Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

+1 στο παραπάνω σχόλιο του Clemenza

Σε συζήτηση με φίλο μου εισαγγελέα έμαθα πως καταρχήν, το ΣτΕ έχει γνωμοδοτικό χαρακτήρα. Δεν μπορεί να ακυρώσει έναν νόμο εξ ολοκλήρου,

διότι κάτι τέτοιο θα ήταν εμπλοκή της δικαστικής εξουσίας στην νομοθετική. Πρακτικά λοιπόν, η κυβέρνηση αν θέλει "ακούει" το ΣτΕ, αν δεν θέλει, το γράφει
στα παλαιότερα των υποδημάτων της όπως έκανε με το μνημόνιο (ισχυριζόμενη σοβαρό εθνικό οικονομικό πρόβλημα).

Πέραν των παραπάνω, το ΣτΕ εξετάζει μεμονωμένες περιπτώσεις ξεχωριστά και παίρνει αποφάσεις για τις περιπτώσεις αυτές, όχι για το σύνολο του νόμου.
Βέβαια, βάσει των αποφάσεων του ΣτΕ δημιουργούνται νομολογίες που επί της ουσίας δείχνουν το δρόμο προς άλλες μελλοντικές μεμονωμένες καταγγελίες.
Σε κάθε περίπτωση, η προσφυγή πρέπει να γίνει σε διοικητικά δικαστήρια (σε ποινικά δεν παίζει), από άνθρωπο/ομάδα που είναι σαφές πως έχει εννομο συμφέρον,
και μάλιστα μέσα σε περίοδο ενός έτους (απ'ότι κατάλαβα αν περάσει ένας χρόνος από την τακτοποίηση κανεις δεν έχει το δικαίωμα να προσφύγει στα διοικητικά).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν πρόκειται ν' αλλάξει τίποτε σε όσες δηλώσεις έχουν γίνει με τον 4014.

Θα "ισχύσουν" κανονικότατα.....

Θα δοθεί βεβαίως το δικαίωμα σε όσους θέλουν να πάνε στον καινούργιο νόμο (συμψηφίζοντας καταβληθέντα κι ακολουθώντας τις νέες προδιαγραφές αυτού.....

Δηλώνουμε κανονικότατα έως 31.5 με τον 4014 (προσοχή υπάρχουν περιπτώσεις που "συμφέρει" να γίνει αυτό).....

Η β' φάση του 4014 θα ισχύσει και θα ολοκληρωθεί 30.9......

Θα προβλεφτεί νομοθετική ρύθμιση, η οποία θα συμπεριληφθεί στον καινούργιο νόμο.....

Υπάρχει πιθανότητα να ΜΗΝ προλάβουν να τον ψηφίσουν πριν το κλείσιμο της Βουλής για καλοκαίρι......

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑ

 

Ωραια ολα αυτα (κι εγω μαζι σου ειμαι. Πιστευω πως θα γινει οπως τα λες), αλλα η ερωτηση στην οποια πρεπει να απαντησεις (οχι εσυ συγκεκριμενα, αλλα ο "αορατος Χ = κρατος") ειναι η εξης:

 

Τι θα γινει αν ο "γειτονας" προσφυγει, πχ. 3 μηνες μετα την δημοσιευση της αποφασης του ΣτΕ, κατα μιας ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ δηλωσης 4014?

Θα δικαιωθει ο γειτονας ή οχι? 

Υπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ νομικο προβλημα αυτη τη στιγμη που μιλαμε γιατι ολα συνηγορουν στο οτι η απαντηση =  ΝΑΙ! (θα δικαιωθει ο γειτονας!)

 

Αρα οι "πελατες" πρεπει να ειναι ενημεροι οτι, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ, αν διαλεξουν να προχωρησουν με τον 4014 (μεχρις 31.5.2013), πρεπει να "ευχονται", να "πονταρουν" σε 2, ευνοικα γι'αυτους, σεναρια:

1) Ο γειτονας να προσφυγει κατα των δηλωσεων τους μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα (>1ετους), ετσι ωστε να εχουν ελπιδες ν'απορριφθει η προσφυγη του γειτονα.

2) Να βρεθει στον ΝΕΟ 4014 νομοθετικο "τρικ" που θα ξεπερναει το προβλημα της αντισυνταγματικοτητας του αρθ.24 του 4014.

 

 

Πρεπει να ειναι ενημεροι οτι μιλαμε για "ελπιδες" και οχι για "σιγουρια".

Link to comment
Share on other sites

Θα δικαιωθεί ο γείτονας, αν έχει ισχυρά "ερείσματα" για τους λόγους τις νομικής διεκδίκησής του!!!!

Ήδη, δύο πελάτες μου ...."τρίβουν" τα χέρια τους τους για το τι ...δρόμος ανοίγετε μπροστά τους σχετικά με θέματα που έχουν με τους γείτονες...

Από τη μεριά μου, "τρίβω" κι εγώ τα χέρια μου, ....για τα ωραία χρήματα που θα ζητήσω για να είμαι στο πλευρό τους!!!!!!

Το ίδιο ακριβώς θα γίνει μελλοντικά και με τον καινούργιο νόμο.....

 

Εδώ είναι Ελλάδα!!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Θα δικαιωθεί ο γείτονας, αν έχει ισχυρά "ερείσματα" για τους λόγους τις νομικής διεκδίκησής του!!!!

Ήδη, δύο πελάτες μου ...."τρίβουν" τα χέρια τους τους για το τι ...δρόμος ανοίγετε μπροστά τους σχετικά με θέματα που έχουν με τους γείτονες...

Από τη μεριά μου, "τρίβω" κι εγώ τα χέρια μου, ....για τα ωραία χρήματα που θα ζητήσω για να είμαι στο πλευρό τους!!!!!!

Το ίδιο ακριβώς θα γίνει μελλοντικά και με τον καινούργιο νόμο.....

 

Εδώ είναι Ελλάδα!!!!!!

 

σε τι περιπτώσεις αναφέρεσε?

Link to comment
Share on other sites

1. Κλείσιμο τμήματος pilotis σε 4όροφη από συνιδιοκτήτη.....

2. Κλείσιμο εξώστη, που "σκιάζει - κρύβει" το γείτονα....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οταν ενας νομος κρινεται αντισυνταγματικος δεν ακυρωνονται "αυτοματα" ΟΛΕΣ οι πραξεις που εχουν γινει και συμπεριλαμβανουν τον νομο αυτο, παρα μονο για οσες γινεται προσφυγη στην δικαιοσυνη. 

......

Αυτα εχω καταλαβει απο αυτα που διαβαζω αυτες τις μερες, διχως να ειμαι δικηγορος...

 

Δηλαδή ενας νομος παυει να ισχυει μονο για οσους καταγγειλουν συγκεκριμενες περιπτωσεις? και για οσες περιπτωσεις δεν γινουν καταγγελια, ισχυει κατι διαφορετικο?

 

η επιλεκτικη εφαρμογη καποιου νομου και η διαφορετικη αντιμετωπιση ιδιων περιπτωσεων δεν ειναι αντισυνταγματικη?

 

 

δεν ειμαι δικηγορος... ενας απλος μηχανικος-φοροεισπρακτορας ειμαι

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

 

Σου γραφω με βαση:

i) αυτα που διαβαζω αυτες τις μερες (ΜΜΕ+δικηγοροι) και

ii) με βαση την εμπειρια αυτων που εγιναν παλαιοτερα με την υποθεση Μεταφορας Συντελεστη Δομησης.

 

Οι αποφασεις (γνωμοδοτησεις) του ΣτΕ εχουν εφαρμογη για τις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ υποθεσεις που απευθυνθηκαν στην Δικαιοσυνη και ζητησαν τη συνδρομη της.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητησα την δικη σου αποψη. Απλως αναρωτηθηκα πως ειναι δυνατον να λειτουργει ετσι το συστημα.

Αρα σε οσους δεν γινει καταγγελια ισχυει ο 4014 και σε οσους γινει καταγγελια θα εχουν προβληματα.

Αντε μετα να εξηγησεις στον κοσμο τι σημαινει η "ισονομια"

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ενας νομος παυει να ισχυει μονο για οσους καταγγειλουν συγκεκριμενες περιπτωσεις? ...

επίσης ένας νόμος ισχύει/εφαρμόζεται μόνο αν οι παραβάσεις του καταγγελθούν...

τι δεν καταΛΛαβαίνεις; (που λένε στην πατρίδα μου)

αν ψάξεις εδώ μέσα θα βρεις περιπτώσεις παράτυπων ή παράνομων (τι περίεργο) αδειών που ΔΕΝ καταγγέλθηκαν άρα έγιναν νόμιμες..

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.