Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων με 300 ευρώ


dimitris GM

Recommended Posts

Ειχαμε το νόμο για εξαίρεση από κατεδάφιση των σταυλων προ του 2003, ο οποιος τωρα εχει βαλτωσει λογω μη αρμοδιοτητας του περιφερειαρχη να υπογραψει την εξαιρεση απο κατεδαφιση...οποτε περιμεεεεεεενει ο κοσμος......ερχεται ο ν. 4056 για τα προχειρα που με τις διευκρινιστικες τα εκανε περισσοτερο μπαχαλο.....σκηνες απειρου καλους μεταξυ ενδιαφερομενων - επιτροπων,,,,,ειναι δεν ειναι προχειρο καταλυμμα......και ερχεται ο νομος για τα 35τ.μ. να λυσει ολα τα προβληματα.....η λυση ειναι μια: η εξαιρεση απο κατεδαφιση μεχρι το 2012 ή τακτοποιηση με ν. 4014 αλλα με χαμηλο προστιμο.......εχω προσωπικη εμεπιρια απο παρα πολλουσ σταυλουσ επιφανειασ 300τ.μ. και πλεον με τσιγκοφυλλα οι οποιοι εχουν κοστοσ κατασκευησ λιγοτερο απο 10000 ευρω.......ειναι παραλογο αυτου να του ζητας το ιδιο προστιμο με ενα σπιτι που κοστιζει 300000 ευρω......αραγε οι νομοθετες εχουν την παραμικρη επαφη με την πραγματικοτητα;

δεν θα διαφωνίσω ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα , οπως τα περιγράφει ο συνάδελφος και συμφωνώ επίσης με την λύση που προτείνει για εξαίρεση από κατεδάφιση όπως προέβλεπε ο ν 3399/2005 , ή ρύθμιση με μικρότερο κόστος , για τους λόγους που πολύ εύλογα αναλύει

Link to comment
Share on other sites

gmas σε πιάνω αδιάβαστο.

Ξέρεις πόσοι σταύλοι (για να χρησιμοποιήσω την ήπια έκφραση) θα εμφανιστούν στην Αθήνα;

Άσχετα αν είναι κρυμμενοι πίσω από φανταχτερές βιτρίνες!! :smile: :-) :smile: :-)

Για να πω για τα "πολιτιστικά κέντρα" στην επαρχία.

Edited by arcgeo
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι έτσι φίλε arcgeo.......η διαδικασία εξαίρεσης από κατεδάφιση προβλέπει και βεβαίωση τήρησης μητρώιυ κτηνοτροφικήςεκμετάλλευσης από δ/ση γεωργίας, αυτοψία από επιτροπή κλπ.....και δεν είναι λόγος αν κάποιος νόμος χρησιμοποιηθεί από κάποιους παράνομα και δεν μπορεί το κράτος να το ελέγξει να μην εκδοθεί για τους υπόλοιπουσ νόμιμους..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μία τέτοια πρόχειρη κατασκευή περίπου 100 τ.μ.( με τσίγκο κ εσωτερικά χωρίσματα με τσιμεντόλιθο) μπορεί να ενταχθεί στον ν. 4014 κ να θεωρηθεί 'νόμιμη' για να πάρει ο κτηνοτρόφος την άδεια λειτουργίας του?

Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμή σε προϊόντα κι όχι σε ευρώ. Γάλα, τυρί, μυζήθρα, κρέας, αυγά, ελιές κ.λπ. Θα χρειαστούν έτσι όπως πάμε....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμή σε προϊόντα κι όχι σε ευρώ. Γάλα, τυρί, μυζήθρα, κρέας, αυγά, ελιές κ.λπ. Θα χρειαστούν έτσι όπως πάμε....

φίλε Ιάσονα , αυτό ήδη γίνεται στην επαρχία συνάδελφοί μου από εκεί θα το επιβεβεβαιώσουν , αφού πολλές φορές η χρηματική αμοιβή συνδεύεται και από καλούδια

 

Εγώ βρίσκω πολλές φορές στην εξώπορτα του σπιτιού μου διάφορα τέτοια (αυγά , μαρούλια , κρέας κλπ ) και πολλές φορές δεν ξέρω και από ποιόν είναι Αυτά μας σώνουν και επιβιώνουμε

 

Ο Ελληνας είναι πολύ φιλότιμος , όταν δεν τον βλέπεις σαν χρήμα μόνο και ξέρει να εκτιμά ποιός τον βοηθά να προκόψει

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σιγά - σιγά θ' αρχίσει παντού και θα ξέρουμε ποιός θα θέλει να τα δώσει..... Περίμενε λίγο ακόμα και θα δεις....

Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμή σε προϊόντα κι όχι σε ευρώ. Γάλα, τυρί, μυζήθρα, κρέας, αυγά, ελιές κ.λπ. Θα χρειαστούν έτσι όπως πάμε....

 

Εμένα ήθελε ενας να με πληρώσει για ρύθμιση 4014 σε μέλι.......η αλήθεια είναι οτι δεν υπολόγισα πόσα 100άδες κιλά απαιτούνταν...:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ το κιλό για το αγνό παρθένο ανθόμελο..... Κάνοντας τη διαίρεση το βρίσκεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.