Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμφύλιος μηχανικών για επαγγελματικά δικαιώματα


Giorgos1987

Recommended Posts

Είμαι  διπλωματούχος μηχανικός περιβάλλοντος (+ μαστερ + διδακτορικό) και ΔΕΝ μου επιτρέπεται  να σχεδιάσω / κατασκευάσω μια εγκατάσταση επεξεργασίας λυμάτων)

 

Επίσης μέχρι να περάσουν 4 χρόνια απότην αποφόιτηση μου δεν μπορούσα να υπογράψω ούτε καν  περιβαλλοντική μελέτη 

 

και δεν γράφω καν για σημεία που υπάρχουν προστριβές με άλλες ειδικότητες (πχ αποχετεύσεις)

 

Μήπως τελικά  κάποιοι δεν έχουμε πρόσβαη να ασκήσουμε το επάγγελμα μας?

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 235
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω απαίτηση απο κανένα διπλωματούχο να καταλάβει το πρόβλημα με τα ε.δ. και εγώ πιθανόν αν ήμουν κατοχυρωμένος πίσω απο νόμους του 1936 την ίδια αντίδραση θα είχα .

Το επάγγελμα θα παραμένει κλειστό μέχρι να καταργηθεί το ΤΕΕ .Δεν είναι δυνατόν να μοιράζει ε.δ κατα το πώς κρίνει το ίδιο .πρέπει να δημιουργηθεί ανεξάρτητος φορέας .

Και για όσους δε το έχουν καταλάβει ακόμη απο το 2001 τα ΤΕΙ είναι 3ο βάθμια εκπαίδευση ισότιμα με ΑΕΙ.

Τέλος άν υπάρχει η αντίληψη οτι μόνο οι απόφοιτοι των ελληνικών πολυτεχνικών σχολών μπορούν και έχουν το δικαίωμα να ασκήσουν το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού ,να μην επέτρεπε ποτέ το ΤΕΕ την εγγραφή στα μητρώα του αποφοίτους πανεπιστημίου εξωτερικού γιατί προκαλεί.bachelor απονέμουν και τα ΤΕΙ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  Μη ξεχνάτε και τα ΙΕΚ , μπαίνουν και αυτά στο παιχνίδι. Δώσε σφραγίδες στο λαό.

 

@Zaxoys , και όχι μόνο αυτό υπογράφουν ΜΠΕ όλες οι ειδικότητες αλλά και άλλοι πτυχιούχοι.

 

Από την άλλη υπάρχουν κάτι καινούρια τμήματα όπως οι μηχανικοί Οικονομίας Αιγαίου , που απορώ γιατί υπάρχουν.

Δε θα μπορούσαν να είναι μεταπτυχικά ή ΜBA βασικών τμημάτων ;

Link to comment
Share on other sites

Νέος μηχανικός και εγώ καλά καλά δεν έχω διαβάσει δει τα δικαιώματα μόνο τις υποχρεώσεις ξέρω ...

 

ποιος θα μου διασφαλίσει εμένα που τελείωσα πολιτικός μηχανικός

την διαφορά μου από

 

εξωτερικό ανά χώρα και πανεπιστήμιο

εσωτερικό ανά ΙΕΚ ΤΕΙ

και όσους θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακά πάνω σε κατασκευή για να έχουν πίτα χρημάτων από εκεί

σε όσους ( λίγους ελπίζω ακούστηκαν και αυτοί ) πληρώνουν πτυχία σε βαλκανικές χώρες

 

και γιατί στο κάτω κάτω να μην περάσω στο πολυτεχνείο του φίλου μου του μπάμπη να μου μάθει ACAD 1 στατικό πρόγραμμα και λίγα μπετά ... να με βάλει σε μία φιλοσοφία πιο γρήγορα από ένα εξάμηνο ... και στον χρόνο πάνω να κάνω παπάδες στους υπολογισμους ...

 

γιατί μπορούσα να μάθαινα 3 μαθήματα και να έχτιζα απλά ...

 

όλες οι κατηγορίες δέχομαι να έχουν δικαιώματα

κάπου δεν πρέπει να ξεχωρίζουμε ? είτε είναι η σούπα των 3ων μαθημάτων ?

ναι δέχομαι εργαστηριακά συνομίλικός μου είναι πιο καταρτισμένος από μένα σε ΤΕΙ δομικών έργων ... θεωρητικά δεν το έχει

 

ίσως θα έπρεπε να εξισώνονται μετά από καιρό τα δικαιώματα ... γιατί προφανέστατα

κάποιος 35άρης - 40άρης ότι και να τελείωσε ... αν δούλεψε γνωρίζει να υπολογίζει κ να φτιάχνει ... ( ίσως για αυτό να υπάρχουν και οι αναβαθμίσεις ... )

 

Υ.Γ. δεν θέλω να σηκώσω θύελλα αλλά πιστεύω στην διαφορά ... αλλιώς 3 μαθήματα είναι ... σχεδιασμός ... στήσιμο ... υπολογισμός ... χτίστιμο

Link to comment
Share on other sites

το οτι τα ιεκ είναι κάτι παραπλήσιο των τει είναι καινούργιο τροπάριο που αναφέρεται αρκετά συχνά και ανησυχώ ...στο μηχανογραφικό που όλοι κάποτε συμπληρώσαμε υπήρχαν μόνο αει κ τει .αν θεωρείτε τα αει κάτι ανώτερο είναι θέμα προσωπικής ματαιοδοξίας και εμμονής δεν αποδεικνύεται απο κανένα νόμο του κράτους και δε μπορώ να κάνω τίποτα για να το διορθώσω.σοβαρά τωρα για να μη μπερδεύεστε το πολυτεχνείο δίνει και αυτό τίτλο bachelor όπως τα τει και τίποτα παραπάνω .τα 5 χρόνια σπουδών δε σημαίνουν 3(bachelor)+2(master) όπως και τα 4 χρόνια του τει δεν είναι 3+1 .άρα με 4 χρόνια μόνο κτιριακά κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει τις γνώσεις μου. όσο για την ποιότητα των τει και του θεωρητικού υπόβαθρου να απαντήσω οτι ίδιοι καθηγητές μας διδάσκουν .

  • Upvote 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Loonie7 δεν έχεις δίκιο,

το πολυτεχνείο με ενιαίο πενταετή κύκλο σπουδών δίνει Δίπλωμα Προχωρημένων Σπουδών το οποίο αναγνωρίζεται ως κανονικότατα μάστερ στο εξωτερικό.

 

Εγώ παρ 'όλα αυτά είμαι υπέρ και πιστεύω πως θα οδηγηθούμε σε ένα καθεστώς όπως τα P.E. exams στις ΗΠΑ γιατί πολύ σωστά όπως έχει αναφερθεί στην κουβέντα παίζει μεγάλο ρόλο και η επαγγελματική εμπειρία, και οι μεταπτυχιακές σπουδές ειδίκευσης και γενικά το πόσο ταλαντούχος είσαι προσωπικά. Και θα είναι και καλό για όλους μας γιατί ναι μεν κάποιοι είμαστε φαινομενικά προνομιούχοι, κάποιοι άλλοι όμως πραγματικά ταλαντούχοι πνίγονται με την αυστηρότητα αυτή του συστήματος (π.χ. τι γίνεται με έναν ταλαντούχο πολιτκό μηχανικό ερευνητή που αναπτύσσει μια εφαρμογή και μπαίνει στα χωράφια της πληροφορικής?).

 

Ότι και να γίνει όμως, δεν παύει να μην έχει καμία σχέση το πολυτεχνείο με τα ΤΕΙ. Όχι γιατί απαραίτητα βγάζει καλύτερους μηχανικούς αλλά γιατί η ειδοποιός διαφορά των δύο συστημάτων που έχουν αμφότερα πολλά καλά, πολλά στραβά (και πολλά κοινά βεβαίως), είναι στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ. Το πολυτεχνείο βάσει του προγράμαμτος του επιχειρεί να βγάλει αποφοίτους με handicap μεν σε ότι αφορά την άμεσα εφαρμοστέα γνώση, αλλά με πολύ γερό μαθηματικό θεωρητικό υπόβαθρο που τους δίνει την δυνατότητα να ανταπεξέρχονται στις εξελίξεις και τις αυξανόμενες απαιτήσεις, και να πάνε και το γνωστικό τους αντικείμενο ένα βήμα παραπέρα. Ένα ΤΕΙ βγάζει έναν αξιοπρεπέστατο επιστήμονα και πιο ολοκληρωμένο μηχανικό της πιάτσας, αλλά με συγχωρείς το background του διπλωματύχου δεν το έχει.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

οταν εχουμε ως κρατος ισονομια και δικαιοσυνη το συζηταμε...

 

 

8ωρες εξετασεις να ηρεμησουμε....

 

και να δικαιωθουν τα ΤΕΙ  ΟΤΑΝ την ιδια στιγμη δικαιωθουν και ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ που για 50-100 μορια δεν μπηκαν σε πολυτεχνικη και αντι δια της ''πλαγιας των τει'' φοιτησαν σε σχολη οπως η γεωπονικη

 

να αυξησουν τις ωρες  και της νοσηλευτικης και να ονομαστουν ιατρικες...

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να ανοίξω σε καμία περίπτωση κόντρα με κανένα συνάδελφο .εξάλλου το θέμα συζητάμε και ο καθένας παραθέτει τις απόψεις του .Αν ισχύει οτι αναγνωρίζεται σαν μαστερ θα πρέπει να αναγνωριστεί και στην Ελλάδα ,όμως έχω την εντύπωση οτι δεν είναι postgraduate degree και οτι ο 5 ετής κύκλος είναι προπτυχιακό .εξάλλου δεν αποφοιτάς στα 3 χρόνια στο ΕΜΠ αλλα στα 5 ..τεσπα είναι άλλο θέμα .

Συμφωνώ οτι το πολυτεχνείο είναι τοπ σε πολλά και όντως υπάρχει διαφορά .ένας διπλωματούχος τα έχει όλα απο τη δεκαετία του 30 .τεχνολογικά είμαστε εκεί?η μόρφωση δεν έχει εξελιχθεί?δεν υπάρχουν νέες ειδικότητες?ποτέ κανένας πτυχιούχος δεν είπε κόψε απο τους διπλωματούχους και δώσε σε μένα ..και ναι ας γίνει όπως στις ΗΠΑ αν τελειώσεις Harvard πληρώνεσαι σαν Harvard αυτό δε σημαίνει οτι δεν γίνεσαι δικηγόρος και απο δημόσιο κολέγιο .Με 2 λόγια το πανεπιστήμιο σου δίνει τη φήμη που σε ακολουθεί δεν σου απονέμει ε.δ αλλά σε κρίνει ικανό να τα ασκήσεις .

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι είμαι πιο.... large..... :smile:  :mrgreen:

 

Τα ΙΔΙΑ επαγγελματικά δικαιώματα σε ΟΛΟΥΣ τους αποφοίτους ΕΠ.ΑΛ. (παλιά τα λέγανε ΤΕΣ, ΤΕΕ,ΤΕΛ, ....(κτελ)), ΕΠΑ.Σ., ιδιωτικές σχολές, σχολές ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, κολλέγια, Α.ΤΕΙ, ΑΕΙ, και πάσης εθνικότητας - γλώσσας κτλ.... που άκουσαν στους διαδρόμους του "ιδρύματος" που φοίτηταν-σπούδασαν τις λέξεις "στατική, δυναμική, αντοχή υλικών, μαθηματικά".

 

Και ας μας κρίνει.... η πελατεία..... Και βεβαίως ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ για ανάρτηση πινακίδας στην είσοδο κάθε έργου με τα ονόματα μελετητών και επιβλεπόντων με τα "ιδρύματα" που αποφοίτησαν !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.