Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Παράνομη η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων νέας γενιάς, να κατεδαφιστούν - Στον αέρα εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες


prozak

Recommended Posts

Εγώ πάντως κρατάω αυτο απο την ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ

"Τέλος στο συγκεκριμένο νομοσχέδιο περί αντιμετώπισης της αυθαίρετης δόμησης και περιβαλλοντικού ισοζυγίου περιλαμβάνονται ήδη διατάξεις για όσους έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του Νόμου 4014/2011 ή άλλων προγενέστερων νομοθετικών ρυθμίσεων. Οι πολίτες που έχουν κάνει χρήση των διατάξεων του Νόμου 4014/2011 θα μπορούν να ενταχθούν στις διατάξεις του νέου νόμου με συμψηφισμό των προστίμων που έχουν καταβάλλει."

και περιμένω ετοιμάζοντας όσο μπορώ και τη β' φάση..μην ξεχνάμε οτί στο νεο νομοσχεδιο θα περιλαμβάνεται και το τελικό δελτίο τρωτότητας που χρειαζόμαστε για τη β φαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα συνειδητοποιώ (έχοντας πολλούς πελάτες εκκρεμείς στον 4014) ότι δεν μπορώ να κάνω ΕΓΩ τον προφήτη για κάθε περίπτωση ξεχωριστά και να πάρω ΕΓΩ την απόφαση αν θα πρέπει να συμβουλέψω (είναι η δουλειά μου) να σταματήσουν τις δόσεις και να πληρώσουν χιλιάδες ευρώ μέσα σ΄ ένα μήνα. (στην τηλεόραση κάποιον άκουσα να λέει πως τέλη Μαΐου, αρχές Ιουνίου θα δημοσιευτεί η απόφαση του ΣτΕ).

 

Εχει απολυτο δικιο. Ομως κανεις δεν ξερει τι θα γινει τελικα. Το ΣΤΕ θα δημοσιευση την αποφαση λενε...σε 2 μηνες...θα ειναι σε 2 μηνες ?..κανεις δεν ξερει. Μεχρι τοτε δεν ισχυουν αυτα που ξεραμε για 4014..? κανεις δεν ξερει.

Κανεις δεν ειναι σε θεση να απαντηση για το τι τελικα ισχυει και τι οχι.

Αναμονη και μην παιρνεται εσεις την ευθυνη για κατι που δεν ειναι δικια σας υπαιτιοτητα. (οσον αφορα τις δουλειες τακτοποιησης)

Link to comment
Share on other sites

τζάμπα κόπο δε θα το έλεγα...

Επειδή:

1. έτσι και αλλιώς έχουμε αναλάβει (μέσω συμφωνητικού να μην ξεχνάμε) τη διαδικασία του 4014

2. σε περίπτωση στραβής, ο ιδιοκτήτης θα κινηθεί κατά δικαίων και αδίκων

 

καλό είναι (γνώμη μου) να κλείσουμε τις περιπτώσεις αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη βέβαια, για να κλείσεις μια δήλωση με αρχεία - σχέδια και ότι προβλέπεται στη Β Φάση, απαιτείται στατική επάρκεια και όχι ΔΕΔΟΤΑ βάσει νόμου για κάποιες χρήσεις. Ας το έχουμε και αυτό κατά νου.

Link to comment
Share on other sites

yian,

κάνουμε χρήση και του άρθρου του σχεδίου νόμου, ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το ΔΕΔΟΤΑ του ΤΕΕ.

Οπότε γλιτώνουμε κάτι από στατική επάρκεια.

 

 

 

Εγώ πάντως κρατάω αυτο απο την ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ

"Τέλος στο συγκεκριμένο νομοσχέδιο περί αντιμετώπισης της αυθαίρετης δόμησης και περιβαλλοντικού ισοζυγίου περιλαμβάνονται ήδη διατάξεις για όσους έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του Νόμου 4014/2011 ή άλλων προγενέστερων νομοθετικών ρυθμίσεων. Οι πολίτες που έχουν κάνει χρήση των διατάξεων του Νόμου 4014/2011 θα μπορούν να ενταχθούν στις διατάξεις του νέου νόμου με συμψηφισμό των προστίμων που έχουν καταβάλλει."

και περιμένω ετοιμάζοντας όσο μπορώ και τη β' φάση..μην ξεχνάμε οτί στο νεο νομοσχεδιο θα περιλαμβάνεται και το τελικό δελτίο τρωτότητας που χρειαζόμαστε για τη β φαση.

 

Το έγραψα αλλού, αλλά εδώ ταιριάζει καλύτερα.

 

Ο 4014 υπολογίζει το ποσοστό υπέρβασης διαιρώντας τα παράνομα κάθε ιδιοκτησίας διά τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου.

Το σχέδιο νόμου υπολογίζει το ποσοστό υπέρβασης διαιρώντας τα παράνομα κάθε ιδιοκτησίας διά τα επιτρεπόμενα που δικαιούται η ιδιοκτησία.

 

Όταν λέμε "ένταξη στο νέο νόμο και συμψηφισμός" μιλάμε για:

1. υπολογισμό του προστίμου με τον νέο νόμο

2. αφαίρεση των ήδη πληρωμένων ποσών

 

Βλέπετε ένα ψιλομπαχαλάκι ή μόνο εγώ το βλέπω????

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Το μπάχαλο το βλέπω όπως βλέπω και τις διευκρινησεις,ερωταπαντησεις, κτλ για να προχωρησει ο νεος νομος..και με την αποφαση του ΣτΕ πιστευω θα καθυστερησει η ολη φαση..τι να πω πιστευω οτι πρεπει να περιμενουμε για επισημες αποφασεις.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορείτε και μιλάτε για το περιεχόμενου ενός νέου πιο αντισυνταγματικού νόμου από τον 4014 όταν δεν έχει καν πάει στη Βουλή; Η μόνη εξασφάλιση απ΄ ότι διαβάζω είναι ολοκληρωμένη υπαγωγή  μέχρι να καθαρογραφεί η απάντηση (προτείνω μέχρι τις 31.5) και δεν παίρνω όρκο, αλλά πιστεύω πως όχι μόνο δε θα πειράξουν την ημ/νία της β΄φάσης, αλλά θα της δώσουν και παράταση. Με την ημ/νία της περαίωσης ξεκινάει ο ένας χρόνο διορία που έχει ο γείτονας να καταγγείλει. Μετά (λένε) δε σε πειράζει κανείς. Αν θες μάλιστα πας και στο νέο νόμο, ζητάς και χρήματα πίσω, μέχρι να κριθεί κι αυτός αντισυνταγματικός και να μην πάρεις φράγκο.

 

Τελικά δεν άντεξα, γίνομαι προφήτης.... :confused:

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

ssouanis

αν ολος ο 4014 ακυρωθει, δλδ ειναι σα να μην υπηρξε, τι σημασια θα εχει αν εσυ ανεβασες σχεδια κλπ ή οχι...?

 

εγω δυστυχως φοβαμαι, οτι το νεο σχεδιο νομου θα παει απατο, διοτι ο ενδιαφερομενος θα σκεφτει 'αφου ακυρωσαν τον προηγουμενο νομο, ο οποιος μαλιστα ετρεχε 2 χρονια με χιλιαδες δηλωσεις, γιατι να μην το ξανακανουν...????'

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.