Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

οι κατηγοριες θα ειναι 3...

 

αυτοι που μεχρι 31/5

 

θα εχουν πληρωσει ολο το προστιμο

 

θα εχουν δοσεις

 

 

και θα ειναι με το παραβολο

 

 

ασχετα ποτε κανανε δηλωση

 

εχω πελατη που τεταρτη θα πληρωσει παραβολο και πεμπτη το εφαπαξ......αυτος θα ειναι στην 1 κατηγορια με πληρωμενο ολο το προστιμο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ξερω απο πού προκυπτει αυτή η "βεβαιότητα"....

 

πλην προκειται για ξενα χρηματα

 

και το θελω γραμμενο

 

και υπογεγραμμενο απο το ΤΕΕ

 

Ζηταω πολλά???

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτές τις ημέρες έχω διαβάσει εξωπραγματικές ερμηνίες έχω να παραθέσω τα ακόλουθα για να τελειώνουμε μια και καλή :

1. μέχρι να κριθεί ο νόμος τελεσίδικα αντισυνταγματικός ισχύει κανονικότητα πράγμα που σημαίνει ότι μέχρι 31/5/2013 δηλώνει όποιος

θέλει την αυθαιρεσία του.

2. στην περίπτωση που κριθεί επίσημα αντισυνταγματικός όλες οι αιτήσεις που υπάρχουν στον Ν.4014/11 (αρχική υποβολή-προσωρινή υπαγωγή) θα μεταφερθούν με ηλεκτρονικό τρόπο στον νέο νόμο.

3. ακούω από κάτι συνταγματολόγους να λένε ότι αν βγει ο νόμος αντισυνταγματικός θα μπορεί κάποιος να ζητήσει επιστροφή των χρηματων του, είναι δυνατον να μην του απαντά κάποιος ότι αν δεν ισχυει ο ν. 4014/11 θα είναι σαν να έχει καταγγειλει κάποιος το αυθαίρετο του και το κράτος πρέπει να του ζητήσει και επιπλεον πρόστιμο(30% + 5%)

Link to comment
Share on other sites

1 +2 Το Ανωτατο Ακυρωτικο εχει αποφανθει...δεν υπαρχει αλλος βαθμος κρισης..

 

3. Αυτονοητο ειναι οτι, εάν κριθεί άκυρη η "τακτοποίηση" για την οποία ο πολίτης εχει καταβάλει ενα ποσόν...

θα δικαιούται να ζητήσει την επιστροφη των χρηματων.

 

α] οχι δεν προκειται το κρατος με "εκδικητικο" τροπο να τιμωρησει οσους "θα" ζητησουν πίσω τα χρηματα τους...

 

β] και δεν προκειται να φτασουμε σε αυτό το σημειο.

Απλα θα πρεπει, αυτη τη φορά, να συνταξουν εναν νομο, που να δινει οριστικη λυση

και οχι εκεινο το "λαστιχο" του 4014 που τον τροποποιησαν 10 φορες, εβγαλαν 10 εγκυκλίους και 120 "ανεπισημες" ε/α ..αντικρουόμενες μεταξύ τους....

 

Αν προσπαθησουν ξανα μονον "υπηρεσιακοι παραγοντες" , αν δεν ζητησουν την γνωμη λοιπων επιστημονικων φορεων [μηχανικων, δικηγορων, συμβολαιογραφων] και δεν λαβουν υποψη τους τις παρεμβασεις στην διαβούλευση, πολλές απο τις οποίες ηταν σημαντικες....θα καταληξουμε.... μία απο τα ίδια...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, αυτό που βγαίνουν και λένε πολλοί δημοσιογράφοι ότι όσοι έχουν εξοφλήσει το πρόστιμο δεν έχουν πρόβλημα, είναι μεγάλη βλακεία έτσι δεν είναι; Δεν μπορεί ο νόμος να είναι αντισυνταγματικός μόνο για κείνους που είναι σε δόσεις

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει κάτι άλλο από το στόμα των δημοσιογράφων στις μέρες μας συνάδελφε εκτός από μπούρδες..?

Edited by DIMITRIS80
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, αυτό που βγαίνουν και λένε πολλοί δημοσιογράφοι ότι όσοι έχουν εξοφλήσει το πρόστιμο δεν έχουν πρόβλημα, είναι μεγάλη βλακεία έτσι δεν είναι; Δεν μπορεί ο νόμος να είναι αντισυνταγματικός μόνο για κείνους που είναι σε δόσεις

 

Ακριβως εχεις δικιο. Άλλα μέτρα και άλλα σταθμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω αυτό που είπα και αλλού.

 

Ο 4014 δεν κρίθηκε αντισυνταγματικός από το ΣτΕ έτσι γενικά και αόριστα, αλλά με συγκεκριμένο σκεπτικό: επειδή επιτρέπει την εξαίρεση από κατεδάφιση των μετά το 1983 αυθαιρέτων.

 

Βάσει ποιάς λογικής ο νέος νόμος που θα αντικαταστήσει τον 4014, και ο οποίος επίσης θα επιτρέπει την εξαίρεση από την κατεδάφιση των μετά το 1983 αυθαιρέτων (αυτός άλλωστε είναι ο σκοπός του) δεν θα είναι και αυτός αντισυνταγματικός;

 

Αν αυτοί που προσέφυγαν κατά του 4014, προσφύγουν και κατά του νέου νόμου (και θα το κάνουν αφού θα εξακολουθούν να θίγονται από κάποια αυθαίρετα που δεν θέλουν να εξαιρεθούν της κατεδάφισης), το ΣτΕ θα αποφασίσει διαφορετικά από ότι τώρα;

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί μας λένε ότι θα περάσουν όλοι στο νέο νόμο και όλα θα είναι καλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη μέρα και χρόνια πολλά. Συμφωνω με οσα λετε, λογικα αυτοι που εχουν ενταχθει στον 4014 δεν θα πρεπει να μεταφερθουν υποχρεωτικα στο νεο νομο, παρα μονο οσοι το επιθυμουν.Αυτο λεει η λογικη, αυτο λεω και στους πελατες.Αλλα στη χωρα του παραλόγου που ζουμε, τιποτα δεν παει συμφωνα με τη λογικη.Οποτε αναμενουμε.Ξερετε ποτε αναμενεται να ψηφιστει απο τη βουλη ο νεος νομος? Πριν τις 31/5?

Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα και χρόνια πολλά. Tελικά, διαβάζοντας τη διαβούλευση, έχω τις εξής απορίες και όχι μόνο φυσικά :α) αν έχω ολοκληρώσει την υπαγωγή του εκάστοτε αυθαιρέτου και έχω αποδεικτικά παλαιότητας με Α/Φ διασφαλίζομαι και είναι δεκτά και τα αντίστοιχα ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ..β)Με το νέο νόμο και θα μπούν όλα τα αυθαίρετα που δεν έχουν ολοκληρώσει την υπαγωγή τους δηλαδή όχι μόνο αυτά που έχουν αποπληρώσει το πρόστιμο ή το 30% του προστίμου αλλά και σε αυτά που εκκρεμεί η ολοκλήρωση της β' φάσης.  Δηλαδή "τρεχάτε ποδαράκια μου......" να ολοκληρώσω σε όλα τα αυθαίρετά μου πριν την ισχύ του νέου νόμου. Κατάλαβα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.