Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

καλησπέρα μόλις επικοινώνησαν μαζί μου απο το Υπεκα και το τμήμα ενεργειακών επιθεωρητών και στην κουβέντα που είχαμε με ενημέρωσαν πως περιμένουν το να καθοριστεί νομικά (καθαρογραφεί) το ασυμβίβαστο του 4178 με τα ΠΕΑ και πως αμέσως μετά θα υπάρξουν κυρώσεις αυτόματα...

Το θεωρείτε σωστό απο τη στιγμή που δεν έχει καθορισθεί απο την αρχή να υπάρξουν κυρώσεις μεταχρονολογημένα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ;

Στην περίπτωση που ακολουθηθεί η διαδικασία του Συμψηφισμού του προστίμου με την ενεργειακή αναβάθμιση, δεν μπορεί ο ίδιος μηχανικός να κάνει την τακτοποίηση και την αναβάθμιση (1ο και 2ο ενεργειακό πιστοποιητικό);

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ;

Στην περίπτωση που ακολουθηθεί η διαδικασία του Συμψηφισμού του προστίμου με την ενεργειακή αναβάθμιση, δεν μπορεί ο ίδιος μηχανικός να κάνει την τακτοποίηση και την αναβάθμιση (1ο και 2ο ενεργειακό πιστοποιητικό);

Κανείς δεν ξέρει. 

Όπως επίσης αν έχεις εκδώσει βεβαίωση μηχανικού που βγαίνει απο το 4178, μπορείς στη συνέχεια να εκδώσεις ΠΕΑ;

 

Και αν εκδώσεις ΠΕΑ και μετά κάνεις την ρύθμιση 4178 αλλάζει τίποτα ουσιαστικά;

 

Παίζουμε με τις λέξεις.  Αν δηλαδή έκανες πρώτα τη ρύθμιση και στη συνέχεια ΠΕΑ και το συνειδητοποίησες μετά, τι πρέπει να κάνεις; 

Να κάνεις ανάκληση το ΠΕΑ και να υποστείς τις συνέπειες και να βγει νέο ΠΕΑ με άλλο ενεργειακό επιθεωρητή; 

Δηλαδή σε ένα νόμο που αρχικά ορίζει το ασυμβίβαστο ουσιαστικά γιαυτους που έχουν εμπλακεί στην μελέτη - κατασκευή του ακινήτου, έρχονται μεταχρονολογημένα και προσθέτουν και τον 4178 και οποιαδήποτε πράξη (ρύθμιση ημιυπαιθρίων, βεβαίωση μηχανικού) για να τιμωρήσουν τους μηχανικούς;

 

Το ΠΕΑ για να βγει σωστό χρειάζεται αποτύπωση των χώρων και σωστούς υπολογισμούς. Δεν καταλαβαίνω πως η ρύθμιση αυθαιρέτου και νόμιμοποίηση αυθαιρεσιών πριν ή μετά το ΠΕΑ αλλάζει αυτό που γίνεται πραγματικά.

Αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση αβεβαιότητας εγώ δεν θέλω να συμμετέχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για το γραφείο μου που νοικιάζω ως επαγγελματική μου στέγη, μπορώ να κανω ΠΕΑ για λογαριασμο του ιδιοκτήτη, για ανανέωση του Μισθωτηρίου? Μπορεί να μην θέλει ΠΕΑ στην περίπτωση ανανέωσης αν ερμηνεύω σωστά την 172335/16-02-2016 Εγκύκλιο αλλά σε περίπτωση που πρέπει να υπάρχει ΠΕΑ, μπορω να το κάνω εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το εκδόσεις εσύ, εκτός κι αν: είχες κάνει διαχειριστής στην οικοδομή που βρίσκεται (είναι για φάπες οι άνθρωποι), ή αν ο εκμισθωτής σου είναι συγγενής σου ως β' βαθμού, ή είχες συμμετοχή -είτε εσύ ο ίδιος είτε κάποιο νομικό πρόσωπο του οποίου να υπήρξες ή να είσαι τώρα, μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος του- στη μελέτη, κατασκευή ή επίβλεψη, ή ήσουν ας πούμε συντηρητής του κτιρίου (π.χ. του ανελκυστήρα ή των θερμοϋδραυλικών εγκαταστάσεων), ή αν στο ακίνητο είχε δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής κάποιο νομικό πρόσωπο του οποίου να ήσουν είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος του.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη ισχύει το ασυμβίβαστο από την αρχή των αυθαιρετονόμων.

Το ερώτημα είναι και για βεβαίωση Ν4178?

Και με τους αυθαιρετονόμους εννοείς και 3843?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.