Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

Σε πολυκατοικία έχω διαμέρισμα με την σύζυγο, 50% καθένας, και σε κάποια διαμερίσματα στην πολυκατοικία,

και το δικό μου τα έχω βάλει στον 3843.  Επίσης η σύζυγος έχει διατελέσει διαχειρίστρια στην πολυτκατοικία.

Στο δικό μου δεν έχω δικαίωμα να κάνω ΠΕΑ, το έδωσα σε συνάδελφο.

Στα διαμερίσματα που έχω βάλει στον 3843 μπορώ να κάνω ΠΕΑ.

Στα υπόλοιπα διαμερίσματα μπορώ να κάνω ΠΕΑ ή υπάρχει ασυμβίβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Με τον Ν. 4409/2016, η διαχείριση και η λειτουργία, πήραν πόδι (και καλώς). Το ότι έχει κάποιος/α/οι, δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής σε ένα ή περισσότερα τμήματα (κτηριακές μονάδες) ενός κτηρίου, όχι όμως σε ολόκληρο το κτήριο, δεν θεωρώ πως αποτελεί κώλυμα στην έκδοση ΠΕΑ για τα τμήματα στα οποία δεν έχει τα παραπάνω δικαιώματα. Θεωρώ πως θα αποτελούσε κώλυμα, εάν πήγαινε να εκδώσει ένα ΠΕΑ για ολόκληρο το κτήριο, εάν επρόκειτο για μια και μόνο χρήση ή ένα ΠΕΑ για όλες μαζί τις ίδιες χρήσεις, εάν επρόκειτο για κτήριο μεικτής χρήσης, εφόσον θα είχε κάποιο/α δικαίωμα/τα σε τμήμα/τα αυτής. Έτσι το βλέπω.

 

Με αυτό το σκεπτικό, μένει αυτό που δεν έχει απαντηθεί επίσημα, δηλαδή το: "Τι στα κομμάτια θεωρούν τα υπουργεία, τους 3843, 4014, 4178 (και όσους άλλους βγουν στο μέλλον);".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ΠΕΑ όμως δεν βγαίνει στο όνομα του ιδιοκτήτη που ο φίλος δεν έχει καμία συγγένεια η έχει μετάσχει στην μελέτη-επίβλεψη-συντήρηση του γραφείου; Με επιφύλαξη το λέω

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνέλληνες....

Υπάρχει κάποιο θέμα με την έκδοση ΠΕΑ από μένα για διαμέρισμα που ανήκει στην κυριότητα τρίτου ΑΛΛΑ εκδιδεται προκειμενου να το αγορασω εγω?

Τη στιγμη της εκδοσης του δεν ειμαι ιδιοκτητης, θα ειμαι ομως 15 μερες μετα....

Παιζει θεμα με το ασυμβιβαστο?

Link to comment
Share on other sites

Αντε σε καλή μεριά, δεν έχει νόημα το ασυμβίβαστο στην περίπτωσή σου.

Το ΠΕΑ δεν εκδίδεται προκειμένου να το αγοράσεις εσύ ...  αν στραβώσει η αγοραπωλησία (δεν θές) δεν θα έχει ισχύ; (ρητορικό ερώτημα)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα εχει ισχυ, ομως για καποιο διαστημα θα εχω ενα ακινητο στην κατοχη μου με ΠΕΑ που εκδοθηκε απο μενα τον ιδιο....

Αυτο δεν ειναι θεμα απο μονο του?

Βεβαια αν θελουμε να ειμαστε τυπολατρεις, την ημερομηνια που το εξεδωσα δεν ημουν ιδιοκτητης...

Link to comment
Share on other sites

Που δηλαδη θεωρείς οτι εμπιπτεις εσυ στα παρακατω:

«Άρθρο 4

 

 Ασυμβίβαστα ενεργειακών επιθεωρητών

 

 1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή

 

τμήματα αυτού εφόσον:

 

 α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση υπήρξε με

 

οποιονδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,

 

 β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή σύζυγος, ή συγγενής του έως β` βαθμού ή

 

νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.»

 

 

 

*** Το άρθρο 14 αντικαστατάθηκε ως άνω  από 19/11/2012 με το άρθρο 31 παρ. 13 και 49 παρ.

 

3 του Ν. 4111/2013  (ΦΕΚ Α 18/25-01-2013).

 

 

 

 «2. Η ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή, είναι ασυμβίβαστη με την ιδιότητα του υπαλλήλου

 

στο δημόσιο ή ευρύτερο δημόσιο τομέα, με σχέση δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου

 

χρόνου. Για την εφαρμογή του παρόντος, ισχύουν οι ορισμοί του άρθρου 2, παράγραφοι 2 και 3,

 

του ν. 3310/2005 (Α` 30).»

 

*** Η παράγραφος 2 προστέθηκε από 19/11/2012 με το άρθρο 31 παρ. 14 και 49 παρ. 3 του Ν.

 

4111/2013  (ΦΕΚ Α 18/25-01-2013).

 

 

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι παιδεύεσαι και χολοσκάς; Αφού υπάρχει λύση και την ξέρεις. Απλά θα κοστίσει ....λίγα ευρώ παραπάνω η αγορά. Άντε και καλορίζικο... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.