Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή πέτρινου σπιτιού


yiannisy

Recommended Posts

Θα μελετήσεις μια πλάκα σκυροδέματος, προσθέτοντας στα μόνιμα φορτία το βάρος του χώματος = 0,3*25 = 7,5 kN/m2 (+ ίδιο βάρος)

Και στα κινητά φορτία το ωφέλιμο βάρος αυτοκινήτου  = 2,5kN/m2.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν έχω γνώση των φορτίων υπολογισμού, αλλά 2,5ΚΝ/μ2 μου φαίνεται λίγο για τα σημεία που πατάνε οι τροχοί ενός ΙΧ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν έχω γνώση των φορτίων υπολογισμού, αλλά 2,5ΚΝ/μ2 μου φαίνεται λίγο για τα σημεία που πατάνε οι τροχοί ενός ΙΧ...

Σωστά το αναφέρει ο Θανάσης παραπάνω και ο συνάδελφος ted78. Λαμβάνεις μια θεωρητική επιφάνεια 1Χ1=1 τμ στην οποία πατάει ο ένας τροχός. Οπότε ένα σύνηθες όχημα των 1000 κιλών θα δώσει 250 κιλά στον τροχό, δηλαδή στο 1 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κινητό φορτίο σχεδιασμού δαπέδων λόγω κυκλοφορίας και στάθμευσης οχημάτων το ορίζει το ΕΝ1991 στην §6.3.3.2, και για τα κοινά κουρσάκια είναι -βάσει Ε.Π.- 2,5kN/m².  Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μη μεπαρεξηγειτε. Δεν αμφισβητω τις γνωσεις σας

 

Μια εξηγηση θελω γιατι η επιφανεια επαφης του τροχου ειναι σιγουρα πολυ μικροτερη του 1τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία η τιμή του σημειακού φορτίου.
Ακόμη κι ο άνθρωπος -ιδίως όταν σταθεί στο ένα πόδι- ασκεί πραγματικό ανηγμένο φορτίο πάνω από 100kN/m²...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία η τιμή του σημειακού φορτίου.

 

Ευχαριστω πολυ

 

Φανταζομαι η ακαμψια της πλακας κατανεμει - απλωνει το φορτιο (συγνωμη για τους απλοικους ορους)

Link to comment
Share on other sites

 

Θα μελετήσεις μια πλάκα σκυροδέματος, προσθέτοντας στα μόνιμα φορτία το βάρος του χώματος = 0,3*25 = 7,5 kN/m2 (+ ίδιο βάρος)

Και στα κινητά φορτία το ωφέλιμο βάρος αυτοκινήτου  = 2,5kN/m2.

 

Σ΄ευχαριστώ Θανάση και επίσης

ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους που συμεττείχαν σ΄αυτόν τον εύφορο διάλογο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.