Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυτεμένο Δώμα


Recommended Posts

Δεν μπορώ να μην απαντήσω.

@alexdamσυγνώμη, αλλά εκτός από την απάντηση 3, τα υπόλοιπα

που αναφέρεις τα θεωρώ όλα λάθος.

Καλό είναι όταν απαντάμε σε αυτό το forum να αιτιολογούμε σε ποιά

ακριβώς παράγραφο του νόμου αναφερόμαστε και αν κάτι αναφέρεται

σε κάποιο παλαιότερο διάταγμα το οποίο ΔΕΝ έχει αντικατασταθεί με

κάποιο αντίστοιχο νεότερο, τότε (το παλαιότερο) συνεχίζει να ισχύει.

Τόσο απλά.

Και επίσης οι όροι αποκλειστικής χρήσης και οριζόντιες ιδιοκτησίες,

επειδή είναι πολύ σοβαρές - τελείως διαφορετικές έννοιες και

μεταφράζονται σε χιλιοστά, καλό είναι να έχουμε τη συμβουλή

συμβολαιογράφου.

Ελπίζω να μην γίνει και σε αυτό το forum αυτό που βλέπω

να γίνεται σε ένα παρόμοιο άλλο forum μηχανικών, όπου ένας και

μόνο συγκεκριμένος χρήστης -ο οποίος μάλιστα φτιάχνει και πουλάει

pdf της νομοθεσίας- απαντάει σχεδόν σε όλα τα ερωτήματα

με λάθος απόψεις.

 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, petros71 said:

Δεν μπορώ να μην απαντήσω.

@alexdamσυγνώμη, αλλά εκτός από την απάντηση 3, τα υπόλοιπα

που αναφέρεις τα θεωρώ όλα λάθος.

Καλό είναι όταν απαντάμε σε αυτό το forum να αιτιολογούμε σε ποιά

ακριβώς παράγραφο του νόμου αναφερόμαστε και αν κάτι αναφέρεται

σε κάποιο παλαιότερο διάταγμα το οποίο ΔΕΝ έχει αντικατασταθεί με

κάποιο αντίστοιχο νεότερο, τότε (το παλαιότερο) συνεχίζει να ισχύει.

Τόσο απλά.

Και επίσης οι όροι αποκλειστικής χρήσης και οριζόντιες ιδιοκτησίες,

επειδή είναι πολύ σοβαρές - τελείως διαφορετικές έννοιες και

μεταφράζονται σε χιλιοστά, καλό είναι να έχουμε τη συμβουλή

συμβολαιογράφου.

Ελπίζω να μην γίνει και σε αυτό το forum αυτό που βλέπω

να γίνεται σε ένα παρόμοιο άλλο forum μηχανικών, όπου ένας και

μόνο συγκεκριμένος χρήστης -ο οποίος μάλιστα φτιάχνει και πουλάει

pdf της νομοθεσίας- απαντάει σχεδόν σε όλα τα ερωτήματα

με λάθος απόψεις.

 

Αυτά που έχω γράψει είναι οι προσωπικές μου απόψεις τις οποίες τις έχω εφαρμόσει ύστερα από προσεχτική μελέτη του Ν.Ο.Κ και των αλλαγών του και ύστερα από συζήτηση με συμβολαιογράφο και προϊστάμενο Υ.Δ.Ο.Μ. Φυσικά και μπορείς να έχεις τις δικές σου απόψεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Να ρωτήσω παρακαλώ γιατί δεν το γνωρίζω. Γίνεται σε περίπτωση κατασκευής 2 κτιρίων σε ένα οικόπεδο, να γίνει χρήση του αρ.19 παρ.2α και στα δύο κτίρια. Σίγουρα δεν βλέπω περιορισμό αλλά ούτε και το αντίθετο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, στην ΥΔΟΜ θεωρούν οτι για να κάνω χρήση του άρθρου 15 με φυτεμένο δώμα, η φύτευση πρέπει να έχει βάθος 40cm άσχετα που δεν το μετράω στη φύτευση. Γενικά θεωρούν οτι ΝΟΚ+Φυτεμένο > 40cm βάθος, γεγονός που κατα τη γνώμη μου δεν ισχυέι εκτος αν θες να το μετρήσεις στη φύτευση την οποία και εξασφαλίζω στο ισόγειο. 

Εκτατικά φυτεμένα δώματα έχουν βάθος απο 8-20cm πως μπορεί να μου ζητάει τουλάχιστον 40?

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2023 at 3:29 ΜΜ, emaza said:

Να ρωτήσω παρακαλώ γιατί δεν το γνωρίζω. Γίνεται σε περίπτωση κατασκευής 2 κτιρίων σε ένα οικόπεδο, να γίνει χρήση του αρ.19 παρ.2α και στα δύο κτίρια. Σίγουρα δεν βλέπω περιορισμό αλλά ούτε και το αντίθετο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θεωρώ πως μπορείς και στα 2 κτίρια. Προσοχή στον υπολογισμό η επιφάνεια του κυρίου χώρου μετράει στο συνολικό εμβαδόν του δωματος.

3 ώρες πριν, dilosate said:

Καλημέρα, στην ΥΔΟΜ θεωρούν οτι για να κάνω χρήση του άρθρου 15 με φυτεμένο δώμα, η φύτευση πρέπει να έχει βάθος 40cm άσχετα που δεν το μετράω στη φύτευση. Γενικά θεωρούν οτι ΝΟΚ+Φυτεμένο > 40cm βάθος, γεγονός που κατα τη γνώμη μου δεν ισχυέι εκτος αν θες να το μετρήσεις στη φύτευση την οποία και εξασφαλίζω στο ισόγειο. 

Εκτατικά φυτεμένα δώματα έχουν βάθος απο 8-20cm πως μπορεί να μου ζητάει τουλάχιστον 40?


Εφόσον δε το μετράς σε φύτευση σίγουρα έχεις δίκιο. Τώρα πως θα το βρείς . . .

Αν έχεις υποβάλλει για προέγκριση το τελευταίο εδάφιο του άρθρου 12 της απόφασης 48123/6983 (ΦΕΚ 3136/Β/2018) λέει: "Περιπτώσεις διαφωνίας μεταξύ του εξουσιοδοτημένου υπαλλήλου της Υ.ΔΟΜ και του μελετητή μηχανικού κατά το στάδιο του ελέγχου, επιλύονται, μετά την υποβολή αιτιολογημένου αιτήματος του μελετητή μηχανικού στο πληροφιακό σύστημα, από τον Προϊστάμενο της Υ.ΔΟΜ."

ή να κάνει η ΥΔΟΜ ερώτημα στην αποκεντρωμένη . . .

Και σκέψου ότι το άρθρο 18 παρ. 1 αναφέρει:

1. Η κατασκευή φυτεμένων επιφανειών στα δώματα, στις στέγες και στους υπαίθριους χώρους, νέων νομίμως υφισταμένων κτιρίων και κτιρίων των περ. δ΄, ε΄ και στ΄ της παρ. 2 του άρθρου 23 του ν. 4014/2011 (Α΄ 209) επιτρέπεται, εφόσον δεν αντίκειται σε ειδικότερους όρους δόμησης που ισχύουν.

Το υπόστρωμα ανάπτυξης των φυτών με τη διαστρωμάτωση των εξειδικευμένων υλικών δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα σαράντα (40) εκατοστά πάνω από την άνω επιφάνεια της μόνωσης του δώματος και της στέγης και της επικάλυψής της.

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή λίγο μπερδεύτηκα. Θέλω να κάνω φυτεμένο δώμα της παραγράφου 2αii του άρθρου 19 δηλαδή με το 50% όχι το 80%. 

Έχω ένα δώμα (κάλυψη δώματος) 120μ2. Τα στηθαία είναι 10μ2. Η κοινόχρηστη απόληξη με το ασανσέρ που θα ανέβει στο δώμα είναι 15μ2. 

Σκοπεύω να κάνω το διαμέρισμα στο δώμα των 35μ2. 

Ερώτηση1. Στο δώμα πρέπει να φυτευτούν 50% * (120 - 10 - 15) = 47,5μ2 ή 50% * (120 - 10 - 15 - 35) = 30μ2 ? 

Ερώτηση 2. Πρέπει υποχρεωτικά η ίδια ποσότητα φύτευσης της ερώτησης 1 να γίνει και σε ανοιχτούς εξώστες σε όλους τους οροφους ? (Εσοχές κ.τ.λ. δεν έχω).

Ερώτηση 3. Η κοινόχρηστη απόληξη πρέπει να έχει ακριβώς το περίγραμμα του υποκείμενου κλιμακοστασίου ή μπορεί να επεκταθεί 1-2μ για να διαμορφωθεί καλύτερος κοινόχρηστος διάδρομος προς το χώρο κύριας χρήσης του δώματος ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

1: 47,5

2: ii. Σε νέα και υφιστάμενα κτίρια, χώροι κύριας χρήσης αποκλειστικής ή κοινόχρηστης, μέγιστης επιφάνειας 35 τ.μ. και μέγιστου ύψους 3,40 μ., με προϋπόθεση τη δημιουργία φυτεμένου δώματος που καλύπτει το 50% της συνολικής επιφάνειας του δώματος κτιρίου και επιπλέον τη δημιουργία φυτεμένων υπαίθριων χώρων, δωμάτων ορόφων (που προκύπτουν από υποχώρηση ορόφων) και ανοικτών εξωστών που συνολικά καλύπτουν το 50% της συνολικής επιφάνειας του δώματος κτιρίου

 

3: Αρ. 19 παρ. 2 γ) Απολήξεις κλιμακοστασίων με στάση ανελκυστήρα στο δώμα (φυτεμένο ή μη) και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις

Edited by Latg
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ και εγώ τα παραπάνω ήξερα. Λέω μήπως οι διάφορες πολεοδομίες περνάνε κάτι διαφορετικό κατά καιρούς ή παραπλήσιο. 

Ο χώρος στο δώμα θεωρώ ότι μπορεί να είναι και αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία έτσι ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα σας

Α19 2αi

Εαν επιθυμώ στέγη πάνω από τα 35τμ επιτρέπεται?

Πιο απλά σύμφωνα με το 2γ πάω στα +4.20μ πάνω απο δώμα και επιθυμώ επιπλέον στέγη +2μ πανω από αυτό

Το βρίσκετε πόλυ τραβηγμένο?

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι κατασκευές που επιτρέπονται στο δώμα του κτιρίου.

Η πλάκα οροφής του χώρου 35τμ δεν είναι δώμα του κτιρίου.

Δεν μπορείς να βάλεις τη στέγη πάνω στο χώρο 35τμ.

Σχετικά δες και τους ορισμούς ύψος κτιρίου ύψος στέγης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.