Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Θεωρητικα μονο στο 1β αν εμπιπτω αλλα και παλι.... κατα τη διενεργεια της ενεργειακης επιθεωρησης δεν εχω κυριοτητα....

Link to comment
Share on other sites

Την κυριοτητα τη αποκτάς την ημέρα που θα γίνει η μεταγραφή , αρα μέχρι τοτε νομικά εχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις το ΠΕΑ ,αφου δεν γινεται μεταγραφή χωρίς να προυπάρχει το ΠΕΑ.

Οπότε μπορείς ανετα να κάνεις ΠΕΑ με την προυπόθεση οτι δεν έχεις κάνει κάποια συμβολαιογραφική πράξη (που αφορά νομή του ακινήτου) στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Θέλω να βγάλω ΠΕΑ σε κατάστημα του δεύτερου ξαδέρφου μου. Είναι β' βαθμού συγγένεια ή μπορώ να το βγάλω στο όνομα μου??  :confused:  

Link to comment
Share on other sites

2α ξαδέρφια, ξαδέρφια των παππούδων, ξαδέρφια των γιαγιάδων ->ΣΤ' βαθμού συγγένεια -> κανένα πρόβλημα. Τα πρώτα ξαδέρφια, θείοι και θείες των γονέων, προ-προ-παππούδες, προ-προ-γιαγιάδες, τρισέγγονα, είναι Δ' βαθμού.

Μάλλον ήθελες να γράψεις "στο του".

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

2α ξαδέρφια, ξαδέρφια των παππούδων, ξαδέρφια των γιαγιάδων ->ΣΤ' βαθμού συγγένεια -> κανένα πρόβλημα. Τα πρώτα ξαδέρφια, θείοι και θείες των γονέων, προ-προ-παππούδες, προ-προ-γιαγιάδες, τρισέγγονα, είναι Δ' βαθμού.

Μάλλον ήθελες να γράψεις "στο του".

Thanks!! 

Ναι "στο του" ήθελα να γράψω!  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

"1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή

τμήματα αυτού εφόσον:

 α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση υπήρξε με

οποιονδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου
είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,"

 

Ήμουν υπάλληλος του κατασκευαστή όταν κατασκευάστηκε το διαμέρισμα, αλλά τώρα που καλούμαι να εκδόσω ΠΕΑ δεν είμαι. Υποθέτω ότι δεν ισχύει το ασυμβίβαστο για εμένα.

Συμφωνεί κανείς ή μόνο εγώ συμφωνώ με τον εαυτό μου?

Link to comment
Share on other sites

"1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή

 

τμήματα αυτού εφόσον:

 

 α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση υπήρξε με

 

οποιονδήποτε τρόπο ...................

"υπήρξε" άρα αόριστος χρόνος [Δηλώνει μια πράξη η οποία άρχισε και ολοκληρώθηκε στο παρελθόν.]

Αρα ασυμβίβαστο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

"υπήρξε" άρα αόριστος χρόνος [Δηλώνει μια πράξη η οποία άρχισε και ολοκληρώθηκε στο παρελθόν.]

Αρα ασυμβίβαστο.

 

Με το "γράμμα του νόμου" δεν υπάρχει ασυμβίβαστο στην περίπτωση μου, επειδή δεν είμαι υπάλληλος του κατασκευαστή. Ήμουν τότε που κατασκευάστηκε το έργο, αλλά δε συμμετείχα στη μελέτη, κατασκευή, επίβλεψη κλπ ο ίδιος.

Προσπαθώ να καταλάβω αν είμαι σύμφωνος και με το "πνεύμα του νόμου". Δηλαδή πρέπει να έχει ασυμβίβαστο κάποιος πρώην υπάλληλος εταιρίας που έκανε γραμματειακή υποστήριξη και δεν είχε καμία συμμετοχή σε ένα έργο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ξεκαθάρισες γιατί πριν έγραψες ότι "Ήμουν υπάλληλος του κατασκευαστή ..." και εγώ ίσως λανθασμένα θεώρησα ότι συμετείχες με κάποιον τρόπο.

Οπότε έτσι θεωρώ ότι έχεις δίκιο ακόμα και άν τότε ήσουν υπάλληλος αλλα δε συμμετείχες κλπ κλπ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.