Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμφύλιος μηχανικών για επαγγελματικά δικαιώματα


Giorgos1987

Recommended Posts

Να πούμε όμως πως υπάρχουν νοσηλευτές ΠΕ και νοσηλευτές ΤΕ και δεν έχουν τα ίδια προβλήματα. Επίσης υπάρχουν και απόφοιτοι οικονομικών σχολών ΠΕ και ΤΕ, πάλι χωρίς προβλήματα (τα τελευταία χρόνια). Μόνο στο κλάδο των μηχανικών υπάρχει πρόβλημα για τους γνωστούς λόγους.

 

ΥΓ το "τειτζής" αν δεν το ξέρεις είναι υποτιμητικός όρος, όπως και το υπομηχανικός...

 

@Alexispap τα βάζω πρώτα με το ΤΕΕ ως το κράτος που τελικά λειτουργεί ως παρακράτος και μετά τους ευνοημένους μίας άρρωστης κατάστασης, συνήθως ΠΜ, που δεν επιθυμούν να αλλάξει. Το ότι υπάρχουν και αξιοπρεπέστατοι ΠΜ είναι νομίζω αδιαμφισβήτητο.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 235
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πούμε όμως πως υπάρχουν νοσηλευτές ΠΕ και νοσηλευτές ΤΕ και δεν έχουν τα ίδια προβλήματα. Επίσης υπάρχουν και απόφοιτοι οικονομικών σχολών ΠΕ και ΤΕ, πάλι χωρίς προβλήματα (τα τελευταία χρόνια). Μόνο στο κλάδο των μηχανικών υπάρχει πρόβλημα για τους γνωστούς λόγους.

 

 

Στη περίπτωση των μηχανικών υπάρχει μεγάλη διαφορά επιπέδου και φιλοσοφίας στο πρόγραμμα σπουδών. Παρόλο αυτά τέτοια απόκλιση μεταξύ των δύο επαγγελματιών δεν είναι καλό να υπάρχει.

Συνεπώς είναι χρήσιμο να αναπαράγουμε τα λόγια του κ. Αλέξη και να θεωρήσουμε ότι το κράτος διορθώνει λανθασμένα το στρεβλωμένο αριθμό μηχανικών με τέτοιες μικροπολιτικές.

 

ΥΓ. ο όρος τειτζης δε μου αρέσει και δε τον χρησιμοποιώ. Τον χρησιμοποιούν οι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά διδάχθηκα από αρχιτεκτονικό σχεδιασμό, μέχρι μελέτη πρωτοβάθμιου βιολογικού καθαρισμού, από ΧΥΤΑ (την εποχή που υπήρχαν μόνο ανοιχτές χωματερές) μέχρι το πως βγάζουμε την βέλτιστη κίνηση του απορριμματοφόρου, από σχεδιασμό κόμβων μέχρι υπολογισμό κυκλοφοριακού φόρτου σε αστικό ιστό, από τοπογραφία μέχρι λιμενικά και υποθαλάσσια έργα.

Τα διδάχτηκα όλα αυτά, κι ας έχω ειδικότητα αποφοίτησης ΤΕΤΚ (στατικά).

 

Αλλά, δεν κάνω ούτε αρχιτεκτονικά, ούτε ΜΠΕ, ούτε βιολογικούς, ούτε χωματερές, ούτε κόμβους, ούτε τοπογραφικά... Κάνω στατικά.

 

Καμία ειδικότητα δεν χάνει την δουλειά της εξαιτίας μου, κι ας έχω τα δικαιώματα. ......Δεν μπορείς όμως να κόψεις αυτά τα δικαιώματα, γιατί υπάρχουν ήδη ΠΜ που τα ασκούν -και μάλιστα δικαίως

 

Συγνώμη, γιατί δεν διδάχτηκες και διαστημική να σε πάρουν στη ΝΑSA ?????

 

Συνάδελφε τέλειωσες πολ. μηχ, στα 5-6 χρόνια (έτσι σε κόβω), τα 2 πρώτα χρόνια έκανες φυσικόχημείες + μαθηματικά + 1 ή 2 σχέδια (καμμία σχέση με τα γνωστικά σου αντικείνα που λες παραπάνω), στα 3 υπόλοιπα έτη της σχολής σου, τα 2 θα τά κατανάλωσες σε μαθήματα που έχουν σχέση με τα στατικά, άρα σου μένει 1 έτος όπου έμαθες όλες τις άλλες κατευθύνσεις :

(αρχιτεκτονικό σχεδιασμό, μέχρι μελέτη πρωτοβάθμιου βιολογικού καθαρισμού, από ΧΥΤΑ (την εποχή που υπήρχαν μόνο ανοιχτές χωματερές) μέχρι το πως βγάζουμε την βέλτιστη κίνηση του απορριμματοφόρου, από σχεδιασμό κόμβων μέχρι υπολογισμό κυκλοφοριακού φόρτου σε αστικό ιστό, από τοπογραφία μέχρι λιμενικά και υποθαλάσσια έργα), που σίγουρα όλες αυτές οι κατηγορίες διδασκόντουσαν (και είμαι σίγουρος οτι διδάσκονται ακόμα) για ένα 6μήνο....απλά πηρατε μια γεύση με το τι λεέι και ασχολείται η κάθε κατεύθυνση και οχι οτι είστε σε θέση να λύσετε κάθε πρόβλημα των κατευθύνσεων που διδαχτήκατε

 

Είσαι σίγουρος οτι έχεις τις ίδιες γνώσεις και ικανότητες με έναν αρχιτέκτονα που έκανε 2- αρχιτεκτονικά ή με έναν χημικό μηχ. που έκανε 2 χρόνια ρευστομηχανική και δεν ξέρω τι άλλο που έχουν σχεση με βιολογικούς καθαρισμούς ή με έναν τοπογράφο που έκανε 2 χρόνια τοπογραφικά ...?????

 

Αν νομίζετε οτι κατέχετε τις απαιτούμενες γνώσεις για όλα τα παραπάνω με ένα 6μηνο που έχετε διδαχτεί για κάθε κατεύθυνση, τότε δεν βλέπω το λόγω ύπαρξης όλων των άλλων σχολών και θα πρέπει άμμεσα να καταργηθούν όλες, αρχιτεκτονική - τοπογραφοι - περιβαντολλόγοι - μηχανολογοι - ηλεκτρολογοι - ναυηγοί - κλπ.

 

Καταλαβαίνω οτι πρέπει να υποστηρίξεις την ειδικότητα σου, αλλα ....

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω τιποτα μα τίποτα μαζί σου και ούτε με κανένα άλλον συναδελφο του ΑΕΙ ή ΤΕΙ, κουβέντα κάνουμε και ανταλλάσουμε απόψεις....

 

 

edit

 

Και γω έκανα 2 6μηνα στατικά και 2 6μηνα αντοχή υλικών, αλλά δεν μου έδωσαν δικαίωμα να χτίσω 2όροφο κτήριο όπως έκαναν στους τοπογράφους...

Edited by dib
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 -τζης

''επίθημα επαγγελματικών ουσιαστικών παράγωγων από ουσιαστικά· δηλώνει το πρόσωπο που το επάγγελμά του είναι σχετικό με ό,τι εκφράζει η πρωτότυπη λέξη''

 

Αν θεωρείς αρνητική την πρωτότυπη λέξη , τότε θεωρείς και το επίθημα.

 

...Ταξιτζής , καλουπατζής , μπετατζής , σκεπατζής , παλιατζής , προποτζής , φαναρτζής , βιολιτζής ,ΑΕΚτζής  ΠΑΟΚτζής , ΠΑΣΟΚτζής (εδώ ισχύει ο υποτιμητικός όρος) ,

βοθρατζής , μπογιατζής , παγωτατζής , σουβλατζής , σοβατζής , ψιλικατζής , ασπριτζής , γκολτζής , κουλουρατζής , φορτηγατζής

 

  Το -τζης είναι τουρκικής προέλευσης

bakirci , μπακιρτζής

 

''Αμάν, χάλια το σπίτι. Πρέπει να φωνάξουμε τους τζήδες (=υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, μαστόρους) να μας το κάνουν τζιτζί ''

 

Συνάδελφε τέλειωσες πολ. μηχ, στα 5-6 χρόνια (έτσι σε κόβω),

 

   Συνάδελφε κόβει το μάτι , όσο του Αυλωνίτη στη σωφερίνα. ;)

Εγώ τον κόβω τον Αλέξη τυπικότατο , με φάκελο σε κάθε μάθημα και να τέλειωσε στα 5 χρόνια , και να μη δίνει σημειώσεις σε κανέναν.

....το πολύ πολύ Σεπτέμβριο 5ου έτους.

Ιδίως ο Αλέξης βάζει κάτω και ηλεκτρολόγους ;)

Άσε που με τις γνώσεις που έχει και το χειρισμό της γλώσσας θα έπρεπε να είχε ακολουθήσει ακαδημαική καριέρα.

Λάθος παράδειγμα  .... πες για εμένα ;)

   Eπί του θέματος δεν ξέρω που τέλειωσες αλλά κάνεις λάθος με το πρόγραμμα σπουδών.

Ιδίως στα υδραυλικά , οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν διδαχθεί περισσότερα από τους μηχανολόγους , τουλάχιστον στο ΑΠΘ.

Επειδή έχουν χαμηλές αμοιβές , τις μελέτες ύδρευσης/αποχέτευσης τις φορτώνουν στο χαμάλη μηχανολόγο.

Στα ηλεκτρολογικά έχεις δίκιο , δεν έχουme διδαχθεί απολύτως τίποτα αλλά δεν ξέρω και κανέναν που να υπογράφει .

Τουλάχιστον εδώ ΗΜ περνάνε μόνο από μηχανολόγους.

Και επίσης συγγνώμη , σπούδασες μηχανολόγος για να ασχοληθείς με την οικοδομή ;;!!!

Oι πολιτικοί μηχανικοί για αυτό σπούδασαν , για να ασχοληθούν με τα κτιριακά έργα.

 

 Άσχετο είναι το ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει βιομηχανία και πέσανε όλοι σαν τα κοράκια στην οικοδομή.

Το ίδιο ισχύει και για τους ΠΜ που ασχολήθηκαν με τα φωτοβολταικά.

 Π.χ. στην Αμερική οι ΠΜ είναι μειοψηφία . Πλειοψηφία αν θυμάμαι καλά είναι οι Χημικοί Μηχανικοί.

 

 

*** Και το απόγευμα σκεφτόμουν καιρό έχουν να βγούνε τα μαχαίρια στο michanikos για τα δικαιώματα.

Edited by spy1551
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δόκιμο λοιπον και το πολυτεχνατζής;

 

 

Ταξιτζής: συγκεκριμένο επάγγελμα που ορίζεται από τη χρήση ταξί

Παγωτατζής: επάγγελμα που ορίζεται απο τη πώληση παγωτού

 

Τειτζής: Ποιο συγκεκριμένο επάγγελμα εννοεί;

Πολυτεχνατζής: Ποιο συγκεκριμένο επάγγελμα εννοεί;

 

Αρκετά με τα ευφυολογήματα για να πάει η μπάλα στην εξέδρα. +1 στον dib από μένα.

Edited by stayros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, γιατί δεν διδάχτηκες και διαστημική να σε πάρουν στη ΝΑSA ?????

 

 

Συνάδελφε, δεν θυμάμαι να προσέβαλα κανέναν, να ειρωνεύτηκα κανέναν, να ισχυρίστηκα κάτι από όσα αναφέρεις, ή να έγραψα γενικώς κάτι που να σου δίνει το δικαίωνα να αναφέρεσαι σε εμένα με αυτόν τον τρόπο.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν θυμάμαι να προσέβαλα κανέναν, να ειρωνεύτηκα κανέναν, να ισχυρίστηκα κάτι από όσα αναφέρεις, ή να έγραψα γενικώς κάτι που να σου δίνει το δικαίωνα να αναφέρεσαι σε εμένα με αυτόν τον τρόπο.

 

Συνάδελφε έχεις δίκιο, δεν έβαλα το πράσινο smile εκεί που γράφω για NASA, για να δείξω οτι αστειεύομαι

 

Όσο για το αν αναφέρομαι σε σένα, θα πρόσεξες οτι απο τι μέση και κάτω του κειμένου, χρησιμοποιώ πληθυντικό και όχι ενικο, συνεπώς δεν απευθυνόμουναι προσωπικά σε σένα, αλλα γενικά στην ειδικότητα σας

Link to comment
Share on other sites

Είναι δόκιμο λοιπον και το πολυτεχνατζής;

 

  Δεν ταιριάζει. Είδες και η δική σου γλώσσα δεν πήγε στο πολυτεχνιτζής (ατζής)

Π.χ. αν αντί για ΑΕΙ ήταν ΚΕΙ  θα ταίριαζε το ΚΕιτζής.

Μάλλον με το ΑΕΙ δεν ταιριάζει τίποτα.

Πολυτεχνείο ....έχει συνδεθεί με το Πολυτεχνίτης .

 

 ***Σταύρο άσε να πάει στο πιο χαλαρό η κουβέντα.

Εντάξει σας καταλαβαίνω , δουλειά θέλετε αλλά δεν σας την παίρνουμε εμείς.

Ούτως ή άλλως κανένας μελετητής δεν έβγαλε λεφτά. Στην κατασκευή ήταν το χρήμα.

 

Συγνώμη, γιατί δεν διδάχτηκες και διαστημική να σε πάρουν στη ΝΑSA ?????

  Το πιθανότερο είναι να μην προλάβαινε γιατί  βοηθούσε τους Ρώσους με τον ΜΙΡ.

Η τεχνογνωσία που απέκτησε στο michanikos στην αντιμετώπιση των UFO ήταν πολύτιμη .

 

(***ευφυολόγημα δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά).

Edited by spy1551
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, γιατί δεν διδάχτηκες και διαστημική να σε πάρουν στη ΝΑSA ?????

 

....

Πέρα από κάθε διάθεση για πλάκα ειδικά σε ότι αφορά τον Αλέξη και το λίγο που έχω γνωρίσει από αυτόν είμαι πεπεισμένος ότι αν τον πάρει η ΝΑΣΑ και χωρίς να έχει διδαχθεί διαστημική. θα βγει κερδισμένη. (η ΝΑΣΑ)

 

Φυσικά και δεν αναιρεί αυτό την βασική σου ορθή προσέγγιση ότι γενικά στις σχολές το πασαλημα μαθημάτων δεν δίνει ειδικές γνώσεις.

Αυτό φυσικά σε ειδικά άτομα δεν ισχύει. Δεν ισχύει διότι οι ίδιοι επένδυσαν χρόνο και έρευνα για να βαθύνουν τις γνώσεις τους.

 

Πράγματι η γενικά ανορθόδοξη και με τεράστιο εύρος «δικαιωμάτων» στην ειδικότητα των ΠΜ δημιουργεί μια στρέβλωση η οποία δίνει πάτημα στο άλλο άκρο. Το άκρο της μερικής γνώσης για να ισοφαρίσει την στρέβλωση να αναζητά στον ήλιο μοίρα.

 

Αποτέλεσμα μπάχαλο το οποίο μόνο εδώ υπάρχει και μόνο εδώ σφάζονται παλικάρια μη χαθεί το «μηχανιλίκη» ως παράγωγο ειδικότητας…

Σαν να τσακωνόμαστε για το όνομα Μακεδονία με τους Σκοπιανούς….

 

Ίσως μια λύση θα είναι ο σύλλογος κάθε ειδικότητας να δίνει πιστοποιήση σε γραφεία. (ταμπελάκι με σφραγιδα οπως κάνουν και οι ιατρικοί σύλογοι για τα ιατρεια)

Πχ Εδώ έχει αρχιτέκτονα

Εδώ έχει Πολιτικό Μηχανικό

Εδώ έχει Τοπογράφο…

Εδώ έχει μηχανολόγο

Οπότε ο κόσμος να μπορεί να επιλέξει. Κι ας επιλέγει τα γραφεία που έχουν όλο το εύρος από ειδικότητες και όχι τον καθένα από εμάς ξεχωριστά που ότι και δουλειά να έρθει θα πούμε …. Ναι αμέ αναλαμβάνω…

Να μη ανοίγει ο κάθε μεσίτης γραφείο, να το ονομάζει τεχνικό και να έχει σφραγίδες να πουλάει μελέτες.

Να μη υπάρχουν σήμερα που μιλάμε μερικές εκατοντάδες ιστοσελίδες που διαφημίζουν έργο μηχανικού (από τακτοποιήσεις μέχρι ΠΕΑ) και οι ιδιοκτησίες των ιστοσελίδων αυτών να είναι κομπιουτεράδες, και τα ονόματα μηχανικών να είναι συνδρομή που τους έχουν εισπράξει μπας και σταυρώσουν κι εκείνοι κανα πελάτη…

 

Αν η δουλειά μας έχει επιστημονική βάση (που απ όσο ξέρω έχει) τότε να το αντιμετωπίσουμε έτσι.

Αν είναι εμπόριο και μπακαλική τότε ότι βρέξει ας κατεβάσει και το μεγάλο ψάρι θα φάει το μικρό.

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πιστεύω οτι υπάρχει ένα θέμα με τους πολ. μηχ που μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα. Αλλά αυτό το θέμα έπρεπε ήδη να είχε λυθεί.

 

Τώρα με την κρίση δεν περιμένω να αλλάξει κάτι σε εμένα ή στους μηχανολόγους / ηλεκτρολόγους / περιβάλλοντος κτλ αν απαγορεύσουν στους πολ. μηχ να κάνουν όλα αυτά.

 

Είναι σαν να θές να ρίξεις μια πισίνα νερό μέσα στον ατλαντικό ωκεανό και να περιμένεις να ανέβει η στάθμη της θάλασσας 1 μέτρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.