Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έρχεται τσουχτερό χαράτσι για φωτοβολταϊκά σε στέγες


Samdreamth

Recommended Posts

Δόξα τω Θεώ που δεν ασχολήθηκα μ'αυτά και δεν εκτέθηκα στους πελάτες μου...

Βασικά η δουλειά γινόταν ανάμεσα στον πελάτη και στον Αλ Καπόνε εεεεε....ήθελα να πω το Ελληνικό κράτος με το μηχανικό στη μέση και κάτι μου μύρισε άσχημα....

@cna η μάνα του δειλού ποτέ δεν χάρηκε επίσης...

Δοξαζω και γω το θεο που στο παρα τσακ δεν ανοιξα γραφειο τοπογραφικών μελετών. Πιστευω οτι κ γω θα εβγαινα εκτεθειμένος στους πελατες μου....

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιστευω οτι ολοι οσοι λετε δοξα τω Θεο που δεν ασχοληθηκατε με τα Φ/Β,ειστε αυτοι που δεν κανατε και εγκατασταση στο σπιτι σας.

Εχει μεγαλη διαφορα να ασχολεισαι απλα με τις εγκαταστασεις φ/β και αλλο να εχεις κανει ΚΑΙ στο σπιτι σου μια.Στην πρωτη περιπτωση εισαι πιο αποστασιοποιημενος και βλεπεις τα πραγματα πιο επαγγελματικα και ψυχρα.

Εγω επειδη πρωτα εβαλα στο σπιτι μου και μετα αρχισα τις εγκαταστασεις (απλα ετυχε να γινουν τα γεγοντοτα με αυτη τη σειρα),δεν μετανιωσα ουτε μια στιγμη με την επιλογη μου.Δεν μετανιωσα που εβαλα σπιτι μου γιατι σε 2 χρονια λειτουργιας εχω εισπραξει γυρω στα 16 χιλιαρικα και δεν μετανιωσα που ασχοληθηκα με τις εγκαταστασεις γιατι και απο κει εισεπραξα και κινηθηκα λιγο επαγγελματικα.

Απο την πλευρα των πελατων μου,επειδη με ολους εγινα φιλος,κανενας δεν φοβαται το χαρατσι, γιατι περιμεναν στη ακρη του μυαλου τους κατι να μην παει καλα.Επενδυση κανεις και εχει ρισκο.Η συνεργασια με το κρατος ειναι το ρισκο στην προκειμενη περιπτωση.Αλλωστε ειναι γνωστο οτι οι Ελληνες δεν χαρακτηριζομασταν ποτε για την επενδυτικη κουλτουρα μας.

Οσοι εν δυναμει πελατες μου δεν βαλανε τελικα φ/β ειναι αυτοι που θελανε να κανουν αποσβεση απο τον πρωτο χρονο και τους φαινοταν λιγα τα 8000 εσοδα το χρονο!!!Τωρα ερχονται και το ψαχνουν αλλα βλεπουν οτι το τρενο το χασανε.

Γνωριζω ατομα που μετανιωσαν την εγκατασταση σταθμου επι γηπεδου αλλα κανεναν που να μετανιωσε τα οικιακα.

My two cents...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον άνωθεν, άλλωστε έχω ξαναδηλώσει και μερικά ποστ νωρίτερα, πως κι εγώ μετάνιωσα που δεν έβαλα στο σπίτι.

 

Πάμε στα άλλα τώρα. Καταλήγουμε να μιλάμε πως το κράτος μας κλεβει, πως το ένα, πως το άλλο. Και ως ένα σημείο είναι αληθές.

 

ΑΛΛΑ, σκέφθηκε κανείς γιατί μπήκε στη χώρα το ΦΒ με τιμή χαωτική συγκριτικά με άλλες ευρωπαϊκές χώρες; (υποθέτουμε πως είμαστε κι εμείς μία, έτσι ;) Διότι οπως πολύ σωστά ειπώθηκε, επένδυση και έλληνας, δεν...πολυσυμβαδίζουν! Ετσι σήμερα με την τιμή στα 0΄25,26 οσο ειναι, έρχονται και λένε "ε ρε τους αλήτες, απο μισό ευρώ πήγαμε στα 20 λεπτά"

Απ'τα 7500 το χρόνο πήγαμε στα 3750 και πάει λέγοντας.

Ομως, επένδυση κάνεις με τα λεφτά σου...Οχι με τη τράπεζα μόνον. Δε γνωρίζω πολλούς, που κάναν την επένδυση με χρήματα απ'τη τσέπη τους. Χρησιμοποιώντας λοιπόν μόνο τις τράπεζες ή καποιο πρόγραμμα απ'τη Χ εταιρεία, κινδυνεύεις περισσότερο. Απο την άποψη του κέρδους.

Ετσι λοιπόν, φέραν την αυξημένη τιμή, για να σπρώξουν το προϊον στην αγορά, διότι είμαστε λιγο ζωντόβολα σα λαος και επειτα την φέραν στα ευρωπαικά όριο. Που και πάλι νομίζω πως είμαστε ψηλότερα, χωρίς να'μαι σίγουρος γι'αυτο, απλώς απο κουβέντες με συναδέλφους.

Κι ετσι φτάσαμε στο σήμερα, που ο έλληνας λεει "ναι μεν σήμερα χρειάζομαι (τυχαιο το νουμερο) 12.000-14.000ε για ενα 10ράκι, αλλά και μου δίνει 3000-4000 το χρόνο. Ε σιγά τα λεφτα".

 

Που είναι λάθος κατ'εμέ...

 

Κι επαναλαμβάνω, αυτοί που κέρδισαν και θα βγάλουν λεφτα απ'το 10ρακι, ειναι αυτοι που πετύχαν τις τιμές περσυ εκεί στα 18-20000ε με την τιμή κάτω απ'το μισό ευρώ. Κι αν φυσικα το κάναν με ιδία κεφάλαια; άριστη επένδυση. Και είμαι σίγουρος (οπως κι εγώ τότε) είχαν στο μυαλό τους κι ένα 10-15% για το κράτος σε μορφή φόρου...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωσω,περισυ που μιλουσα με Γερμανια λογω των εισαγωγων που εκανα,οταν εμαθαν πως η ταριφα ειναι στα 49,5λεπτα και οι Ελληνες ειναι διστακτικοι τοτε μου απαντησαν οτι εκει ειναι 17 λετπα η ταριφα (και πεφτει συνεχως)!,η αποσβεση στα 12 χρονια και η Γερμανια ειναι πρωτη στην ευρωπη σε οικιακες εγκαταστασεις.

Εμεις με 3,5 χρονια αποσβεση περισυ και γυρω στα 5 τωρα και θεωρουμε ασυμφορη την επενδυση!!Μαλλον δεν ξερουμε τι ειναι επενδυση.

Ανοιξτε ενα Μιkel τοτε να πλουτισετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δοξαζω και γω το θεο που στο παρα τσακ δεν ανοιξα γραφειο τοπογραφικών μελετών. Πιστευω οτι κ γω θα εβγαινα εκτεθειμένος στους πελατες μου....

 

Left Lane, μη μου πεις τώρα ότι πήρες το σχόλιό μου προσωπικά και "αντεπιτέθηκες"....

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι έξω έχουν στέγες παντού και εκεί έβαλαν τα Φ/Β , ενώ εδώ πολλά μπήκαν σε ταράτσες , όπου ο άλλος την χρησιμοποιεί και το μπλοκάρισμα γιά 25 χρόνια είναι μεγάλος χρόνος . Γιά αυτό υπήρξε και το τυράκι .

Link to comment
Share on other sites

Left Lane, μη μου πεις τώρα ότι πήρες το σχόλιό μου προσωπικά και "αντεπιτέθηκες"....

χα χα, προσωπικα όχι, γιατι αλλωστε. Εδώ βάζαν φ/β και τα οπωροπωλεία, οι τοπογράφοι δεν θα έβαζαν...

 

φιλε kusta80 ποσο δίκιο εχεις, οι ελληνες δεν ξερουν τι θα πει επενδυση πραγματικα! Θελουν τα χρηματα τους σε 1 χρονο και τωρα που βλεπουν να εισπρατω 0,55€/kwh εδω και 1,5 χρονο απο δυο 10αρια χτυπιουνται! Ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση με σενα και εχω κινηθει ακριβως ετσι κ γω.

 

Επισης ακουστηκε απο κυκλους του υπουργειου (δεν ξερω αν ειναι ραδιο-αρβυλα) οτι οι εγκ/τες των παρκων προτειναν την κυβερνηση χαρατσι κ στα οικιακα ωστε να υπαρξει "φορολογικη δικαιοσυνη". Αντε να πας μπροστα μετα οταν θες να γκρεμισεις το σπιτι του γειτονα, το δικο σου παλι παλιοπαραγκα θα ειναι....

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Επισης ακουστηκε απο κυκλους του υπουργειου (δεν ξερω αν ειναι ραδιο-αρβυλα) οτι οι εγκ/τες των παρκων προτειναν την κυβερνηση χαρατσι κ στα οικιακα ωστε να υπαρξει "φορολογικη δικαιοσυνη". Αντε να πας μπροστα μετα οταν θες να γκρεμισεις το σπιτι του γειτονα, το δικο σου παλι παλιοπαραγκα θα ειναι....

 

Τέτοιες νοοτροπίες δεν μας πάνε μπροστά και είναι βέβαιο . Κοπλεξικές αντιδράσεις από κάποιους "κουμπάρους" που θέλουν να καταστρέψουν τον άλλο , τον γείτονα , τον συνάνθρωπο , επειδή η φορολογική τακτική της κυβέρνησης (νομίζουν ότι) τους κατέστρεψε .

 

Όσοι κόπτονται για φορολογική δικαιοσύνη ας αξιώσουν ρεαλιστική αποτίμηση πόθεν έσχες μετά από σοβαρές μελέτες , πραγματικά τεκμήρια , σωστούς και κατά το δυνατόν άτεγκτους ελεγκτικούς και φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς , φορολογικούς εισαγγελείς που είναι ελεύθεροι να ξετινάξουν τον οποιονδήποτε όσο "ψηλά" και αν βρίσκεται κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια όμως gvarth ισχύουν και για όσους έβαλαν Φ/Β στις στέγες τους. Αυτοί δεν είναι υπόχρεοι πόθεν έσχες κλπ; Δυστυχώς ή ευτυχώς ή θα ισχύουν τα ίδια για όλους ή θα είναι όλοι στις εξαιρέσεις του κανόνα. Προσωπικά μου κάθεται κάπως η όλη φάση με τις στέγες δεδομένου ότι για το μέγεθος της εγκατάστασης τα έσοδα δεν ήταν διόλου ευκαταφρόνητα ώστε να εξαιρούνται της φορολόγησης. Εντάξει, δεν θέλεις να τους βάλεις στην ίδια θέση με τους "επαγγελματίες" παραγωγούς για να μην τρέχουν για αδειοδοτήσεις, εγγραφές στο ΤΕΒΕ κλπ. Αλλά όχι και εντελώς αφορολόγητα ρε γμτ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.