Μετάβαση στο περιεχόμενο

πρακτική άσκηση ΤΕΙ


Mr_X

Recommended Posts

Τότε να λες από την αρχή "Βαριέμαι να κάνω πρακτική γιατί δε με ενδιαφέρει. Τι κάνω;" Όχι όλες αυτές οι ιστορίες με τις αγγελείες και τα δίκυκλα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξέρω συνάδελφε. Δεν μπορώ να ξέρω τί συμβαίνει σήμερα. Όταν φοιτούσα εγώ η σχολή ήθελε διάβασμα και ειδικά στους μηχανολόγους πολύ διάβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε MR_X έχω τελείωσει ΤΕΙ και σε 2 μήνες παίρνω και το MSc μου...Αυτά ποθ είπες για την πρακτική τα λένε άνθρωποι που δεν θέλουν δυσκολίες (χωρίς να σε ξέρω-μην παρεξηγήσε) και εγώ στην πρακτική μου έκανα χαμαλίκια και χαζές δουλειές αλλά κατάφερεα να δώ έστω και λίγο τι παίζει και πως γίνονται οι δουλείες εργοτάξια και μη..παίρνεις μια ιδέα και μπορείς να δείς που υστερείς..

Όσο για τα λεφτά είναι όντως λίγα αλλά μην νομίζεις ότι οπουδήποτε αλλού θα πάρεις καλύτερα ή θα έχεις το ωράριο που θές ( εγώ στην πρακτική μου έκανα και υπερωρίες που πολλές φορές με έφταναν 15 ώρες την μέρα) όντως η πρακτική είναι διαδικαστικό αλλά σε προετοιμάζει για το τι έπεται και πως να μιλάς και να κινήσε..

Όπου και να πάς είτε με πτυχίο είτε χωρίς το τι θα αποκομίσεις εξαρτάται από εσένα και ποσο διατεθειμένος είσαι να ψάξεις και να διαβάσεις ακόμα και άσχετα πράγματα, να μάθεις ορολογίες του εργοταξίου και στην τελική τι κάνει το κάθε εργαλείο..

Προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις πρακτική και να κοιτάξεις να κερδίσεις όσα πιο πολλά μπορέσεις..

Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

στέλνεις ένα πμ με τις εταιρίες αν δε σου κάνει κόπο;

 

Αν ακομα σε ενδιαφερει, στειλε μου εσυ την προθεση σου...

Αλλα απο τα λιγα που καταλαβα απο τα posts ουσιαστικα δε θες κατι σπουδαιο, απλα 6 μήνες να παιρνάνε... Τότε είναι καλή λύση να πας σε μια τεχνική εταιρεία να κανεις φωτοτυπίες...

 

Πάντως είναι κρίμα εσύ ο ίδιος να αποκαλείς χαμένα χρόνια τα σπουδαστικά σου χρόνια και ότι το ΤΕΙ Πειραία είναι χαμηλής ποιότητας... Πολλοί σε αυτό το foroum είναι από κει και ξέρουν πολλά (σε πολλά βάζουν τα γυαλιά σε μένα...) Ξανασκέψου τι ακριβώς θες να κάνεις με την πρακτική σου (που ουσιαστικά είναι το πιο πρακτικό κομμάτι των σπουδών σου).

Link to comment
Share on other sites

στο τει σερρων βασικη προηποθεση ειναι αυτος που υπογρσφει να ειναι αποφοιτος πανεπιστιμιου και οχι τει. δες μηπως υπαρχει αυτο και σε εσας.

τελειωσα περσι και νοεβριο ξεμπερδεψα και απο τον στρατο. οι περισοτερες εταιριες παιρνουν πρακτηκαριους πιο πολυ απο λογους φιλοτιμου. εναν υπαλιλο δεν τον θες για να μην τον πληρωνεις ή να τον δινεις λιγα. τον θες για να κανει δουλεια.

ενας πρακτηκαριος δεν μπορει να παρει ενα σχεδιο και να κανει επιβλεψη εργου ουτε να κανει μελετες οικοδομων. θα χωθει στην αρχη μεσα, και το μονο που μπορει να προσφερει ειναι ο καφες και οι φωτοτυπιες. (ιδικα στην αρχη)

το οτι ο πρακτηκαριος δουλευει 8 ωρες δεν μου λεει και κατι. πολυ πιθανον εως και σιγουρο οτι σε 8 ωρες θα βγαλει 2 ωρων δουλεια. (στην αρχη παντα ετσι ειναι) τι θες να πληρωθεις?8 ωρες ενω βγαζεις δουλεια για 2?? και οταν μαθεις την δουλεια και εισαι παραγωγικος τι θες ?? να περνεις 10χιλιαρικα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.