Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο Λευκός Πύργος φεύγει, η «Ξενοφόρα» έρχεται


AlexisPap

Recommended Posts

αν θυμαμαι καλα υπηρχε και μια ''προσπαθεια'' να αλλαξει  ο λευκος ο πυργος  με την αδερφη γοργονα του Μεγα Αλέξανδρου

 

γενικα πολλες προσπαθειες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντί γιά τοπόσημα είναι καλύτερα να πέσουν τα λεφτά στο μετρό , στην θαλάσσια συγκοινωνία και γενικά στις υποδομές και ταυτόχρονα στην ανάδειξη των αρχαίων που ανακαλύπτει το μετρό .

 

Δεν ξέρω αν τελικά θα μπορούσε το μετρό να είναι σε όρυγμα σε μικρότερο βάθος , ταυτόχρονα με ένα αρχαιολογικό περίπατο .

 

Γενικά η πόλη έχει πολλά θέματα να λύσει και διαθέτει πολλούς ελεύθερους χώρους με το Γ΄ ΣΣ , την ΔΕΘ και τα πανεπιστήμια , που θα μπορούσε να κάνει σημαντικές τομές .

 

Δεν ζω εκεί , αλλά την έχω επισκεφθεί πολλές φορές και νομίζω ότι χρειάζεται ενδοσκόπηση και όχι επέκταση σε νεοκοσμικά πρότυπα .

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα υπηρχε και μια ''προσπαθεια'' να αλλαξει  ο λευκος ο πυργος  με την αδερφη γοργονα του Μεγα Αλέξανδρου

 

Ωραία ιδέα!!!

Φαντάσου ένα τεράστιο άγαλμα του Μέγα Αλέξανδρου μέσα στη θάλασσα (μεγαλύτερο από αυτό των Σκοπίων) μαζί με τη γοργόνα αδελφή του......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

οταν μια πολη εχει εντονα στοιχεια μιας αλλης εποχης - και η θεσσαλονικη και καστρα εχει και πυργο και ροτοντα κλπ - θεωρω οτι ειναι απουσια εμπνευσης να μην μπορεις ενα συγχρονο σχημα να το ενταξεις στην υπαρχουσα αρχιτεκτονικη.

 

στην αθηνα για παραδειγμα οταν χτιστηκε το μεγαρο μουσικης το σχημα του ειχε εμφανως ενταξει μερη της μορφης του παρθενωνα (αλλωστε στο λογοτυπο του υπαρχει σαφης αναφορα) . Ασχετως αν αποτελει ενα εμπνευσμενο η οχι σχεδιο σιγουρα δεν ειναι παραταιρο , δεν φυτευτικε εκει απο το διαστημα. Την δικια μου αισθητικη τουλαχιστον δεν την προσβαλει.

Το μουσειο της ακροπολης απο την αλλη ενα συγχρονο κτηριο δεν αποτελει αισθητικη ασυνεχεια με το περιβαλλον του. 

 

Υπαρχουν τοσο πολλοι τροποι να ενταξεις την υπαρχουσα αισθητικη της πολης στο συγχρονο περιβαλλον και αντ αυτου μου προσθαλασσωνεις  το κοχυλι ??? η αισθητικη των UAE ειναι κατι που δε μου λειπει καθολου παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο σχεδιασμός των πόλεων και της εξυπηρέτησης των αναγκών της γίνεται απο πολιτικάντηδες που θέλουν να αφήσουν το στίγμα τους με τις τσέπες των πολιτών. Αν θέλει ο αντιδήμαρχος μπορεί να κάνει το "τοπόσημο" του σε άλλη παραλία με δικά του χρήματα. Γεννήθηκα στην θεσσάλονική αλλα πλέον ζώ στην Καβάλα αλλα   δεν θα ήθελα να δώ σε μια επόμενη επίσκεψη μου στο μέλλον, κτηριακούς όγκους επάνω στο παραλιακό μέτωπο.

 

Υ.Γ. Αν μπορούσε να κατεδαφιστεί το Μακεδονία Παλλας και στην θέση του να γίνει πάρκο τόσο το καλύτερο...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ ο καλός βερμπαλισμός, διαβάστε κόσμε:

 

http://www.thessalonikiartsandculture.gr/synedria/pente-syn-ena-sxedia-gia-tin-metamorfosi-tis-thessalonikis#.UgdduawdeHe

 

Από όλη την περιγραφή, μερικές φράσεις μου εντυπώθηκαν:

η Θεσσαλονίκη είναι "οιονεί υποδοχέας"

"[τόπος] διάθεσης αγαθών"

Κι ακόμη, "Το τοπόσημο θα λειτουργήσει για όλους ως τόπος απόλαυσης"

 

Τρέμω στην ιδέα ενός μέλλοντος που όλοι θα έρχονται για να πάρουν αγαθά, να αποκομίσουν απόλαυση και να χώσουν -ποιος ξέρει τι- στην οιονεί υποδοχή...

Link to comment
Share on other sites

 και να χώσουν -ποιος ξέρει τι- στην οιονεί υποδοχή...

Ναι, αυτό ήταν που παλιά μας έκανε "ερωτική πόλη". Το χώσιμο.

Που ο κάθε ψευτοαφεντικός, πηδούσε κατά τη διάρκεια της ΔΕΘ την γκόμενα του (κάποιες φορές και γραμματέα) και μετά διασκέδαση στο "Ακρόαμα" (έβγαλε και πρωθυπουργό το συγκεκριμένο μαγαζί)

Που κάποιοι χαίρονταν επειδή μας έλεγαν έτσι.

 

Κάποιοι που κόπτονταν για να έχουμε το μοναδικό ανά την υφήλιο τίτλο της συμπρωτεύουσας!!!!!! Και ας έπρεπε να πας στην Αθήνα για να σου εγκρίνουν την κατασκευή ενός πεζοδρομίου.

 

Υ.Γ.1: το άρθρο ξεκινάει με την εξής φράση: "Εντυπωσιακές μνημειακές κατασκευές-σύμβολα, που φιλοδοξούν να αντικαταστήσουν τον Λευκό Πύργο ως «τοπόσημο» της Θεσσαλονίκης,"...

Έτσι εύκολα ε....???

 

Υ.Γ.2 Στο πάνω μέρος του άρθρου υπάρχουν αστεράκια. Κάποιοι (3 στον αριθμό) έδωσαν το απόλυτο, ήτοι 5 αστέρια... Εγώ είμαι ο 4ος και βάζοντας την ελάχιστη βαθμολογία το έριξα κατά 1... Μπορούμε εύκολα νομίζω από εδώ μέσα να κάνουμε το συμβολικό και να ρίξουμε τη βαθμολογία στο ελάχιστο δυνατό...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.