξιμη δαπάνη και μου το πετάξει απ'έξω από την επιδότηση. Γιατί ναι μεν έχει (και καλά) θερμομονωτικές ιδιότητες (άρα και θερμομονωτικό), αλλά είναι ελάχιστες. Κατηγορηματικά όμως, θερμομονόνωντας το κέλυφος, αλλάζω ενεργειακή κλάση, ακόμα χωρίς να κάνω καμία επέμβαση στο δώμα που θέλω να υγρομονώσω. tsx σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις Υ.Δ. των προμηθευτών:

 

1.) Για ηλιακό θερμοσίφωνα να ζητήσω την μικτή που αναφέρει και τις εργασίες τοποθέτησης (την ΙΧ-Γ-Υ.Δ.) ή αυτή της προμήθειας μόνο ( ΙΧ-Β-Υ.Δ.); Το τιμολόγιο αναφέρει ηλιακός... επιφάνειας 2,30 τετραγωνικών επιλεκτικός. Την τοποθέτηση εννοείται πως την έκανε ο ίδιος. Το προσπέκτους που αναγράφει την σήμανση CE επέχει θέσει πιστοποιητικού.

2.) Το ίδιο ερώτημα για τις τέντες και επίσης τι πιστοποιητικά να ζητήσω; Για το πανί δεν υπάρχει κάτι ούτε για τους "αγκώνες".

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.