Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμφύλιος μηχανικών για επαγγελματικά δικαιώματα


Giorgos1987

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 235
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  Ναι υπήρχε το στέλεχος.

Να τα εξηγήσω λίγο στους συνάδελφους μηχανολόγους γιατί για εμάς τους αρχιτέκτονες είναι γνωστά.

 

Για χρήση κατοικίας εκτός σχεδίου ισχύουν οι παρακάτω όροι δόμησης.

 

Για γήπεδα εμβαδού μέχρι τεσσάρων χιλιάδων (4000) τμ, τα διακόσια (200) τμ.
Για γήπεδα εμβαδού μεγαλύτερου των τεσσάρων χιλιάδων (4000) τμ μέχρι και οκτώ χιλιάδες (8000) τμ, για μεν τα πρώτα τέσσερις χιλιάδες (4000) τμ τα διακόσια (200) τμ για δε τα υπόλοιπα επιφάνεια ίση με το γινόμενο του υπόλοιπου εμβαδού του γηπέδου επί το συντελεστή δόμησης δύο εκατοστά (0,02).
Για γήπεδα εμβαδού μεγαλύτερου από οκτώ χιλιάδες (8000) τμ, για μεν τα πρώτα οκτώ χιλιάδες (8000) τμ τα διακόσια ογδόντα (280) τμ για δέ τα υπόλοιπα επιφάνεια ίση με το γινόμενο του υπόλοιπου εμβαδού του γηπέδου επί του συντελεστή δόμησης ένα εκατοστό (0,01). Η συνολική επιφάνεια σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να υπερβεί τα 400 τμ.

 

 

  Επίσης η έκταση που είχε ήταν σε ιδιωτικό δάσος και για αυτό ανακλήθηκε η άδεια δύο φορές. Αν κάνεις οικοδομικό συνεταιρισμό μπορείς να οικοδομήσεις και σε ιδιωτικό δάσος.

 

Προφανώς τα 42.000/200 = 210 , Λογικά έκοψε την αρχική ιδιοκτησία σε 210 οικόπεδα  (ή μπορεί και 110 αν είχε τα 21.000μ2 κατοικίας και τα υπόλοιπα 21.000 υπερυψωμένο υπόγειο το οποίο δεν μπαζώθηκε ποτέ).

Άρα σε κάθε οικόπεδο είχε 200μ2 και όγκο 200*(3+1,5/2) = 750 + υπερυψωμένα υπόγεια 200*1,50 =300.

Δηλαδή συνολικά είχε γύρω στα 1.050 μ3 σε κάθε γήπεδο.

Επαναλαμβάνω αυτή η άδεια δε μπορεί να βγήκε σε ένα γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι , οι ιδιοκτησίες σίγουρα είναι διαφορετικές , 581 από ότι διάβασα κάπου.

Νομίζω ότι δε χρειάζεται να χωρίσουν το γήπεδο σε άρτια τμήματα των 4στρ. αλλά παίρνουν όρους δόμησης σαν να είναι εντός με 0,4 ή 0,8.

Αλλά σίγουρα πρέπει να διαμορφώνουν και εσωτερικούς δρόμους και να χωρίζουν κάπως το γήπεδο σε μικρότερ τμήματα.

 

4. Τρόποι εξασφάλισης κατοικίας.
'Ολοι οι οικοδομικοί συνεταιρισμοί μπορούν να εξασφαλίσουν κατοικία για τα μέλη τους με τους παρακάτω τρόπους:
α) Με παραγωγή κατοικιών από ενιαίο κατασκευαστικό φορέα.
β) Με διανομή αυτοτελών οικοπέδων για την ανέγερση κατοικιών από τα μέλη.
γ) Με απ' ευθείας αγορά έτοιμων κατοικιών.
δ) Με συνδυασμό των παραπάνω περιπτώσεων και με τις προϋποθέσεις των διατάξεων του παρόντος τμήματος Ι

 

Λεπτομέρειες δεν ξέρω , να πούμε του Στέγκου να ανεβάσει το Διάγραμμα Κάλυψης και το Καταστατικό του Οικοδομικού Συνεταιρισμού.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η οικοδομική άδεια είναι μια, το τεχνικό έργο είναι ένα.

 

Επίσης η υπόθεση πως έσπασε το οικόπεδο σε πολλά οικόπεδα μου φαίνεται απίθανη. Δεν έχω δει ποτέ μου μια οικοδομική άδεια για δύο η περισσότερα οικόπεδα. Π.χ. στο γνωστό ξενοδοχείο στην Πύλο ο ιδιοκτήτης πρώτα έκανε συνένωση όλων των οικοπέδων/αγροτεμαχίων και μετά έχτισε το ξενοδοχείο, το οποίο αποτελείται από πολλά αυτόνομα κτήρια.

 

Δείτε τις φωτογραφίες των κτηρίων στο site τους και πείτε μου αν είναι 800m² το κτήριο.

 

Από το site του ΤΕΕ

ΑΡΘΡΟΝ-25.
ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ
ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

1. Σε περίπτωση αίτησης για χορήγηση οικοδομικής άδειας για την ανέγερση νέου ή προσθήκη κατ' επέκταση ή καθ'ύψος υφισταμένου κτιρίου, συνολικού όγκου μεγαλυτέρου των οκτακοσίων m3 (800 m3), η ανεξάρτητα του όγκου σε περίπτωση κτιρίου με περισσότερους από ένα (1) ορόφους, απαιτείται η υποβολή μελέτης των υδραυλικών εγκαταστάσεων, που προβλέπονται για την λειτουργικότητα του συγκεκριμένου κτιρίου, καθώς και δήλωση επίβλεψης των εργασιών αυτών.
2. Σε περίπτωση αίτησης για χορήγηση οικοδομικής αδείας, για την ανέγερση νέου ή προσθήκης κατ'επέκταση ή καθ'ύψος υφισταμένου κτιρίου συνολικού ΣΔ μεγαλυτέρου των τριακοσίων m2 (300 m2) και συνολικού όγκου μεγαλυτέρου των 1300 m3 και ανεξάρτητα του όγκου σε περίπτωση κτιρίου με περισσότερους από τρεις (3) ορόφους, απαιτείται η υποβολή όλων των μελετών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων που προβλέπονται στο κτίριο καθώς και δήλωση επίβλεψης των εργασιών αυτών.
3. Στον συνολικό όγκο του κτιρίου δεν προστίθεται ο όγκος των υπογείων χώρων. Προσμετράτε όμως ολόκληρος ο όγκος του ελεύθερου χώρου pilotis καθώς και των ημιϋπαίθριων χώρων του κτιρίου.
4. Για τις περιπτώσεις ειδικών κτιρίων ή για τμήματα κτιρίων με ειδική χρήση απαιτείται η υποβολή και κάθε άλλης μελέτης η οποία επιβάλλεται από τις ειδικές διατάξεις που διέπουν την ειδική χρήση, καθώς και η σχετική δήλωση επίβλεψης των εργασιών αυτών.
(Σ.Σ. Το Αρθ-25 τίθεται ως αντικατεστάθη με την Αποφ-52701/97 (ΦΕΚ-389/Δ/16-5-97).

 

 

Ο κτιριοδομικός δεν προβλέπει τι γίνεται όταν υπάρχουν πολλά κτήρια, αλλά γνωρίζουμε πως συγκρότημα κτηρίων τέτοιου εμβαδού απαιτούν σίγουρα υποσταθμό. Ο υποσταθμός ανήκει στις Η/Μ εγκαταστάσεις μεταφοράς/διανομής ηλεκτρικού ρεύματος και μόνο όσοι έχουν δικαίωμα υπογραφής Η/Μ μπορούν να τα υπογράψουν.

 

Υ.Γ. επαναλαμβάνω πως δεν έχω τίποτα προσωπικό με τον Π/Μ που έκδωσε την άδεια. Απλά έτυχε η συγκεκριμένη να υπάρχει διαθέσιμη στο ίντερνετ και την παραθέτω ώστε να έχουμε ένα σημείο αναφοράς.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  Καμία σχέση το Costa Navarino , άλλη χρήση Ξενοδοχειακή.

Ψάξε για Οικοδομικούς Συνεταιρισμούς.

Ουσιαστικά έχεις Ιδιωτική Πολεοδόμηση , χάραξη δρόμων κτλ...

http://www.ggae.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=73&cnode=29

http://dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123456789/3213/3/petropoulosp_associations.pdf

 

 Από ότι διαβάζω ανακλήθηκε για 3η φορά η οικοδομική άδεια !!!

 

Ψάξτε στο google  ανάκληση οικοδομικής αδείας Πόρτο Καρράς κτλ..

Όλα τα link είναι ανενεργά.!!!!!

..

@sdim που είναι οι φώτο ;

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

porto-karras2.jpg

 

32-33k-thumb-large.jpg

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον λάθος φωτογραφίες έχουν στο site τους και στα άλλα site.

 

Μου φαίνονται λιγάααακι πάνω από 7.5 μέτρα ύψος.

 

Αλλά μάλλον κάνω λάθος, ένας ταπεινός μηχανολόγος είμαι, δεν έχω καν γεωδαιτικό σταθμό, η οφθαλμομετρία μου δεν είναι πιστοποιημένη :wink:.

 

Link to comment
Share on other sites

  Αυτό είναι το Πόρτο Καρράς , το Ξενοδοχείο.

Μα κι εσύ δεν έχεις πάει στο δεύτερο πόδι της Χαλκιδικής , από τις καλύτερες παραλίες (Μαρμαράς , Βουρβουρού κτλ..) καΙ με πολύ πράσινο.

500 κάτι είναι κατοικίες συν τα υπόγεια.

 

Τα links για τη 3η ανάκληση είναι ανενεργά.

http://vathikokkino.com/2012/07/%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%87%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BA%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B5/

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, όχι πάλι τα ίδια. Βρείτε το θέμα της συζήτησης εκείνης, και συζητήστε εκεί για τις άδειες του πόρτο καράς. Τα ε΄δω μηνύματα θα διαγραφούν.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα για την τροπολογία στα επαγγελματικά δικαιώματα κλειδώθηκε (???) ας μεταφέρω εδώ την άποψή μου.

Το συγκεκριμένο θέμα αναζωπύρωσε τη φωτιά που σιγοκαίει εδώ και χρόνια στο σινάφι μας. Και πώς θα μπορούσε να γίνει αλλιώς, αφού όλες οι πλευρές έχουν δίκιο?

Το σωστό είναι η εξειδίκευση. Ο καθείς στον τομέα του, και όχι "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω".

Από την άλλη, καταργούνται κεκτημένα πολλών ετών και δημιουργούνται προφανείς στρεβλώσεις (π.χ. για στάβλο ή κατάστημα 80 μ² να απαιτείται αρχιτ. μελέτη  μόνο από αρχιτέκτονα).

Και μπροστά στα μικροσυμφέροντά μας, χάνουμε το σημαντικό.

Αυτό που μας έχει διαφύγει, είναι η δημιουργία εταιρειών. Εταιρειών που θα περιλαμβάνουν όλες τις ειδικότητες (είτε ως μετόχους, είτε με υπαλληλική σχέση) και θα ασχολούνται με τα ΠΑΝΤΑ που αφορούν στο δομημένο περιβάλλον. Ξεκινώντας απο το real estate και καταλήγοντας στην ολοκληρωμένη κατασκευή ιδιωτικών και δημ. έργων.

Έτσι, θα επιτευχθούν πολλά:

- Αντικατάσταση κάθε λαμόγιου (μεσίτη) από εταιρείες συμβούλων μηχανικών.

- Ολοκληρωμένες λύσεις σε θέματα στέγασης και περιβάλλοντος

- Ξεσκαρτάρισμα της πιάτσας, αφού η κάθε εταιρεία θα αναζητεί τους καλύτερους (ελπίζω) για τη στελέχωσή της.

- Διατήρηση των αμοιβών στα σωστά επίπεδα.

- Πιστοποίηση και διασφάλιση μελετών και κατασκευών (μητρώα μελετητών και κατασκευαστών ιδιωτ. έργων). 

- Πέρα όμως απο το σινάφι μας, κερδισμένη θα βγεί και η πολιτεία, αφού με τα εταιρικά σχήματα είναι πανεύκολος ο οικονομικός έλεγχος και ελαχιστοποιούνται οι "μαύρες" αμοιβές.

Αυτές τις κατευθύνσεις περιμένω χρόνια τώρα (ήμουνα νιός και γέρασα) από το ΤΕΕ. Κι έστω, αυτή την ύστατη στιγμή που ακονίζονται τα μαχαίρια.

Και το ΤΕΕ, που υποτίθεται πως διασφαλίζει τα συμφέροντά μας (αλλά και της κοινωνίας γενικότερα), σφυρίζει αδιάφορα.

"..των οικιών ημών εμπιπραμένων, υμείς άδετε..."

Edited by tetris
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.