Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκύρωση ράβδων τελευταίου ορόφου - κοπή αναμονών


 

Recommended Posts

Σκέφτομαι να κάνω και εγώ αυτά τα κουτάκια για να προστατεύσω τις αναμονές.

Θα έχω πρόβλημα με τον επιθεωρητή δόμησης? Δεν τα έχω δείξει στα αρχιτεκτονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προβλεπεται απο τη μελετη (ή λογω ορων δομησης) προσθηκη οροφου, κακως αφησες αναμονες.

Αλλα ακομα και στην παραπανω περιπτωση μπορεις να επιλεξεις την ευθυγραμμη αγκυρωση, οποτε κανεις τα "κουτια" σου.

 

Σε καθε περιπτωση που εχω στηθαιο στο δωμα, εγω ετσι αγκυρωνω το διαμηκη οπλισμο.

 

Για να μην εχεις προβλημα, κανε μια ενημερωση της κατοψης δωματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ωραία κουτάκια τι περιέχουν στο εσωτερικό τους?

 Αυτή η ''αθώα'' ερώτηση έχει να κάνει με την διαφωνία σας ως προς το αναγκαίο μήκος αγκύρωσης ? (60-70 εκ απ' ότι φαίνεται στη φωτ/φία)

Link to comment
Share on other sites

Από παντού προβλέπεται (σύσταση, μελέτη, πλεόνασμα επιτρεπόμενης δόμησης)

Χωρίς τον εγκιβωτισμο (έστω και μέχρι τους πρώτους 30 - 40 πόντους ύψος από το μπετόν) θα είχα πρόβλημα με την εφαρμογή της υγρομονωσης (βολεύει αυτό το κουτάκι ώστε να γυρίσει επανω του το ασφαλτοπανο και να μην μπλεξω με τα σίδερα)

Link to comment
Share on other sites

1) Ρωτάω διότι εαν δεν περιέχουν τις αναμονές+κάποια κονία με μεγάλο CO2 SD τότε είναι δώρο άδωρο. 2) Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης αναμονών ακόμα και για πρόβλεψη για επιπλέον όροφο απο την στιγμή που υπάρχουν μούφες σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

2) Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης αναμονών ακόμα και για πρόβλεψη για επιπλέον όροφο απο την στιγμή που υπάρχουν μούφες σύνδεσης.

 

Γιατί δυσκολεύεις τη ζωή Ροδόπουλε;

Μούφες όταν μπορείς να αφήσεις αναμονές;;;;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εαν οι αναμονές είναι για να μείνουν μέχρι 10 χρόνια τότε άφησε αναμονές και κάνε σωστό εγκιβωτισμό. Εαν είναι να τις αφήσεις >15 χρόνια τότε θα συνιστούσα κόψιμο, σωστή στεγάνωση και μούφες. Μια τρίτη λύση είναι να τους βάλεις απο ένα ανόδιο ανα υποστύλωμα και να ξεμπερδεύεις με το θέμα.

 

Να εξηγήσω

 

Λύση α) εγκιβωτισμός καθ-ύψος. Αντοχή στον χρόνο 10-15 χρόνια χωρίς στεγάνωση. Το βασικότερο πρόβλημα είναι οτι οι ειδικές επισκευαστικές κονίες δεν πιάνουν πάνω απο 6-10 εκ σε ύψος. Το υλικό είναι ακριβό και θα χρειαστείς αρκετά σακιά για κάθε υποστύλωμα. Επίσης επειδή έχουν συνήθως μεγάλη αντοχή (> 35MPa) το σπάσιμό τους θα είναι δύσκολο. πχ. ενα υποστύλωμα 40Χ40 με εγκιβωτισμό 80 εκ θα χρειαστεί 11 σακία των 25 κιλών. Με λίγα λόγια πχ. 0,8Ε το κιλό Χ 11=88Ε και περίπου 50Ε εργατικά. Σύνολο 138Ε. Βάλε και 30Ε ανα υποστύλωμα για το σπάσιμο = 168Ε. 

 

Λύση β) εγκιβωτισμός περιορισμένου ύψους (μέχρι 10 εκ). Αντοχή στον χρόνο 15-25 χρόνια με στεγάνωση.Το άμεσο πρόβλημα είναι το κόστος για τις μούφες. πχ. 16Ε το τεμάχιο πχ. ενα υποστύλωμα 40Χ40 με εγκιβωτισμό 10 εκ θα χρειαστεί 1,5 σακία των 25 κιλών. και περίπου 20Ε εργατικά. Σύνολο 508Ε. Βάλε και 20Ε ανα υποστύλωμα για το σπάσιμο = 70Ε. Βάλε και 16Ε Χ (πχ 8 σίδερα) σε μούφες = 198Ε,

 

Λύση γ) Ανόδιο. Κόστος 25Ε. Τοποθέτηση 10Ε. Επισκευαστικό εγκιβωτισμού ανοδίου 10Ε. Αντοχή στον χρόνο 15-20 χρόνια. Σύνολο 45Ε. Εαν βάλεις 2 ανόδια αντοχή στον χρόνο 20-25 χρόνια. Σύνολο 80Ε.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν είναι να τις αφήσεις >15 χρόνια τότε θα συνιστούσα κόψιμο, σωστή στεγάνωση και μούφες.

 

Ροδόπουλε βλέπεις το θέμα μονοδιάστατα και μόνο από την πλευρά της σωστής συντήρησης.

Υπάρχει όμως και η στατική πλευρά του θέματος (βλέπε αγκυρώσεις οπλισμών ακραίων κόμβων), οπότε αυτό το θα "συνιστούσα κόψιμο"  αιτιολογείται μόνο από την ειδικότητά σου ως Μηχανολόγος Μηχανικός.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ο κ. Καθηγητής έχει μια πολύ συγκεκριμένη οπτική γωνία που έχει να κάνει με την σωστή συντήρηση.

 

Ένας πολιτικός μηχανικός ΔΕΝ θα έκοβε σε καμμία περίπτωση τα σίδερα αυτά . Θα προτιμούσε να εφαρμόσει κάποια ειδική βαφή προστασίας ανά 3-5 χρόνια παρά να κόψει σίδερα αγκυρώσεων σε ακραίους κόμβους .

 

Εννοείται ότι δεν έχει διδαχθεί τα αντίστοιχα μαθήματα οπλισμένου σκυροδέματος ώστε να κατανοήσει σε βάθος κάποιες έννοιες πριν διατυπώσει , ελαφρά τη καρδία κατά την γνώμη μου , την προτροπή για "κόψιμο" .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι κατανοώ αρκετά πράγματα όσο αφορά τις αγκυρώσεις και για αυτό μιλάω για 3 λύσεις. Το κόψιμο το έβαλα στην άποψη της χρήσης μουφών. Αυτό που έχω δει πολλάκις είναι οι αναμονές να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν λόγω σοβαρής διάβρωσης στην διεπιφάνεια με το σκυροδέμα. Η βαφή προστασίας δεν θα βοηθήσει όπως και δεν έχει βοηθήσει πολλά χρόνια τώρα διότι δεν πιάνει την διεπιφάνεια!!!! Μίλησα επίσης και για στεγάνωση του εγκιβωτισμού. Απο την άλλη επιτρέψτε μου να πω οτι τα κουτάκια χωρίς κονία εγκιβωτισμού δεν βοηθάνε πουθενά.

 

Το κόψιμο και αναμονή 10 εκ για την χρήση μούφας στο μέλλον είναι κάτι που προδιαγράφουν σχεδόν το πλήθος των ΠΜ σε πολλές χώρες του κόσμου. Για αυτό και οι μούφες είναι τόσο διαδεδομένες. Απο εκεί και πέρα ας μου εξηγήσει κάποιος την διαφορά μεταξύ να έχεις 10 εκ στον αέρα και 70 εκ στο αέρα.   

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.