Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Παράνομη η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων νέας γενιάς, να κατεδαφιστούν - Στον αέρα εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες


prozak

Recommended Posts

δευτερεύον βέβαια σε σχέση με το θέμα αλλά η προσημείωση δεν βασίζεται σε συμβόλαιο;

και -εκτός αυτού- ξέρω από πελάτη που πήγε για "ρύθμιση" ότι του ζήτησαν να υπαχθεί στο 4014 για την προσημείωση.

 

Παιδιά για την προσημείωση δεν απαιτείται βεβαίωση. Όμως πελάτης μου που πήγε για δάνειο η τράπεζα τον πέρασε από κόσκινο...

Δεν δέχονταν ούτε την οριστική υπαγωγή στο 4014... Ήθελαν -παιδιά,στα σοβαρά- να είναι θεωρημένη(!) από την πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά για την προσημείωση δεν απαιτείται βεβαίωση. Όμως πελάτης μου που πήγε για δάνειο η τράπεζα τον πέρασε από κόσκινο...

Δεν δέχονταν ούτε την οριστική υπαγωγή στο 4014... Ήθελαν -παιδιά,στα σοβαρά- να είναι θεωρημένη(!) από την πολεοδομία...

 

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση για πολύ παλιό κτίριο μάλιστα ζητούσαν επιπλέον και θεωρημένα σχέδια,στελέχη από την αρχική άδεια.Γενικά δεν ξέρω ανυπάρχει κάποια νομοθεσία για το τι πρέπει να ζητάνε οι τράπεζες.Απλά επειδή έχουν στεγνώσει από ρευστό βάζουν συνέχεια τρικλοποδιές στους ιδιώτες για να αποφύγουν να δώσουν δάνεια

Link to comment
Share on other sites

.... Πριν νομοθετήσουν γιατί δε κάνουν μια ερώτηση προς το πάνσοφο ΣτΕ;

Υποτίθεται κάνουν. Τουλάχιστον στο ΝΣΚ αν όχι σε πάρεδρο του ΣτΕ. Και υποτίθεται έχουν πάρει κάποια "προέγκριση".

 

..Γενικά δεν ξέρω ανυπάρχει κάποια νομοθεσία για το τι πρέπει να ζητάνε οι τράπεζες....

Νομοθετούν μόνες τους αυτές με εσωτερικές εγκυκλίους. Και βάσει οδηγιών των κατά τόπους διευθυντών. (που τόχω ξαναδεί αυτό?). Αυτό έχω καταλάβει από αυτά που μου μεταφέρουν οι πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, για να βλέπουμε με τι προχειρότητα νομοθετούνται όλα στην χώρα μας. Τώρα όσοι πλήρωσαν ή πληρώνουν δόσεις τακτοποίησης είναι αυτομάτως στον αέρα ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, για να βλέπουμε με τι προχειρότητα νομοθετούνται όλα στην χώρα μας.

+1

Τώρα όσοι πλήρωσαν ή πληρώνουν δόσεις τακτοποίησης είναι αυτομάτως στον αέρα ?

όχι δεν είναι πια στον αέρα. πέσαν απ' τα σύννεφα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ότι και να λέμε και μόνο που ο 4014 επετρεπε τακτοποιηση σε υποχρεωτικά ακαλυπτους χώρους και πρασιες, αυτό καταστρατηγούσε το αρθρο 24 του Συνταγματος για το περιβάλλον. Αλλα και γένικα ότι υπέρβαινει τις διατάξεις του ορθού πολεοδομικού σχεδιασμού που καθορίζεται από τους εκάστοτε Γοκ Νοκ Ποκ και ... Σοκ (βλ. αποστάσεις δ, ιδεατά στερεά, επιτρεπόμενες δομήσεις & καλύψεις σε συνδιασμό με κάθετες & οριζ. ιδιοκτησίες) βλάπτει την ισονομία που προβλέπεται από το Σύνταγμα. Ο νέος νόμος είναι κόπια του 4014 ως προς τις βασικές του αρχές. Ποιος πόλίτης θα θελει να ενταχθεί όταν ο 4014 είχε τέτοια μεταχείρηση από το Στε μέχρι τώρα? Πιθανότατα ο νέος νόμος να πρέπει να αλλάξει αρδην ωστε να συμβαδίζει με τον Νοκ Γοκ κλπ δηλ. να τακτοποιούνται και μεταβιβάζονται μόνο όσα αυθαίρετα πληρούν τις υποχρεωτικές διατάξεις. Τα υπόλοιπα γκρεμισμα ή πρόστιμα διατήρησης και όχι μεταβιβάσεις

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

να και η πρώτη απάντηση του ΥΠΕΚΑ

=2400&language=el-GR"]http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=2400&language=el-GR

 

έχουμε πάρει διαζύγιο με τη λογική εδώ και πολύ καιρό!

Καλό μας Πάσχα....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

είναι φως φανάρι η υπόθεση. Λίγο πριν βγάλουν τον καινούργιο νόμο για τα αυθαίρετα "έτυχε" το συμβούλιο της επικρατείας να "θυμηθεί" να αποφασίσει για την αντισυνταγματκότητα του νόμου 4014 μετά από δύο χρόνια. Για να μας πούνε τώρα ότι φτιάξανε ένα νόμο καταπληκτικό που τα νομιμοποιεί καλύτερα από τον παλιό.

Εδώ οι καλές νομιμοποιήσεις, τρικομματικές, φρέσκιες, μόλις ψήθηκαν πάρε κόσμε. Όχι σαν αυτές του παλιόπαιδου του Παπακωνσταντίνου που αλλοιώνει λίστες και φτιάχνει νόμους αντισυνταγματικούς.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.