Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

Κάνε συμπληρωματική, και εγώ έβαλα το ποσό του φετινού εξαμήνου αντί το συνολικό του 2012 και όταν πήγα στην εφορία για την προσκόμιση μου το διόρθωσαν, αλλά θα έρθουν 2 εκκαθαριστικά, πρώτα με το λάθος και μετά το ορθό.

Edited by predator_c
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έβαλα τις ασφαλιστικές εισφορές (ΕΤΑΑ) στην δήλωση είναι πρόβλημα;

   

Είναι , αλλά διορθώνεται εύκολα με τροποποιητική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν δεν κάνω τροποποιητική;

Ήδη έχει βγει το εκκαθαριστικό.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν δεν κάνω τροποποιητική;

Ήδη έχει βγει το εκκαθαριστικό.

 

 

Θα χάσετε την εκπτωση επί του φόρου την οποία σας παρέχει η δαπάνη αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο αυτό.........ΟΚ

Φοβήθηκα μην έχω φορολογικά προβλήματα...

Ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν  δηλώνατε και δεν δηλώνετε σωστά την παρακράτηση γιαυτό σας βγάζει αυτό το μήνυμα. Τρόπος υποβολής της δηλώσεως παρόλα αυτά υπάρχει, ωστόσο θα πέσετε μετά πάνω στον έλεγχο των δικαιολογητικών , οπότε θα κάνετε μια τρύπα στο νερό.

Για να δηλώσετε εσείς την παρακράτηση που σας έγινε δεν είναι προυπόθεση η απόδοση της στο δημόσιο από τον υπόχρεο . Αρκεί να έχετε μια βεβαίωση από αυτόν που να αναγράφει το εισόδημα και τον φόρο που παρακρατήθηκε (ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΘΗΚΕ).

 

Δηλαδή για να το ξεκαθαρίσω πως δηλώνουμε σωστά την παρακράτηση γιατί πηγαίνω δύο μέρες στην εφορία και μου λένε τρεις διαφορετικές απόψεις..

Όταν έχω κόψει ΑΠΥ το 2011 και πληρωθώ ένα χρόνο μετά, μέσα στο 2012 και η παρακρατηση φόρου γίνει προφανώς μέσα στο 2012, τα εισοδήματα θα τα δηλώσω το 2011 ΚΑΙ την παρακράτηση το 2011 (Οικονομικό έτος 2012) και ας μη μου δίνουν αυτοί βεβαίωση φόρου; (Αυτοί δίνουν βεβαίωση μετά την πληρωμή και γράφουν ότι η πληρωμή και η παρακράτηση έγινε το 2012)

Link to comment
Share on other sites

ένα ακίνητο που είχα όλο το έτος κλειστό, αλλά εμφανίζεται στο Ε2 πώς το δηλώνω στο Ε2; Βάζω τον αριθμό παροχής, αλλά με υποχρεώνει να βάλω και τα στοιχεία του ενοικιαστή, παρόλο που δεν υπήρξε. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Θα έχω πρόβλημα εάν δεν βάλω τίποτα και το αφήσω χωρίς να συμπληρώσω αριθμό παροχής; Ή πρέπει τον αριθμό παροχής που πλέον είναι υποχρεωτική η καταχώρησή του να τον βάλω στο Ε1;

 

ευχαριστώ

Edited by panosCy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.