Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεωρούνται έξοδο οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ;


Recommended Posts

Myri τι σημαινει αν θέλουμε; Είναι ή δεν είναι απαραίτητο να περαστεί στα έξοδα;

 

Τόσα χρόνια το κάναμε; Όχι. Γιατί είχαμε το "μαξιλάρι" των συντελεστών.

Ε τώρα ήρθε η ώρα να περνάμε και το Ευρώ. Αν δε θέλεις παρ'όλα αυτά να τα περάσεις, δε νομίζω να σου πει κανείς τίποτα. Λεφτά στο κράτος χαρίζεις θα σου ζητήσουν και το λόγο από πάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αντιγράφω ακριβώς από τις οδηγίες του ΤΕΕ

Ειδικά για την έκπτωση των καταβαλλόμενων στο ΤΣΜΕΔΕ κρατήσεων 2% επί των μαοιβών των μηχανικών του Ν. 2326/40 (άρθ 6 παρ 1) και του ΝΔ 2711/26 (αρθ 2), μέχρι 31-12-2002 χαρακτηρίζονταν ασφαλιστική εισφορά και εξέπιπτε από το συνολικό εισόδημα του μηχανικού (στην ατομική του δήλωση). Ήδη το υπουργείο Οικονομικών με την αριθμ 1023923/553/Α0012/6-3-2003 διαταγή του, απεφάνθη, μετά από τη αριθμ 88/2003 Γνωμάτευση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, ότι η κράτηση ποσοστού 2% υπέρ του ΤΣΜΕΔΕ που γίνεται στις αμοιβές μηχανικών για την εκπόνηση μελέτης ή την επίβλεψη τεχνικών έργων, δεν αποτελεί ασφαλιστική εισφορά της περίπτωσης β' της παραγρ. Ι του αρθρ 8 του Ν. 2238/1994. Κατά συνέπεια, η κράτηση αυτή από το έτος 2003 και εφεξής καταχωρίζεται ως δαπάνη του μηχανικού και δεν εκπίπτεται ως μείωση του συνολικού εισοδήματος του στην ατομική του δήλωση.

 

 

με το νεο φορολογικο "εσοδα-εξοδα" εκπιπτει τοτε του φορολογητεου ως εξοδο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλουμε τις κρατησεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ στα βιβλία υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Γιατί τώρα με τους ημιυπαίθριους είναι σπαστικό να συμπληρώνουμε συνέχεια 7,14.

 

Το 7.14 πως προκυπτει???

 

Τις κρατησεις υπερ ΕΜΠ τις περναμε??

Σαν εξοδα??

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι κράτηση θεωρείται έξοδο. Εξάλου το γραμμάτειο εισπραξης είναι ένα πως θα περάσεις το μισό ποσό;

Περι υποχρεωτικού ή μη. Ρώτησα φίλο μου λογιστή και μου είπε πως αν δεν θέλω να τα περάσω δεν υπέρχει πρόβλημα. Χάσιμο στον ευατό μου δημιουργώ. Η εφορία δεν έχει πρόβλημα μιας και αν δεν τα περάσεις είναι υπέρ του κράτους. Αυτό ισχύει επειδή δεν έχει ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το 7.14 πως προκυπτει?

Στην ελάχιστη αμοιβή τόσο δε βγαίνει το 2% + 1% = 3% χ 232,53 = 6,98 Ε μαζί με το χαρτόσημο 2,4% (επί του 3%), 2,4 χ 6,98 = 0,17 Ε? Άρα 6,98 + 0,17 = 7,15 Ε. Τόσο το βάζω εγώ. Άλλος λέει εχει καταργηθεί το χαρτόσημο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη..

 

Αν οι κρατησεις υπερ ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ δεν περαστουν τοτε εχουμε καποια επιπτωση σε μελλοντικο ελεγχο..?? (μιλαω για περασμενες χρονιες που δεν τα ειχα περασει καν...)

 

ΥΓ. Με καλυψαν τα προηγουμενα....

Link to comment
Share on other sites

Οχι Σωτηρη ΔΕΝ περαιωσα....2100Ε δεν μου περισσευαν...

 

Ισχυει υποθετω ο

 

Ν.3610/2007 (ΦΕΚ 258/Α?/22.11.2007)

Αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις

Άρθρο 5

Ρυθμίσεις για νέους επιτηδευματίες

 

ετσι????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.