Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο προσχεδιο του νεου νομου για τα αυθαιρετα γραφει αρθρο 1, παραγραφος 2στ) που εχει περατωθει η διαδικασια καταβολης του ενειαιου ειδικου προστιμου ή εχει καταβληθει ποσοστο 30% του συνολικου ποσου προστιμου ή του σχετικου παραβολου εφοσον οριζεται κατα τις διαταξεις του παροντος και κατα τις διαταξεις του ν 4014/2011. αρα μηπως με το παραβολο του 4014 ειμαστε καλυμενοι και δεν χρεαιζεται προσωρινη υπαγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα!!! Αν δεν έχω δηλώσει καθόλου το αυθαίρετο με τον 4014/11 μπορώ να το βάλω στις ρυθμίσεις του νέου νόμου ή ο νέος νόμος αφορά αυθαίρετα που έχουν ήδη δηλωθεί με τον 4014/11 και προγενέστερους νόμους (όπως 3843/10 κλπ);

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!!με το νεο νομο των αυθαιρετων στις ευνοικες ρυθμισεις περιλαμβανονται και η πολυτεκνη μητερα!!!!!το ερωτημα ειναι .εκπτωση απο το προστιμο εχει η πολυτεκνη μητερα με ανηλικα παιδια η μητερα πολυτεκνη με ενηλικα παιδια????

Link to comment
Share on other sites

Θα τα δούμε στο τελικό κείμενο του νόμου που θα ψηφιστεί.

Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχει και εισοδηματικό κριτήριο και θα πρέπει τα τέκνα να βαρύνουν φορολογικά τη μητέρα.

Οπότε μάλλον ..."άνθρακες" ο θησαυρός, για πάρα πολλές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή. Εχω έτοιμη την υπαγωγή δικου μου ακινητου κατασκευης 2005 σε οικοδομη με αδεια , με υπερβαση δομησης (επιπλεον οροφος) και ύψους <20%. Ειμαι 50-50 στο να το καταθεσω τωρα ή να περιμενω το νεο νομο οπου απ΄'οτι ειδα στην περιπτωση μου δεν αλλαζει και τιποτα, εκτος ισως εαν γινει κατι ευνοηκοτερο με τις δοσεις...

Τι προτεινετε????

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε νεα σχετικα με τις δοσεις του 3843 (εστω και αν ειναι δηλωση του Καλαφατη και οχι ανακοινωση ΥΠΕΚΑ):  http://www.protothema.gr/environment/article/?aid=281300

Link to comment
Share on other sites

#548

για δες τον σχετικο πινακα του σουανη

 

και κανε τους υπολογισμούς σου...

 

 

νομιζω οτι η ΥΔ..."παει" με τα χιλιοστα  του αυθαίρετου επι του οικοπεδου

και οχι της "ολης οικοδομης"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.