Μετάβαση στο περιεχόμενο

πρακτική άσκηση ΤΕΙ


Mr_X

Recommended Posts

giorgos_7, ανάλογα σε ποιό τομέα θες να ειδικευτείς... Θες εργοτάξιο, εργοστάδιο, τεχνικό γραφείο μελετών, εμπορική τεχνική εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...Κ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΧΩ ΤΗΝ ΕΥΧΑΙΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ...ΕΔΩ ΠΟΥ ΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ...ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΧΕ ΠΕΙ Κ ΕΝΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΟΥ(ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ Κ ΕΠΙΛΟΓΩΝ)ΟΤΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΘΑ Σ ΒΑΛΟΥΝ ΘΑ ΧΟΡΕΨΕΙΣ....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γράφε με μικρά αν θέλεις. Εκτός του ότι τα κεφαλαία είναι κουραστικά στην γλώσσα του διαδικτύου σημαίνουν ότι φωνάζεις. Επίσης μια μικρή προσοχή στην ορθογραφία δεν θα έκανε κακό. Καλοπροαίρετα και φιλικά πάντα... :)

Link to comment
Share on other sites

giorgos_7:

1. μη γραφεις με κεφαλαια

2. μη ξεκινησεις με αυτη τη διαθεση: οπου να ναι, ο,τι να ναι... Η πρακτική έχει ουσία: είναι η πρώτη ευκαιρία να δεις πως θα είναι ένα πιθανό μελλοντικό σου εργασιακό περιβάλλον

3. ξεκαθαρισε με τι θες να ασχοληθεις, ποιο κομματι σου αρεσει περισσοτερο..

4. μη ανησυχεις, για τα 500 ευρω που θα παρεις, κανουν κρα οι εταιρειες... τα παραπανω είναι το πρόβλημα (για μας δλδ που έχουμε βγει στην φαση εργασιας...)

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σε επικοινωνία με τη γραμματεία και το γραφείο διασύνδεσης του ΤΕΙ σου. Επίσης στη χρυσή ευκαιρία και στο skywalker θα βρεις αγγελείες. ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ. Δες όλες τις δυνατές θέσεις. Πίστεψε με πάντα θα υπάρχουν.

 

Μην φοβηθείς να κάνεις λάντζα στην αρχή πχ φωτοτυπίες, αλλά και να απαιτήσεις να μπεις και σε πιο σοβαρά θέματα αν δεις ότι δε στο προτείνουν οι ίδιοι. Μην χάσεις την ευκαιρία της πρακτικής σε χαζομάρες καθώς σε βάζει στο κλίμα της εργασίας και των απαιτήσεων του επαγγέματος για τα καλά.

 

Τέλος θα σου έλεγα, αν οι άλλοι δουλεύουν 10ωρα, κανένας δε θα σε υποχρεώσει να δουλέψεις τις 2 ώρες επιπλέον. Κοίτα να υποχρέωσεις τον εαυτό σου. Και θα γίνεις πιο εύκολα αποδεκτός στους συνάδελφους, και θα δείξεις πως δε πας εκεί από υποχρέωση αλλά να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι συγγνωμη για τα κεφαλαια,νεο μελος ειμαι...καταλαθος εγινε κ με κανενα υφος φωνακλα...ισα ισα συζητηση κανουμε κ απλο διαλογο...σε ποιο λαθος ορθογραφιας αναφερεσαι???

 

δε ξεκιναω με αυτη τη διαθεση...παραλληλα με τη σχολη εργαζομουν για να χω το χαρτζιλικι μου κ να μαζευω συνεχως εμπειρειες...γιατι μαρεσει ο κλαδος που διαλεξα κ ακολουθησα...κ γιαυτο ζητησα την γνωμη σας διοτι την θεωρω αν οχι χρησιμη...υπερπολιτιμη....

Και ερχομαι κ σε ερωτω λοιπον..εχω διαλεξει κ εχω αποφασισει με τι θα ασχοληθω...ομως δεν εχω χρονο για χασιμο μεχρι να βρω κ ουτε οι εταιρειεσ θα με περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες...αυτος ηταν κ ο λογος που προειπα "οτι να ναι οπου να ναι" κ κανενας αλλος...

Link to comment
Share on other sites

οι συμβουλες σου..οδηγος μου...

 

Λατρεία αυτή σου η φράση...

Πάρε στο τομέα που θες τις μεγαλύτερες και πιο γνωστές εταιρειες και στείλε το βιογραφικό τους και ξεκαθαρισέ τους από την αρχή ότι είναι για 6μηνή πρακτική άσκηση...

Στην αρχή, για κανα μήνα, θα είσαι απλός παρατηρήτης, το παιδί για τις φωτοτυπίες, τους καφέδες, το παιδί για τα λογιστικά, άντε και να κάνεις κανα έγγραφο...

Αν είσαι καλός,θα μάθεις πολλά... Και θα κάνεις γνωριμίες και θα μπεις στην "πιάτσα"

Link to comment
Share on other sites

το χω κανει ηδη..εχω στειλει παντου...κ απλα περιμενω...ισως κ σε κανα γνωστο μου να την κανω...αυτα που λες ομως <<για μενα>> δε μαρεσουν...ουτε παρατηρητης θελω ,ουτε το παιδί για τις φωτοτυπίες, τους καφέδες, το παιδί για τα λογιστικά, άντε και κανα έγγραφο..θελω να συνεισφερω εξ αρχης κ να μαθω οσο γινεται περισσοτερα...δε μπορω κ δε μαρεσει να καθομαι κ να τεμπελιαζω κ να φαω ετσι 6 μηνες απο τη ζωη μου..εχω δουλεψει και ξερω πωσ ειναι...εχω ορεξη...μπορει να φαινεται αστειο αυτο που λεω για πολλους αλλα ετσι ειναι κ ετσι ειμαι...ολα θα φανουν στη πορεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.