Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ενώ είχα κόψει ΑΠΥ το 2011 για αμοιβές που πήρα όμως το 2012 τελικά (καθυστέρησε η πληρωμή ένα χρόνο), είχα δηλώσει αφού είχα κόψει ΑΠΥ τα εισοδήματα το 2011 αλλά το φόρο 20% δεν δήλωσα το 2011 να τον πάρω πίσω γιατί δεν είχε καταβληθεί, καταβλήθηκε το 2012 που πληρώθηκα. Οπότε προσπαθώ να κανω τη φορολογική μου δήλωση τώρα και δηλώνω τον παρακρατηθέντα φόρο που αποδοσαν το 2012 αυτοί για εισοδήματα δικά μου που είχα δηλώσει το 2011 και μου λεει ότι υπάρχει λάθος γιατί είναι μεγαλύτερος τώρα ο φόρος που δηλώνω απο ότι αντιστοιχεί στα φετινά μου εισοδήματα!! και δεν κάνει την υποβολή!

 

Πώς θα γίνει...μη μου πείτε ότι δεν έπρεπε να τα δηλώσω τα εισοδήματα το 2011 γιατί αφού είχα κόψει ΑΠΥ πώς γίνεται να μην τα δηλώσω;;;
Μα τι θα κάνω...το ίδιο κάναμε τόσα χρόνια και άλλοι συνάδελφοι και απλά το σύστημα δεν έκανε υπολογισμούς και τα έπαιρνε μια χαρά και μας έδινε την επιστροφή μας

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ μπαίνει ως δαπάνη στο σύνολό του?

Τι εννοείς;

Το ποσό που πλήρωσες για το ΤΣΜΕΔΕ θα μπει στο Ε1 στον κωδικό 053.

 

Καλησπέρα,

Ενώ είχα κόψει ΑΠΥ το 2011 για αμοιβές που πήρα όμως το 2012 τελικά (καθυστέρησε η πληρωμή ένα χρόνο), είχα δηλώσει αφού είχα κόψει ΑΠΥ τα εισοδήματα το 2011 αλλά το φόρο 20% δεν δήλωσα το 2011 να τον πάρω πίσω γιατί δεν είχε καταβληθεί, καταβλήθηκε το 2012 που πληρώθηκα. Οπότε προσπαθώ να κανω τη φορολογική μου δήλωση τώρα και δηλώνω τον παρακρατηθέντα φόρο που αποδοσαν το 2012 αυτοί για εισοδήματα δικά μου που είχα δηλώσει το 2011 και μου λεει ότι υπάρχει λάθος γιατί είναι μεγαλύτερος τώρα ο φόρος που δηλώνω απο ότι αντιστοιχεί στα φετινά μου εισοδήματα!! και δεν κάνει την υποβολή!

 

Πώς θα γίνει...μη μου πείτε ότι δεν έπρεπε να τα δηλώσω τα εισοδήματα το 2011 γιατί αφού είχα κόψει ΑΠΥ πώς γίνεται να μην τα δηλώσω;;;

Μα τι θα κάνω...το ίδιο κάναμε τόσα χρόνια και άλλοι συνάδελφοι και απλά το σύστημα δεν έκανε υπολογισμούς και τα έπαιρνε μια χαρά και μας έδινε την επιστροφή μας

Στείλε ένα μήνυμα στην ΓΓΠΣ μέσα από τις σελίδα σου του gsis.

Απαντούν σε μία μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι HQ7 δεν την κάνει την υποβολή, αυτό είναι το πρόβλημά μου, μου λεει ότι είναι μεγαλύτερη η παρακράτηση φόρου από αυτή που αναλογεί στα εισοδήματα που δηλώνω φέτος. Έστειλα μήνυμα ssouanis και περιμένω...είναι και Σάββατο, είναι και Αύγουστος..ελπίζω να μου απαντήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Όχι HQ7 δεν την κάνει την υποβολή, αυτό είναι το πρόβλημά μου, μου λεει ότι είναι μεγαλύτερη η παρακράτηση φόρου από αυτή που αναλογεί στα εισοδήματα που δηλώνω φέτος. Έστειλα μήνυμα ssouanis και περιμένω...είναι και Σάββατο, είναι και Αύγουστος..ελπίζω να μου απαντήσουν!

 

 

Δεν  δηλώνατε και δεν δηλώνετε σωστά την παρακράτηση γιαυτό σας βγάζει αυτό το μήνυμα. Τρόπος υποβολής της δηλώσεως παρόλα αυτά υπάρχει, ωστόσο θα πέσετε μετά πάνω στον έλεγχο των δικαιολογητικών , οπότε θα κάνετε μια τρύπα στο νερό.

Για να δηλώσετε εσείς την παρακράτηση που σας έγινε δεν είναι προυπόθεση η απόδοση της στο δημόσιο από τον υπόχρεο . Αρκεί να έχετε μια βεβαίωση από αυτόν που να αναγράφει το εισόδημα και τον φόρο που παρακρατήθηκε (ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΘΗΚΕ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω στείλει την φορολογική μου δήλωση. 

Επόμενο μήνυμα .... να προσκομίσετε τα δικαιολογητικά εντός 15 ημερών

Τα πάω.

Επόμενο μηνυμα ... η δηλωσή έχει προωθηθεί προς εκκαθάριση ή εκκαθαρισθεί.

Επόμενο μηνυμα ..... να προσκομίσετε τα δικαιολογητιλά στην ΔΟΥ

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής αφού ήδη τα έχω παέι ?

Link to comment
Share on other sites

 Θέλει να πει ότι τα δικαιολογητικά αυτά δεν τα είδαν ακόμη στη ΔΟΥ , δεν οριστικοποίησαν την δήλωση , με αποτέλεσμα στο σύστημα του υπουργείου να φαίνεται  σε εκρεμότητα.

Εφόσον πήγες τα δικαιολογητικά μη δίνεις σημασία στο μήνυμα αυτό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Σωτήρη...

Το ερώτημα αυτό το έστειλα σήμερα στην ΓΓΠΣ.

Λέει: "προσκόμιση δικαιολογητικών".

 

Και ρωτάω: εννοούν: έχει γίνει η προσκόμιση"

ή "επιπλέον προσκόμιση";

 

Τώρα μας τα έβαλες σε μία σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου κάτι παρακαλώ γιατί αγχώθηκα. Στην περίπτωση φορολόγησης ενοικίου από κατοικία, η προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος είναι 50% ή παραπάνω?

 

Η μητέρα μου έχει εισπράξει ενοίκιο 9480 ευρώ από μια κατοικία και τώρα πάω να της κάνω την δήλωση.

 

Υπολόγιζα οτι ο φόρος θα είναι: 9480 - 5000 ευρώ(αφορολόγητο) = 4480ευρώ, και 4480*10% = 448 ευρώ + 50%(προκαταβολή) = 672ευρώ, Και από εκεί πρέπει να αφαιρεθεί η περσινή προκαταβολή που πληρώθηκε (130ευρώ) άρα σύνολο φόρου 672-130 = 542 ευρώ. Αντ΄αυτού βλέπω χρεωστικό εκκαθαριστικό 702 ευρώ στο τέλος της υποβολής. Τι λάθος κάνω στις πράξεις μου ? Η αυτοτελής φορολόγηση ενοικίων από οτι διάβασα θα ισχύσει για του χρόνου.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.