Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέση μετρητών ΔΕΔΔΗΕ


GriGaS

Recommended Posts

Παράθεση

 

δ. Σε κάθε κτίριο ή τμήμα κτιρίου πρέπει να προβλέπεται χώρος αποκλειστικά για την τοποθέτηση όλων των μετρητών ηλεκτρικής ενέργειας (κατοικιών, καταστημάτων κλπ). Απαγορεύεται η μεταβολή από τον κατασκευαστή ή τους χρήστες του κτιρίου των χαρακτηριστικών του χώρου των μετρητών και κάθε κατασκευής που αφορά την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος, όπως θα έχουν διαμορφωθεί με τις υποδείξεις της ΔΕΗ. Ο χώρος αυτός και οι εγκαταστάσεις που βρίσκονται μέσα σ' αυτόν κατασκευάζονται σύμφωνα με την οδηγία της ΔΕΗ "Εγκατάσταση μετρητικών διατάξεων - οδηγίες προς τους κατασκευαστές κτιρίων και τους ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες". Για την έκδοση της άδειας οικοδομής, όταν ο όγκος της υπερβαίνει τον προβλεπόμενο από τους Ν-4483/65 και Ν-1277/82 (ΦΕΚ-103/Α/82) ή τις ισχύουσες τροποποιήσεις, απαιτείται η γνώμη της ΔΕΗ για την ανάγκη εγκατάστασης ηλεκτρικού υποσταθμού.

 

 

 

Υπάρχει κάπου αυτή η οδηγία; Δεν θέλω κάτι συγκεκριμένο, απλά αρκετές φορές έχω έρθει σε διαμάχη σχετικά με το εάν επιτρέπεται να μπει κάπου μετρητής ή όχι.

Edited by miltos
Αλλαγή τίτλου Θέματος
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάποια οδηγία από την ΔΕΗ υπήρχε εδώ και χρόνια. Και με ελάχιστες  διαστάσεις διαφορετικές αν είναι τριφασικά ρολόγια κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρατήριο υγρών καυσίμων, υπήρχε κατασκευή ύψους 2,00μ πάνω στο πεζοδρόμιο (κοινόχρηστος χώρος) όπου ήταν τοποθετημένα τα ρολόγια της ΔΕΗ για το εν λόγω πρατήριο και αφού ζητήθηκε από τον δήμο η μεταφορά της(υπήρχε και εργολάβος κατασκευής των πεζοδρομίων όλης της περιοχής), δόθηκε από την ΔΕΗ σχεδιάγραμμα μεταφοράς και υποδείχθηκε η νέα θέση. Στην συνέχεια ο ιδιοκτήτης κατασκεύασε στις ίδιες διαστάσεις στην θέση που υποδείχθηκε από την ΔΕΗ νέα κατασκευή μέσα στην οποία μεταφέρθηκαν τα ρολόγια της ΔΕΗ. Στο ίδιο χρονικό διάτημα έγινε υπαγωγή για το πρατήριο στον Ν.4014/11 και επίκειται και έκδοση οικοδομικής άδειας για πρασθήκη κατ' επέκταση. Η ερώτησή μου είναι, για την κατασκευή αυτήν δεν υπάρχει καμία άδεια πέραν της έγκρισης θέσης από την Δεη. Να την συμπεριλάβω ως νέα κατασκευή στην οικοδομική άδεια που θα εκδώσω στο μέλλον? (Αυτό σκέφτηκα δηλ να κάνω)

Μια άποψη θα με βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

@GriGaS

Σ' αυτό το θέμα στην τρίτη σελίδα, υπάρχει ένα υπόδειγμα, αλλά για pillar, όχι όμως γενικά για χώρο εγκατάστασης μετρητών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάποια οδηγία από την ΔΕΗ υπήρχε εδώ και χρόνια. Και με ελάχιστες  διαστάσεις διαφορετικές αν είναι τριφασικά ρολόγια κ.λπ.

η οποία είναι επτασφράγιστο μυστικό σε ΔΕΗ & ΔΕΔΔΗΕ.... έχω φάει τον τόπο να την βρω

Link to comment
Share on other sites

η οποία είναι επτασφράγιστο μυστικό σε ΔΕΗ & ΔΕΔΔΗΕ.... έχω φάει τον τόπο να την βρω

Εχω την έκδοση της οδηγίας 1/10.10.84 (μάλλον του 1984, αν και κάποια σκαριφήματα γράφουν Οκτ. 1982). Αν είναι αυτή που θέλεις γράψτο - θα την σκανάρω και θα την ανεβάσω (χρειάζομαι όμως κάποιο χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

granazi χρήσιμα αυτά που ανέβασες, ευχαριστώ πολύ

 

anton64, λογικά αυτό είναι που ψάχνω, όποτε ευκαιρίσεις ανέβασέ την

 

ευχαριστώ πολύ όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Γνωρίζει κάποιος αν σε νεόδμητη πολυκατοικία οι μετρητές ΔΕΔΔΗΕ μπορούν

να τοποθετηθούν σε υπόγειο; Προσωπικά σαν μηχανικός πιστεύω οτι είναι

επικίνδυνο και θα πρέπει να απαγορεύεται. Που όμως υπάρχει κάποια τεχνική

οδηγία που να υποδεικνύει τις θέσεις των μετρητών;

Στον κτιριοδομικό δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο και ούτε βρίσκω κάποιες

επίσημες οδηγίες της ΔΕΔΔΗΕ.

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω και απαντάω μόνος μου:

 
"Αποφάσεις":
 
Aπόφαση 30:
Το pdf είναι αυτό:
 
Στη σελίδα 20 & 21 γράφει:
"ΔΕΔΔΗΕ Εγχειρίδιο Μετρητών & Μετρήσεων
Άρθρο 5: Προστασία, Ασφάλεια και Προσβασιμότητα των Μετρητικών
Διατάξεων
2. Οι θέσεις, όπου εγκαθίστανται οι μετρητικές διατάξεις, πρέπει να πληρούν τις
ακόλουθες προϋποθέσεις:
α) Να τοποθετούνται σε σημείο ελεύθερα, αυτοδυνάμως και διαρκώς
προσβάσιμο από το Διαχειριστή του Δικτύου για τη λήψη των
ενδείξεων και τον έλεγχο της μετρητικής διάταξης από τα
εντεταλμένα αρμόδια όργανα.
β) Να προστατεύονται από επιδράσεις υγρασίας, σκόνης και θέρμανσης
από παρακείμενες εγκαταστάσεις.
γ) Η στήριξη των μετρητών και των οργάνων μέτρησης να γίνεται σε
στοιχεία που δεν υπόκεινται σε κραδασμό."
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.