Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβαδό σε ΠΕΑ και μελέτη ΚΕΝΑΚ


sdim

Recommended Posts

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

κάνω ΠΕΑ σε νέα διώροφη οικοδομή με υπόγειο (δύο κατοικίες) και έχω πάρει τα αρχιτεκτονικά σχέδια και τις μελέτες η/μ από το γραφείο που έκανε τη μελέτη. Η συνολική επιφάνεια είναι περίπου 290τ.μ. και η επιφάνεια ζώνης 211τ.μ. Εγώ ως ενεργειακός επιθεωρητής Α' Τάξης δεν μπορώ να υπογράψω σωστά; Λαμβάνεται η συνολική επιφάνεια, έτσι δεν είναι;

Επίσης τα τετραγωνικά που έχει βγάλει στη μελέτη ενεργειακής απόδοσης δεν συμφωνούν με αυτά που βγάζω εγώ. Στην ΜΕΑ είναι περίπου 211τ.μ. η επιφάνεια ζώνης και εγώ τη βγάζω περίπου 217τ.μ. Πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι και ο ελεγκτής δόμησης θα πρέπει να βρεί τόσα τμ...αν έχετε > ή < μικρότερη διαφορά κάποιος απο τους δυό σας θα χρειαστεί να ξαναμετρήσει...χωρις να ξέρω τι λεέι ο ΝΟΚ και αν ισχύει το 2% στη δόμηση (+4,22τμ = 215,22 > 217τμ)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, stag94 said:

Καλησπέρα,

κάνω το πρώτο ΠΕΑ σε νέα διώροφη οικοδομή με υπόγειο (δύο κατοικίες) και έχω πάρει τα αρχιτεκτονικά σχέδια και τις μελέτες η/μ από το γραφείο που έκανε τη μελέτη. Η συνολική επιφάνεια είναι περίπου 290τ.μ. και η επιφάνεια ζώνης 211τ.μ. Εγώ ως ενεργειακός επιθεωρητής Α' Τάξης δεν μπορώ να υπογράψω σωστά; Λαμβάνεται η συνολική επιφάνεια, έτσι δεν είναι;

Επίσης τα τετραγωνικά που έχει βγάλει στη μελέτη ενεργειακής απόδοσης δεν συμφωνούν με αυτά που βγάζω εγώ. Στην ΜΕΑ είναι περίπου 211τ.μ. η επιφάνεια ζώνης και εγώ τη βγάζω περίπου 217τ.μ. Πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα;

Ευχαριστώ για την απάντηση dib.

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν από τη στιγμή που είναι δύο ανεξάρτητες κατοικίες, θα μπορούσα να το χωρίσω σε δύο πιστοποιητικά. Ποιά είναι τα κριτήρια που πρέπει να ελέγξω για να δω αν μπορώ να κάνω δύο πιστοποιητικά αντί για ένα;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.