Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμιμο το φακελάκι! «Δε συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης»


ChristinaZ

Recommended Posts

Όχι , γιατί εγώ ένιωσα ότι τα έδινα με την καρδιά μου και ενώ είχαν τελειώσει όλα και δεν τον είχα ανάγκη και είχα διαπιστώσει ότι επρόκειτο για σπουδαίο άνθρωπο και επιστήμονα και αυτό που έκανε να διατηρήσει μια ζωή ήταν πολύ μα πολύ σπουδαίο

 

Αντίθετα τουλάχιστον εγώ όταν γεννήθηκαν οι γιοί μου σε όσους από το νοσοκομείο μου ζήτησαν χρήματα δεν έδωσα ούτε λεπτό του ευρώ Μάλιστα μια νοσοκόμα μου έλεγε συνέχεια να σου ζήσει και να σου ζήσει , μέχρι που βαρέθηκε και έφυγε Εμαθα όμως πως της έδωσε ο κουμπαρος μετά από μέρες και γίναμε .... από δυο χωριά ,χωριάτες Αντίθετα το γιατρό της γυναίκας μου μου είναι από τα μέρη μου , τον περιμένω για να τον κεράσω ούζα στην παραλία γιατί είναι ωραίος τύπος και μου έκανε και περικοπές στην αμοιβή του στον τελευταίο γιο μου

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ την εποχή της κατάθεσης φακέλων 3843 στην πολεοδομία Αγίας Παρασκευής, έδειξα αρκετές φορές "ευγνωμοσύνη" με 5 ευρώ στο βενζινά του διπλανού βενζινάδικου για να πηγαίνει και να γράφει το όνομα στις 5.00 το πρωί στο Α4 στην είσοδο της πολεοδομίας για να πάρω σειρά για κατάθεση και να μην ξυπνάω πρωί - πρωί.

Δεν υπήρχε περίπτωση να πράξει κάποιος διαφορετικά.....

 

Να συνεχίσω;;;;;

 

P.S. Κι αυτό ...φακελάκι ήταν!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το να θεωρούμε το αυτονόητο ως υπέρβαση και να το επιβραβεύουμε, δείχνει σε τι χάλι βρισκόμαστε ως λαός.

Τελικά, 400 χρόνια τουρκοκρατίας μας μετέτρεψαν σε ραγιάδες.

Και το φιλότιμο (λέξη που δεν υπάρχει σε άλλη γλώσσα) ένδειξη ραγιαδισμού είναι.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Όχι , γιατί εγώ ένιωσα ότι τα έδινα με την καρδιά μου και ενώ είχαν τελειώσει όλα και δεν τον είχα ανάγκη και είχα διαπιστώσει ότι επρόκειτο για σπουδαίο άνθρωπο και επιστήμονα και αυτό που έκανε να διατηρήσει μια ζωή ήταν πολύ μα πολύ σπουδαίο

 

Το λάθος που έκανες ήταν σημειολογικό φίλε μου και θα πρέπει να το κατανοήσεις ως τέτοιο. Δίνοντας 1000 ευρώ στον γιατρό, ακόμα και μετά το πέρας της εργασίας του, κατάφερες να συνδέσεις, έστω υποσυνείδητα, την έκφραση ευγνωμοσύνης με κάποιο χρηματικό ποσό. Αν εκτός από εσένα κάνουν το ίδιο οι μισοί ασθενείς του τότε θα γίνει συνήθειο και στο τέλος ο ίδιος ο γιατρός θα ζητά το φακελάκι πριν καν ξεκινήσει την δουλειά του. Φταίνε αυτοί οι άτιμοι μηχανισμοί επιβράβευσης του εγκεφάλου για όλο αυτό.

 

Γι' αυτό είπα ότι η πράξη σου αυτή σηματοδότησε την αρχή της διαφθοράς του γιατρού. Αν ήταν αμέμπτου ηθικής μάλλον δεν θα έπρεπε να δεχτεί το χρηματικό ποσό και θα αρκούνταν στο βαζάκι με το μέλι.

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στην κοινωνία και στην ισοπέδωση των αξιών και όχι στην συμπεριφορά Εγώ λειτουργώ σε όλα με βάση την ηθική μου και δεν σκέφτομαι αν η ηθική μου μπορεί να μεταφραστεί από την κοινωνία αλλιώς Για αυτό και ξεκίνησα με την φράση " Όταν το να εκφράσεις την ευγνωμοσύνη σου χρειάζεται και νομοθετική ρύθμιση για να γίνει , τότε πλησιάζουμε σαν κοινωνία τον πάτο" σε προηγούμενο ποστ μου

Το πρόβλημα είναι αν θα αλλοτριώσει κάποιον η κοινωνία μας με τον τρόπο που λειτουργεί στην εποχή μας και όχι η συμπεριφορά μας αν αυτή είναι χρηστή και σύμφωνα με την ηθική με την αρχαιοελληνική σημασία της

 

Και ο γιατρός δεν ξέρει από που είναι τα λεφτά , αφού τα άφησα στο γραφείο του (στο τσαντάκι του ) με ένα σημείωμα που έλεγε απλώς ευχαριστώ γιατρέ και έφυγα καθότι ήξερα ότι δεν θα τα έπαιρνε

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

μην τα ισοπεδώνουμε όλα , στην δουλειά σας δεν σας έχει τύχει ποτέ , κάποιος που είναι ευχαριστημένος από αυτήν , γιατί τον βοηθήσατε σε κάτι που θεωρούσε σημαντικό , να σας έχει δώσει και κάτι παραπάνω , από αυτό που ζητήσατε σαν αμοιβή ? Εμένα πάντως , αυτό έχει γίνει πολλές φορές

 

Το θέμα επαναλαμβάνω είναι η αλλοτρίωση της κοινωνίας μας και εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε Σε μια κοινωνία ηθικής και αγάπης προς τον πλησίον και ανθρώπινη γενικά , μια έκφραση ευγνωμοσύνης ποτέ δεν πρόκειται να δημιουργήσει διαφθορά και δεν χρειάζεται νόμους για να γίνει

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο η ισοπέδωση των αξιών συντελείται επενεργεία της συμπεριφοράς. Είμαστε, νομίζω, εντελώς υποκριτικοί δεδομένου ότι αφενός λατρεύουμε τις αξίες και αφετέρου ποτέ δεν τις κάνουμε πράξη ή τις αποσαθρώνουμε μέσω των πράξεών μας. Προφανώς δεν σε είπα ανήθικο, απλά είπα ότι η διαφθορά κάποιου προσώπου συντελείται με αργά βήματα ένα εκ των οποίων είναι και αυτό που έκανες χωρίς να το καταλάβεις. Πιθανώς να είχες αγαθή προαίρεση αλλά τα χειρότερα πράγματα στον κόσμο έγιναν με τις καλύτερες προαιρέσεις, γι' αυτό και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή σε τόσο λεπτά ζητήματα. Ξέρεις, εκτός από την συνείδηση υπάρχει και το υποσυνείδητο, το οποίο καμιάν φορά μας "επιβάλλει" ορισμένα ανακλαστικά με τα οποία μπορεί συνειδητά να διαφωνούσαμε ή να διαφωνούμε. Όπως σου είπα λοιπόν το λάθος είναι σημειολογικό: μπορεί ο γιατρός να έχει σωστή ηθική κατάρτιση αλλά μέσω της πράξης σου πέρασες ένα συγκεκριμένο μήνυμα στο υποσυνείδητο. Ποιο είναι αυτό; Ότι η ευγνωμοσύνη μπορεί να εκδηλώνεται μέσω της παροχής χρηματικών ποσών, σημαντικών χρηματικών ποσών στην περίπτωσή σου. Αν μελλοντικά ο γιατρός χτυπηθεί από το μικρόβιο της αλαζονείας και εφόσον ακολουθήσουν και άλλοι την δική σου πρακτική τότε η έκφραση ευγνωμοσύνης μέσω χρημάτων θα είναι απαιτητή από τον ίδιο τον γιατρό.

 

Επίσης μην συγχέεις τον ελεύθερο επαγγελματία με τον δημόσιο λειτουργό. Καμία σχέση μεταξύ των δύο και ας θεωρείς το επάγγελμά σου λειτούργημα. Καταρχάς ο δημόσιος λειτουργός ασκεί το επάγγελμα από δεσπόζουσα θέση ενώ ο ελεύθερος επαγγελματίας αντιμετωπίζει καθημερινά τον ανταγωνισμό και όλες τις στρεβλώσεις της ελληνικής οικονομίας...

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνεται εγώ λειτουργώ με το συναίσθημα και εκείνη την στιγμή ήταν τόσο μεγάλη η χαρά μου , εδικά όταν έμαθα ότι είχε αναστραφεί πλήρως η κατάσταση της μάνας μου , χάρη κυρίως στην "δουλειά" του γιατρού , που δεν σκέφτηκα τα συνειδητά και υποσυνείδητα Αλλιώς να βγουν από το λεξιλόγιο των Ελλήνων οι λέξεις ευγνωμοσύνη , φιλότιμο κλπ γιατί δεν θα έχουν νόημα

 

Και δεν νομίζω ότι μια συμπεριφορά με συναίσθημα μπορεί να ισοπεδώσει τις αξίες , αντίθετα μάλλον

 

 

Και πιστεύω ότι το συναίσθημα είναι ένα στοιχείο από αυτά που κρατάνε την κοινωνία μας να μην αλλοτριώνεται

 

Εγώ επιμένω αυτό που πρέπει να εστιάσουμε είναι να διατηρήσουμε τις αξίες μας σαν κοινωνία ανθρώπων και όχι αγγέλης ζώων στην ζούγκλα Δηλαδή τα στοιχεία που διαφοροποίησαν τον άνθρωπο από τα άλλα ζώα του πλανήτη μας και αυτό δεν χρειάζεται μόνο νόμους

 

ΥΣ

 

Σε πελάτη μου πυροσβέστη που είναι και φίλος μου , δεν πήρα αμοιβή για τοπογραφικό σαν ανταπόδοση της αυτοθυσίας του πριν λίγα χρόνια , που έπεσε στην φωτιά με κίνδυνο της ζωής του για να σώσει τα πρόβατα του πεθερού μου Βέβαια με αυτά και με αυτά σήμερα έχω μείνει ταπί και ψύχραιμος , αλλά δεν το μετανιώνω :smile:

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αχμ, νομίζω ότι οι Αρχαίοι προσπάθησαν να απεμπολήσουν την επενέργεια του θυμικού και των συναισθημάτων από την σκέψη γιατί κατάλαβαν ότι αλλοτριώνεται η λογική. Όταν λειτουργείς παρορμητικά ξεχνάς τις όποιες αξίες μπορεί να έχεις και να πρεσβεύεις οπότε δεν τις υπηρετείς ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.