Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Βρε εγω σας ειπα... Μια χαρα τρεχει το προγραμμα στη Βορειο Ελλαδα ειδικα. Ποτε δεν τελειωσαν τα κονδυλια.

 

Μια χαρά τρέχει το πρόγραμμα στη Βόρειο Ελλάδα και δύο τρομάρες στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μηπως στην υπολοιπη Ελλαδα τρεχει δυο τρομαρες γιατι δεν υπαρχουν οι λογοι (η δεν τους ανακαλυψατε) που το κανουν να τρεχει μια χαρα?

 

Αν καποιος ενδιαφερεται για περαιτερω λεπτομερειες, ας στειλει ΠΜ, ειδικα για Βορειο Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπ'ερα.Μηπως σας εχει τυχει στο 2ο ΠΕΑ να εχουν γίνει παρεμβασεις παραπάνω από αυτες που δηλώθηκαν στο εντυπο VII??

Στο εντυπο X ποιο θα είναι το ποσοστο εξοικονομησης??? Θα συμπεριληφθουν οι extra παρεμβασεις στο 2ο ΠΕΑ ??

 

Οσον αφορα το προγραμμα για την βορειο ελλαδα εδω και 1 μηνα μου απαντουν οτι τελειωσαν τα κονδυλια για την περιφερεια..

 

Παρακαλω για μια απαντηση στην ερωτηση μου

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερική θερμομόνωση σε διαμέρισμα πολυκατοικίας απαιτείται συναίνεση σωστά? Είναι το έντυπο που επισυνάπτω?

Και όταν λέμε συναίνεση εννοούμε να συμφωνήσουν όλοι πχ 15 ιδιοκτήτες,(έτσι κατάλαβα λέει το παράρτημα, κάποιοι είναι εκτός και 1-2 κενά λόγο θανάτου) ή να πάρει από συνέλευση το 51%?

Αν είναι έτσι που καταθέτει το έντυπο στην τράπεζα και πότε, στην αρχική αίτηση πχ? Απλά να υπάρχει?

Γενικά ξέρετε τι γίνεται σε διαμερίσματα πολυκατοικίας?  

sinidioktites_sinenesi.doc

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να απαιτηθει συναινεση για εξωτερικη θερμομονωση σε τοιχους διαμερισματος?

Επειδη επηρεαζεται η οψη?

Σιγα τα ωα...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για τη βορε:smile: ιο Ελλάδα ,σ5ην κεντρικη Μακεδονία είναι σταματημένο εδώ και καιρό.η μονη τράπεζα που λέει ψέματα οτι δουλεύει είναι η Eurobank.

Ασχολούμαι με το εξοικονομω απο τημ αρχή του και συνέχεια μιλάω με τράπεζες για το ποτε θα ανοίξει και παλι.

Ακουστε το απιστευτο παιχνιδι που στησαν οι αληταρασες της eurobank (μετις πλατες των πολιτικων βεβαια φανταζομαι γιατι αλιωςθα επρεπεκαποιο να ειναι φυλακη).

Αφου λοιπον διαφημιζουν οτι το προγραμα δουλευει αρχισα να τους στελνω πελατες.οι πελατες γυρνουσαν με πορτα και μου εξηγουσαν οτι η τραπεζα τους ζητησε να εχουν εισοδημα 15000 καθαρο ,αν οχι αθροιστικα με εγγυητη ,να ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ απομαλλες τραπεζες ατη δικη τους ,πιστωτικες ,μισθοδοσιες κλπ και να γινουν πελατες τους.

Σε επικοινωνια με υπαληλους παραδεχτηκαν οτι οι εντολες τους ειναι να τσιμπισουν πελατες και διοτι πουθενα σε λεει στο εξοικονομω οτι ο ενδειαφερομενος πρεπει να εχει καταθεσεις σε αυτους και μαλιστα βαρβατα ποσα. Για το ΒΑΡΒΑΤΑ μου ειπαν οτι οσο πιο βαρβατα ειναι τοσο ανεβαινει στην προταιρεοτητα η αιτηση τους .....

Δε σταματαει εδω.........

Ακουστε το καλυτερο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο λοιπον είναι οτι απο eurobank μου ειπαν οτι ναι μεν το πρόγραμμα δε τρέχει αλλά για εμας δε σταμάτησε ποτε...

Πως ρε παιδια?

Μα γιατι δινουμε εμεις την προκαταβολη και αρχίζουν  να κανουν εργασίες.σε ερώτηση μου πως είναι δυνατό να παίρνουν αυτό το ρίσκο μου λυσαν όλες τις απορίες με μιας:  μα γιατί όταν θα φάνε τελικά πόρτα απο το εξοικονομω οι πελάτες μας θα τους γυρίσουμε σε κανονικό δάνειο της τράπεζας για ΟΛΟ το ποσο και τοτε θα είναι αργά για να κανουν πίσω.

 

Με εναν σμπαρο δυο τριγωνια. Και πελατες θα τσιμπισουν και δάνεια των  15000 με τόκους θα έχουν να αρμεγουν απο τα κοροιδα και ευχαριστώ θα τους πουνε.

 

Είπε κανεις τίποτα για εισαγγελέα?αν ναι, να το πάρει πίσω γιατί εμείς εδώ στο μπουρδέλο ουτε προστασία του πολίτη έχουμε ουτε νομοθεσία για προστασία του πολίτη ουτε και αρχή να μας φυλάει.

Να πανε να μαμηθουνε ολοι λοιπον

Αχιλλεας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ειναι αυτα που λετε?

Γιατι μπλεκετε ιδιοκτησιακα, νομικα και ενεργειακα στο ιδιο τσουβαλι?

Αν το κτισμα ειναι ΝΟΜΙΜΟ και το καθε διαμερισμα για να το θεσω πιο λαικα δηλωνεται ξεχωριστα στη φορολογικη του εκαστοτε ιδιοκτητη, ποιος ο λογος να μη μπει χωρις συσταση?

Σου ζηταει κανενας τιτλο κτησης? Ακομα και ο 4178 σου επιτρεπει να τακτοποιησεις μονο με Ε9 ελλειψει αλλου τιτλου ιδιοκτησιας.

 

Το ΠΕΑ συναδελφε δε βγαινει ανα ιδιοκτησια αλλα ανα αυτοτελη ενεργειακα χωρο. Δηλαδη αν σου δωσουν εσενα ενα αυθαιρετο στη Χαλκιδικη χωρις τιτλο ιδιοκτησιας και χωρις ΟΙ να βγαλεις ΠΕΑ θα αρνηθεις?

Απωλειες μελεταμε, οχι τιτλους νομιμοτητας

 

Μην τρελαθουμε τελειως

...

 

Η αναφορά μου στην ιδιοκτησία ίσως είναι λίγο παραπλανητική.

Επαναδιατυπώνω λοιπόν. Το ΠΕΑ αφορά το κτίριο ως οργανικό σύνολο κελύφους και συστήματος θέρμανσης. Κανονικά πρέπει να βγαίνει ένα ΠΕΑ για όλο το κτίριο. Η νομοθεσία σου επιτρέπει να βγάλεις περισσότερα από ένα ΠΕΑ σε ένα κτίριο σε δύο μόνο περιπτώσεις:

1) Όταν έχεις κτίριο μικτής χρήσης, π.χ. κατάστημα και κατοικία, άρα 1 ΠΕΑ για το κατάστημα, 1 ΠΕΑ για την κατοικία

2) Όταν έχεις Ο.Ι. στο κτίριο.

 

Η έγκριση δύο δανείων στο "εξοικονομώ" δεν προβλέπεται ως λόγος έκδοσης 2 ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.