Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος υπολογισμού αμοιβών για έκδοση οικοδομικών αδειών.


Didonis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Didonis

η κίνηση αυτή του ΣΑΔΑΣ ..είναι άνευ νοήματος... (αυτό θέλω να πω και το είπα κάπως αλλιώς..)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν θάπρεπε να είμαστε τόσο απαξιωτικοί στην επιστολή του ΣΑΔΑΣ.

Το πρόβλημα της κατάστασης ζούγκλας ("ελεύθερης" αγοράς) που επιτείνει ο 3919 και της υποβάθμισης του επαγγέλματος -προ και μετά 3919- είναι πιο σημαντικό από την ό,ποια "συντεχνιακή" προσέγγιση.

Αν δεν ήμασταν -ως κλάδος- σε περίοδο ανεργίας κυρίως των νέων μηχανικών και αν δεν ζούσαμε την καταστροφή της ελληνικής οικονομίας και των ελληνικών νοικοκυριών που επέφεραν οι κυβερνητικές επιλογές τότε θα συζητούσαμε αλλιώς.

Αλλά συνηθίσαμε να θεωρούμε ότι η αξία του δαπέδου ανα τμ είναι δικαίως ψηλότερη από την αξία της μελέτης ανά τμ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ μη ανησυχείς και κατάλαβα το πνεύμα σου και έχουμε ήδη κατακτήσει αρκετοί μεταξύ μας έναν κώδικα επικοινωνίας που μας επιτρέπει να γνωρίζουμε ότι η πρόθεση είναι καλή.

 

Μη ξεχνάμε όμως διαβάζοντας και το φόρουμ μας εδώ ότι 1ο σε ακροαματικότητα είναι οι χιλιάδες ερωτήσεις για τις ασάφειες και τις ερμηνείες της νομοδιαρροιας που έχει πιάσει το κράτος μας.

2ο όμως (αν δεν κάνω λάθος) είναι η απαξίωση της δουλειάς του μηχανικού, οι εκπτώσεις, το αλαλούμ αμοιβών επισήμων πραγματικών, και γενικά η απαξίωση του ρόλου μας.

 

Αργά μεν αλλά κάτι είναι και αυτό ας ξεκινήσει από κάπου μια πρωτοβουλία. Είναι απαράδεκτο να ορίζουν την τιμή για τις υπηρεσίες μας οι μεσίτες κάθε είδους και κάθε τυχάρπαστος να πετάγεται στα ΜΜΕ και να λέει τόσα ο μηχανικός και πολλά είναι….

 

Κάπου, κάποτε θα πρέπει να τα δούμε αυτά και να υπαρχει μια ρέγουλα….

Σήμερα η ρέγουλα που υπαρχει είναι νο ρέγουλα…

Όποιος προλάβει πρόλαβε και κανιβαλισμός μεταξύ συνάδελφων.

Πέρα από αυτό όμως το πιο σημαντικό είναι ότι με αυτήν την πρακτική το έργο και η ποιότητα υπηρεσιών πέφτει…. Και το τελικό τίμημα αυτής της πτώσης πάλι θα το πληρώσει ο τελικός αποδέκτης…

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να εισπράξουν κρατήσεις, με αποτέλεσμα τώρα που τα χρήματα είναι λιγοστά να γεμίσουμε ακόμη περισσότερα αυθαίρετα!

 

Και να μας μπουνταλιάζουν στις άχρηστες και άσκοπες γραφειοκρατικές διαδικασίες θα συμπληρώσω εγώ, έτσι ώστε όταν έρχεται η στιγμή να ασχοληθεί ο μηχανικός με το κύριο έργο του, δλδ την μελέτη που πρέπει να εκπονήσει, να έχει χάσει το μεδούλι του ψάχνοντας τα διάφορα ΕΤΑ, ΤΖ, ΜΗ, ΚΗ, λ, μ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΙΚΑ, ΕΚΚΟ  και δεν έχει τέλος αυτή η μαλ#κία τους!

Χρησιμοποιούν τα κορόιδα τους μηχανικούς προκειμένου να εισπράξουν τις διάφορες κρατήσεις τους για τα διάφορα ιδρύματα σαν άμησθους λογιστές και εισπράκτορες.

Τι δουλειά έχει ο μηχανικός με το ΙΚΑ τους, με το ΕΚΚΟ τους, το ΚΗ τους, κλπ και τρώει στη μάπα όλη αυτή τη χαρτούρα? 

Ας τα απλοποιήσουν επι τέλους με κάποιο τρόπο και ας κάνουν το ξεκαθάρισμα του λογαριασμού οι υπηρεσίες τους από μόνες τους, τόσα θέλουμε στο ΙΚΑ, τόσα για το ΦΠΑ, κλπ. 

Πιστεύω ότι αν βάζανε ένα κουβά για να ρίχνει ο κόσμος το χρήμα του κατά τον έλεγχο των φορ/κών στις ΥΔΟΜ περισσότερα χρήματα θα μαζεύανε έτσι.

Αν βάζανε δε και δύο κουβάδες μαζί, θα γινόταν κι ευκολότερα ο διαχωρισμός μετά, του χρήματος από τα φτυσίματα.

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Didoni

μακάρι να μπορούσαν, ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΟΜΩΣ, να κρατηθούν οι νόμιμες αμοιβές (όπως προβλέπονταν)

Πιστεύεις ότι ποτέ (ακόμη και πριν την απελευθέρωση) κρατήθηκαν;

Πως είναι δυνατόν να κρατηθούν σήμερα, μετά τους νέους κανόνες ελεύθερης αγοράς και πλήθος άλλων παραγόντων;; 

 

και με μένα μου κακοφαίνεται αυτός ο επαγγελματικός μας ξεπεσμός, αλλά πιο το νόημά λεκτικά μόνο να τον  αναφέρω,

όταν γνωρίζω ότι  αφ’ ενός από μόνος μου δεν μπορώ να τον ανατρέψω, και αφ’ ετέρου ότι   συλλογική αντίδραση  εκ των πραγμάτων  δεν δύναται να υπάρξει

Link to comment
Share on other sites

.....έχει χάσει το μεδούλι του ψάχνοντας τα διάφορα ΕΤΑ, ΤΖ, ΜΗ, ΚΗ, λ, μ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΙΚΑ, ΕΚΚΟ  και δεν έχει τέλος αυτή η μαλ#κία τους!

....

Τι δουλειά έχει ο μηχανικός με το ΙΚΑ τους, με το ΕΚΚΟ τους, το ΚΗ τους, κλπ και τρώει στη μάπα όλη αυτή τη χαρτούρα? 

Ας τα απλοποιήσουν επι τέλους με κάποιο τρόπο και ας κάνουν το ξεκαθάρισμα του λογαριασμού οι υπηρεσίες τους από μόνες τους, τόσα θέλουμε στο ΙΚΑ, τόσα για το ΦΠΑ, κλπ. 

Πιστεύω ότι αν βάζανε ένα κουβά για να ρίχνει ο κόσμος το χρήμα του κατά τον έλεγχο των φορ/κών στις ΥΔΟΜ περισσότερα χρήματα θα μαζεύανε έτσι.

Αν βάζανε δε και δύο κουβάδες μαζί, θα γινόταν κι ευκολότερα ο διαχωρισμός μετά, του χρήματος από τα φτυσίματα.

αυτό ξαναπέστο.... (δεν εννοώ να το ξαναγράψεις)

κι ας διαγραφεί και η αμοιβή "τεύχους δημοπράτησης"

αλλά δεν έχει να κάνει με την αξία της δουλειάς του μηχανικού που υποβαθμίζεται υπέρ τέτοιων και άλλων ηλιθιοτήτων

έτερον εκάτερον

....

και δεν έχει να κάνει με τον κανιβαλισμό χάριν και του 3919

προσωπικά άν δεν τιναχτεί το ΤΣΜΕΔΕ με την φροντίδα των κυβερνώντων (βάζω και το ΤΕΕ μέσα) στον αέρα θα βγω σύντομα στη σύνταξη

και επειδή δεν έχω "διάδοχη" κατάσταση φρόντισα να συνεργάζομαι με νέους μηχανικούς και να προστατεύω -λόγω κύρους- τις αμοιβές τους

γιατί ως κανίβαλος με απόθεμα θα μπορούσα να κάνω και το αντίθετο

κιαν δεν βγω στη σύνταξη θα συνεχίσω στο μοτίβο αυτό κόντρα στις τάσεις της ελεύθερης αγοράς

αλλά δεν είναι προσωπικό το θέμα αυτής της προστασίας είναι συλλογικό

....

και ναι ΚΑΝΑ πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει συλλογική ή έστω ομαδική δράση βλ. αντίδραση "συνέλευσης Μηχανικών" που συμπαρέσυρε το ΤΕΕ για τις ασφαλιστικές εισφορές (έστω προς ώρας)

...

ΥΓ αντίστροφε ΒΑΡΔΑΡΗ τι σημαίνει μπουταλιάζουν;;

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος στους άλλους επιστημονικούς κλάδους π.χ. δικηγόροι αν κρατάνε σε κάποιο επίπεδο τις τιμές ή όχι?

Αν βρεις φόρουμ δικηγόρων, συμβολαιογράφων, γιατρών που να υπάρχουν χιλιάδες ερωτήματα πόσο έκπτωση να κάνω σ αυτό ή θα φανεί πολλά στον πελάτη μου το άλλο και θα πάει αλλού τότε ενημέρωσε και εμάς.

Επίσης αν βρεις έστω και μια ιστοσελίδα δικηγορικού γραφείου που να γράφει τιμές και εκπτώσεις τιμών λες και είναι ο Κωτσόβολος που κάνει προσφορές σε πλυντήρια.

(Νομίζω πως θα φάει διαγραφή από τον σύλλογο του αν το κάνει)

 

Εγώ δεν το έχω βρει ακόμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 imhotep:  

.................τι σημαίνει μπουΝταλιάζουν;;
 

Είναι όταν από την σχετικά ήρεμη ψυχική κατάσταση που μπορεί να βρίσκεται κάποιος επέρχεται η σύγχυση.

Τα πρώτα συμπτώματα εκδηλώνονται όταν αρχίσει και μπερδεύει κάποιος τον αριθμό 3 με το γράμμα ε, και στο τέλος το σώβρακο με την γραβάτα! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.