Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικοί ασφαλείας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση:

Πρόκειται για μία εταιρία υπηρεσιών security.

Γενικά όπως καταλαβαίνετε, είναι περίεργη περίπτωση, γιατί όλοι οι εργαζόμενοι είναι έξω και δεν μπορώ να δω όλες τις θέσεις εργασίας τους.

Πως θα το προσεγγίζατε εσείς κάτι τέτοιο; Έχει κανένας κάποια εμπειρία;

 

Επίσης,

όταν πρόκειται για μερική απασχόληση, και ο αριθμός εργαζομένων αλλάζει κάθε μήνα, εγώ πόσα άτομα δηλώνω για την επιχείρηση;

Χρειάζεται να κάνω κάθε τόσο τροποποίηση;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω δίπλωμα Πολιτικού Μηχανικού (2008) και έναρξη επαγγέλματος από τον Ιούνιο 2011.

 

'Ηθελα να ρωτήσω εαν έχω το δικαίωμα να αποκτήσω τα διακαιώματα του Τεχνικού Ασφαλείας σε οικοδομικά έργα.

 

Έχουν ανακοινωθεί κάποια σεμινάρια :

http://www.sate.gr/data_source/2013%CE%A5%CE%A0%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%A3-25684.pdf

τα οποία ορίζουν επιμόρφωση.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν μπορώ να τα παρακολουθήσω και ποια είναι η διαδικασία μετά το πέρας της παρακολούθησης?

Δίνουμε εξετάσεις ή απλά η βεβαίωση παρακολούθησης είναι και η άδεια Τεχνικού ασφαλείας? Πρέπει να γραφτούμε σε κάποιο μητρώο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικός ασφαλείας γίνεσαι και χωρίς σεμινάρια στην περίπτωσή σου....Εχουν ήδη περάσει 2 χρόνια από την κτήση του πτυχίου οπότε είσαι οκ. Αν βέβαια θέλεις να τα παρακολουθήσεις για δική σου επιμόρφωση μπορείς..

Εξετάσεις δεν χρειάζονται, ούτε πρέπει να γραφτείς κάπου. Περιμένεις να αναλάβεις καθήκοντα και μετά ο εργοδότης σε δηλώνει εκεί που πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ίκαρε13..Μια ερώτηση ακόμα: Μπορώ δηλαδή και στην υπογραφή μου να προσθέσω και το Τεχνικός Ασφαλείας έτσι απλά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο ΤΑ σε δημοτική επιχείρηση ακολουθεί το ωράριο της επιχείρησης ή τις ώρες που αναλογούν ετησίως σύμφωνα με το νόμο; (Είχε αναφερθεί σε ένα αρκετά παλιό ποστ). Η ευθύνη του αφορά το προσωπικό, τον εξοπλισμό, τις εγκαταστάσειες τα πάντα όλα δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΤΑ ειναι εξωτερικος συνεργατης εντελως ανεξαρτητος απο την επιχειρηση, ή καποιος εργαζομενος που φορτωθηκε και αυτο το μπελα (δεν ξερω καν αν προβλεπεται/επιτρεπεται εργαζομενος δημοτικης επιχειρησης να ειναι και ΤΑ)?

 

Αν ισχυει το 1ο, χωρις να μου εχει τυχει τετοιο πραγμα, υποθετω (και ειναι και λογικο) οτι αναλογα με τον αριθμο των εργαζομενων της δημοτικης επιχειρησης αυτης προκυπτουν καποιες ωρες καθε χρονο, τις οποιες εσυ κατα την κριση σου θα επιμερισεις, λαμβανοντας υποψη το ωραριο της επιχειρησης. Προφανως δεν εχει νοημα να πηγαινεις εκτος ωραριου, εκτος και αν εισαι στην αρχη που ελεγχεις τα παντα, τις εγκαταστασεις, οχηματα εξοπλισμο και προσπαθεις να φτιαξεις την μελετη επικινδυνοτητας. Αν η επιχειρηση εχει απογευματινες βαρδιες ή βραδυνο προσωπικο θα πας και τοτε μερικες φορες, εσυ θα κρινεις το τι και πως ωστε να καλυψεις οσο γινεται παν ενδεχομενο και κινδυνο. Η ευθυνη σου παλι οπως το σκεφτομαι θα καλυπτει τα παντα ολα οσα αφορουν ΑΥΤΗ την δημοτικη επιχειρηση

 

Ας πει την αποψη του ομως και καποιος με περισσοτερη εμπειρια, και ας με διορθωσει αν λεω κατι λαθος

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από μια πρόχειρη ματια μπορεί να οριστεί εξ. συνεργάτης μόνο στην περίπτωση που κανένας υπάλληλος δεν μπορεί να οριστεί ως ΤΑ (προφανώς λόγο προσόντων).

Συμφωνώ, απλά το ρωτάω γιατί κάποιος ανέφερε ότι σε δήμο ακολουθείς το ωράριο και σε κάποιο site (δήμου αν θυμάμαι καλά) έλεγε ότι στις υποχρεώσεις έιναι να κάνει και ότι άλλο του ορίσει ο διευθυντής (!!! θέλω να πιστέυω ότι εννοεί μέσα στα καθήκοντα του ΤΑ). Αλλά έχουμε πει στο Internet τα διαβάζεις ΟΛΑ..... :P

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά για τον Τ.Α. και τον Γ.Ε. υπάρχουν εδώ.

Για ώρες, ειδικότητες κτλ.

Προπαντώς στην υποπαράγραφο "Έντυπα αναθέσεων Τ.Α-Γ.Ε." στα σχεδιαγράμματα.

Edited by ssouanis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.