Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βραχείς πρόβολοι


 

Recommended Posts

Συναδελφοι θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορειτε να με διαφωτισετε στη λυση βραχυ προβολου με μεταβλητη διατομη κατα Ευρωκωδικα ? Εχω ψαξει στο διαδικτυο αλλα δεν εχω βρει κατι και στο μαθημα δεν εχουμε πει αυτη τη περιπτωση . Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη παιδια ! Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχει να κάνει με τον Ευρωκώδικα. Το σύστημα παραλαβής δυνάμεων σε βραχείς προβόλους είναι με τις ράβδους. Θα το βρεις σε παλιά βιβλία. Αλλά κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ γιατί είμαι σίγουρος ότι έχει ξανασυζητηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνεις συγκεκριμένα;

Τρόπο όπλισης, προσομοίωσης, τι;

 

Δες και το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α του ΕΚΩΣ 2000 (εφόσον δεν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά ο EC).

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιπαραβολή με το παραπάνω μου μήνυμα, βρήκα αυτό το λυμένο παράδειγμα:

https://eclass.duth.gr/eclass/modules/document/file.php/TMB242/%CE%92%CF%81%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%82%20%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82/%CE%92%CF%81%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%82%20%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82%20.pdf

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν άνοιγε, όταν άνοιξα αρχικά τον σύνδεσμο. Πήγα βήμα - βήμα από την ιστοσελίδα των e-class και τώρα ανοίγει κανονικά ο σύνδεσμος του Γιάννη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω....

Την μία ανοίγει κανονικά, την άλλη μου δείχνει κάτι Κινέζικα...

Τέλος πάντων, πάτε στο e-class του duth και στο τμήμα πολιτικών μηχανικών πηγαίνετε στο μάθημα ΚΩΣ ΙΙ. Έχει λυμένο κοντό πρόβολο με Ευρωκώδικα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.