Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

βεβαιωση για αποθηκη - παρακολουθημα διαμερισματος


Recommended Posts

μαλλον λιγο τα μπερδεψα στο μυαλο μου αν και ειστε απολυτα κατανοητοι..

εφοσον το παρακολουθημα παει πακετο με το διαμερισμα..θα βαλω το διαμερισμα ουσιαστικα σε διαδικασία τακτοποίησης όπου θα έχω διαμερισματωση οροφου για την αποθηκη...και στο τελος θα εκδωσω 1 βεβαιωση που θα τα περιλαμβανει όλα

 

για 3τ.μ αποθηκη να δω πως θα του πω οτι πρέπει να πληρωσει 500ευρω συν τα δικα μου...

 

άλλος τρόπος παιδια μάλλον δεν υπάρχει..?και όλα αυτα γιατι έπρεπε μετα τη συσταση να κάνουν ενημερωση φακελου στην πολεδομία??

Link to comment
Share on other sites

..... πως θα του πω οτι πρέπει να πληρωσει 500ευρω συν τα δικα μου...

 

άλλος τρόπος παιδια μάλλον δεν υπάρχει..?...

Το πως θα το πείς είναι εύκολο.

Είσαι αυθαίρετος πολεοδομικά και χωρίς αυτό μένεις αυθαίρετος μιά ζωή. Τέλος.

Το συν τα δικά σου μη το κατεβάσεις.

 

Ο άλλος τρόπος θα ήταν να βγάλει άδεια με την νέα διαμόρφωση αλλά εκεί θα έχει κοστολόγια άδειας + συνυπογραφές των συνιδιοκτητών και αμοιβές δικές σου.

Άλλοι τρόποι τέλειωσαν...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τις διευκρινησεις...

πολλες φορες εχω συμβουλευτει συζητησεις του φορουμ και με εχουν βοηθησει απιστευτα σαν νέα μηχανικό στο χωρο!!

Link to comment
Share on other sites

katr

δεν εχουν σημασια τα χιλιοστα...

το παρακολουθημα που αναφερεται στο συμβολαιο "μετραει"

 

διοτι, οι ανοιχτες ΘΣΑ δεν εχουν χιλιοστα, επισης  η αποθηκη [πλεον συνηθισμενο] στο υπογειο   δεν  εχει χιλιοστα

 

Δινεις βεβαιωση για το διαμερισμα

οτι τακτοποιησε τα..Η/Υ....και οτι δεν υπαρχει αυθαιρεσια στην ΘΣΑ στον ακαλυπτο  που του ανηκει σαν παρακολουθημα

Link to comment
Share on other sites

καποιος συναδελφος μου ειπε οτι αρκει να κανω μία ενημερωση φακέλου συμφωνα με τον νοκ για την αλλαγη των αποθηκων στο υπογειο και μετα να δωσω βεβαιωση χωρις να προχωρησω σε τακτοποιηση για διαμερισματωση

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε με πολεοδομία αν η άδεια είναι ακόμα ανοικτή για να έχεις δικαίωμα για ενημέρωσης. Αν ναι μπορείς.

Αν όχι Άδεια νομιμοποίησης της εσωτερικής νέας διαμόρφωσης του υπογείου όπως είπα και πριν με τις διαδικασίες που σου είχα γράψει. (ούτε αυτό είναι τσάμπα για τον πελάτη σου εκτός αν εσύ το θέλεις)

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση φακέλου γίνεται όχι σύμφωνα με το ΝΟΚ αλλά με το Ν4030 αρθρο 6 και λέει τα εξής:

 

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της άδειας δόμησης, πραγματοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις:

 

α) Αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη.

 

β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και υπό την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς.

 

γ) Μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου ή του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται οι διατάξεις που καθορίζουν την επιτρεπόμενη κάλυψη, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή κατ' όγκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) ή τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 10 εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα ή μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 20 εκατοστά όσον αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου.

 

Δε νομίζω λοιπόν να ανήκεις σε κάποια από αυτές τις περιπτώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω αποθήκη υπογείου (όχι παρακολούθημα αλλά ξεχωριστή βεβαίωση) διαστάσεων 3,20*2,00 εσωτερικά στα σχέδια και στην πράξη είναι 3,00*2,05. Να δώσω βεβαίωση ....?

Link to comment
Share on other sites

δλδ εχεις διαφορες αποθηκες στο υπογειο...που εχουν ποσοστα σαν διηρημενες ιδιοκτησιες...

 

Αυτη που εγινε μικρη...εχει δίπλα ή παραδιπλα μια αλλη που "μεγαλωσε"

 

και μαλλον ολες οι διαχωριστικες τοιχοποιίες  ο "πατανε" οπου..πηγε το ραμα...

 

Αν πώ οτι ειναι "διαμερισματωση"...

δεν θα ειναι υπερβολή...

 

εντιτ

 

εχει ηδη απαντησει ο μανολης  δια ...ερωτησεως...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.