Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση 1ου ορόφου πάνω σε αυθαίρετο ισόγειο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σε ισόγειο αυθαίρετο, νομιμοποιημένο με τον Τρίτση, έχτισα τον 12/2011 έναν όροφο 22τ.μ.με κεραμοσκεπή (πολύ κακώς βέβαια). Μπορώ να το νομιμοποιήσω?? Α/Φ Δεν υπάρχουν (έχω επιστολή από Ο.Κ.Χ.Ε).

 

Εχω ρωτήσει 3 μηχανικούς και ο καθένας μου λέει και κάτι διαφορετικό.

 

Ο πρώτος μου είπε ότι δεν μπορώ γιατί είναι κτισμένο μετά τις 28/7/2011.

Ο δεύτερος μου είπε να κάνω δήλωση ότι είναι κτισμένο πριν τις 28/7/2011 και δεν θα έχω πρόβλημα.

Ο τρίτος μου είπε ότι λόγω μικρού μεγέθους, η όποια αεροφωτογραφία (επειδή υπήρχε ήδη το ισόγειο) δεν θα είναι "ξεκάθαρη" οπότε πιθανά να περάσει η ρύθμιση.

 

Σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα. Μήπως τελικά λόγω του ότι από ότι διαβάζω "σφίγγουν" τα πράγματα, να το γκρέμίσω??? Επειδή δεν έχει κολώνες και είναι χτισμένο πάνω στο ισόγειο μπορώ να ισχυριστώ ότι ο φέρων οργανισμός προυπήρχε??Εάν το αφήσω έτσι χωρίς να μπω στην ρύθμιση τι μπορεί να γίνει?

 

 

Επίσης παρακαλώ αν ξέρει κάποιος, εάν μετά από πχ 5 χρόνια κάποιος με "καρφώσει" τι συνέπειες μπορεί να έχω?

 

Σημειώνω ότι στην περιοχή υπάρχουν πολλά αυθαίρετα και πολύ λίγα από όσο γνωρίζω έχουν μπεί στην ρύμιση.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη εάν είμαι κουραστικός.

Link to comment
Share on other sites

και ο 4ος- μη μηχανικος- ρωταει.....

 

ποιος μηχανικος θα δεχτει να υποστηριξει την δηλωσή σου οτι χτισθηκε πριν τον Ιουλιο του 2011

και ποιες θα ειναι οι ευθυνες ολων σας,

αν, τελικα, βρεθουν α/φ " υψηλης αναλυσης"

ή αν γινει καποια καταγγελια????

 

[φυσικα.... ο πρωτος μηχανικός εχει απολυτο δικηο]

 

αναλογως...αποφασιζεις

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το νομιμοποιήσεις με τον 4014.

Μέχρι και σήμερα νομιμοποιούνται όσα αυθαίρετα είναι κατασκευασμένα έως 28/7/2011 και η αλήθεια είναι ότι δεν προβλέπω να μετατεθεί η συγκεκριμένη ημερομηνία προς όφελός σου ακόμα και με το νέο νόμο που έρχεται.

 

Αντιθέτως, προβλέπεται να δημοσιοποιηθούν αεροφωτογραφίες (μεταξύ μας οι κεραμοσκεπες φαίνονται καθαρότατα ακόμα και σε παλιές Α/Φ) με φωτοληψίες Ιουλίου 2011 και ότι δηλωθεί ενώ δεν φαίνεται σε αυτές, θα πηγαίνει με τα υπέρογκα πρόστιμα ως αυθαίρετο εκτός ρύθμισης.

 

Συνεπώς, μην κάνεις ψευδή δήλωση γιατί απλά θα έχεις αυτοκαρφωθεί ως αυθαιρετούχος στα αρχεία του ΥΠΕΚΑ δίνοντας με ακρίβεια το στίγμα σου.

 

Όσο για την κατεδάφισή του, με τα σημερινά δεδομένα δεν μπορείς να κάνεις καμιά συμβολαιογραφική πράξη στο ακίνητό σου, δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις καμία νόμιμη εργασία, και φυσικά πάντα υπάρχει η πιθανότητα καταγγελίας και προστίμων.

Σε περίπτωση καταγγελίας χρεώνεσαι πρόστιμο 30% της αντικειμενικής αξίας συν 5% για κάθε έτος διατήρησης.

Η απόφαση είναι δική σου..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε περισσότερες πληροφορίες για το οικόπεδο ή γήπεδο θα σου απαντούσαμε με περισσότερη ακρίβεια.Γενικά πάντως μπορείς να νομιμοποιήσεις και τώρα με το άρθρο 27 του 4014 αν το οικόπεδο έχει αρτιότητα και είναι και οικοδομήσιμο και αν υπάρχουν υπόλοιποι συντελεστές.Βέβαια αυτή η νομιμοποίηση έχει πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης.Αυτά όμως πρέπει να τα ελέγξει μηχανικός και να σου απαντήσει με ακρίβεια.Αν όμως οι παραπάνω μηχανικοί ,που μας παραθετεις τις απόψεις τους ,το έλεγξαν και δεν σου ανέφεραν αυτήν την περίπτωση τότε ίσως να μην έχεις τέτοιο δικαίωμα.Οπότε ισχύει η πρώτη άποψη από τις τις 3 που μας ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. μερικές ερωτήσεις ακόμα:

 

1. Εάν τελικά το γκρεμίσω μόνος μου άμεσα θα έχω κάποια άλλη "επίπτωση"???

2. Εάν δεν κάνω κάτι και μετά από κάποια χρόνια μπει στο σχέδιο μπορεί να γίνει κάτι?

3. Εάν το αφήσω όπως είναι και γίνει καταγγελία, εκτός από το πρόστιμο, έχω κάποια άλλη επίπτωση??

 

ευχαριστώ πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

1. Και για την κατεδάφιση απαιτείται οικοδομική άδεια. Γκρεμίζοντας το μόνος σου και δίχως άδεια, ενεργείς αυθαίρετα. Εάν με κάποιον τρόπο εξαφανιστεί δίχως πρόβλημα, δεν υπάρχει κάποια άλλη επίπτωση.

2. Υποθετική ερώτηση που δεν μπορεί να απαντηθεί. Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Εξαρτάται από τη νομοθεσία που θα ισχύει τότε.

3. Δίχως να είμαι σίγουρος, το πρόστιμο συνοδεύεται από τον χαρακτηρισμό του ως άμεσα κατεδαφιστέο.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στο 3.

Το πρόστιμο είναι τσουχτερό, όταν θα διαπιστωθεί η αυθαιρεσία θα προστεθεί στο όποιο πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής και το πρόστιμο διατήρησης (δηλαδή με το χρονικό διάστημα που θα υπάρχει το αυθαίρετο) και επικουρικά θα είναι κατεδαφιστέο αν δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί.

Ενδέχεται να υπάρξει και ποινικό δικαστήριο.

 

 

Γενικά ήταν κάκιστη η ιδέα σας να κανετε αυθαίρετο ειδικά όταν άρχισαν να τα κυνηγούν και έχει σημαντικό κόστος.

 

Στα 1 και 2 του συναδέλφου yian δεν έχω τίποτα να προσθέσω. Ισχύουν ως έχουν.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση...

 

..................Εάν με κάποιον τρόπο εξαφανιστεί δίχως πρόβλημα, δεν υπάρχει κάποια άλλη επίπτωση................

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Από ότι κατάλαβα πρέπει να το γκρεμίσω "νύχτα" και σίγουρα θα το κάνω για να κοιμάμαι μετά ήσυχος τα βράδια.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.