Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

Τελίκά βρήκα τι φταίει. Η προκαταβολή δεν είναι 50 αλλά 55% και υπάρχει και συμπληρωματικός φόρος επί των ακινήτων 3% :|

Link to comment
Share on other sites

Δεν  δηλώνατε και δεν δηλώνετε σωστά την παρακράτηση γιαυτό σας βγάζει αυτό το μήνυμα. Τρόπος υποβολής της δηλώσεως παρόλα αυτά υπάρχει, ωστόσο θα πέσετε μετά πάνω στον έλεγχο των δικαιολογητικών , οπότε θα κάνετε μια τρύπα στο νερό.

Για να δηλώσετε εσείς την παρακράτηση που σας έγινε δεν είναι προυπόθεση η απόδοση της στο δημόσιο από τον υπόχρεο . Αρκεί να έχετε μια βεβαίωση από αυτόν που να αναγράφει το εισόδημα και τον φόρο που παρακρατήθηκε (ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΘΗΚΕ).

 

Δηλαδή έπρεπε να την έχω δηλώσει εγώ από τότε την παρακράτηση και ας μην την είχαν αποδόσει αυτοι; Είχα πάρει τηλ στο λογιστήριό τους για να ζητήσω βεβαίωση ώστε να την δήλωσω και μου είπαν δεν την δίνουμε, θα την δώσουμε όταν γίνει η πληρωμή και αποδώσουμε την παρακράτηση.  Οπότε πώς και εγώ να δηλώσω στον κωδικό 605 τότε την παρακράτηση;

 

και τώρα τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα την βεβαίωση αποδοχών με τα αναγραφόμενα ποσά του εισοδήματος των παρακρατήσεων και όλων των σχετικών. Αν υποβάλλατε Ε1 ήδη, όταν θα λάβετε την βεβαίωση του εργοδότη θα κάνετε μια τροποποιητική δήλωση στην ΔΟΥ και θα γράψετε τα σωστά στοιχεία. Ασχέτως αν αυτοί την πλήρωσαν στο κράτος ή όχι πρέπει να σας εκδόσουν την βεβαίωση. Τώρα αν δεν πληρώσουν αυτοί τίποτα, το μόνο που μένει είναι κάποια στιγμή να κάνει διαταύρωση η εφορία από το ποσό που θα δηλώσετε στο δικό σας Ε1 και θα τους κυνηγάει.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα την βεβαίωση αποδοχών με τα αναγραφόμενα ποσά του εισοδήματος των παρακρατήσεων και όλων των σχετικών. Αν υποβάλλατε Ε1 ήδη, όταν θα λάβετε την βεβαίωση του εργοδότη θα κάνετε μια τροποποιητική δήλωση στην ΔΟΥ και θα γράψετε τα σωστά στοιχεία. Ασχέτως αν αυτοί την πλήρωσαν στο κράτος ή όχι πρέπει να σας εκδόσουν την βεβαίωση. Τώρα αν δεν πληρώσουν αυτοί τίποτα, το μόνο που μένει είναι κάποια στιγμή να κάνει διαταύρωση η εφορία από το ποσό που θα δηλώσετε στο δικό σας Ε1 και θα τους κυνηγάει.

 

Ναι έδωσαν φέτος την βεβαίωση αλλά όχι τότε. Πρέπει - ξεπρεπει, δεν την έδωσαν το έτος που εγώ έκοψα τις ΑΠΥ και δήλωσα τα εισοδήματα. Άμα κάνω τώρα τροποποιητική για το προηγούμενο ετος δε θα έχει πρόστιμο νομίζω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έδωσαν φέτος την βεβαίωση αλλά όχι τότε. Πρέπει - ξεπρεπει, δεν την έδωσαν το έτος που εγώ έκοψα τις ΑΠΥ και δήλωσα τα εισοδήματα. Άμα κάνω τώρα τροποποιητική για το προηγούμενο ετος δε θα έχει πρόστιμο νομίζω;

 

Θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις.

26 ψηφία...

άντε και 2 τα δεκαδικά μένουν 24.

 

Πότε έκανες δήλωση;

Εγώ έκανα πριν 1 μήνα και ακόμα να βγει το εκκαθαριστικό.

 

edit.

το ίδιο βγάζει και σε μένα.

Ενώ χθες δεν...

Σημερινή αλλαγή.

Άντε να δούμε.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Παταω να κανω εκτυπωση εκκαθαριστικου και μου εμφανιζει εναν 26ψηφιο αριθμο. Τι ειναι αυτο?

 

 

Είναι μια από τις εκπλήξεις του κ. Γενικού. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.